Miasto uratuje dawne kino "Lwów"? Będzie nowy plan miejscowy fot. Mariusz Bartodziej

Miasto uratuje dawne kino "Lwów"? Będzie nowy plan miejscowy

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
Dawne kino Lwów
adresWrocław, Hallera 15
REKLAMA
Na czwartkowej sesji rady miejskiej radni przyjęli uchwałę, która rozpoczyna prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla dawnego kina "Lwów". – To jedyny sposób, by budynek nadal był przeznaczony pod działalność kulturalną – tłumaczą urzędnicy.
O planach sprzedaży dawnego kina "Lwów" donosiliśmy – jako pierwsi – w drugiej połowie czerwca.
REKLAMA
Odra-Film, czyli właściciel nieruchomości przy alei Hallera 15, ogłosił przetarg z ceną wywoławczą ustaloną na 6 mln 648 tys. złotych. Licytację zaplanowano na 14 lipca.

W obronę dawnego kina przed sprzedażą zaangażował się zarząd osiedla Powstańców Śląskich. Jego przedstawiciele wysłali pisma w tej sprawie do prezydenta Wrocławia (z prośbą o przejęcie przez gminę tego obiektu i stworzenie tam centrum kulturalnego), a także do marszałka Dolnego Śląska (o dotację celową na rewitalizację budynku dla Odra-Film, która jest instytucją kultury województwa dolnośląskiego). 
Osiedlowi radni wystąpili też do Architekta Miasta Piotra Fokczyńskiego z wnioskiem o ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zabezpieczyłby prowadzenie działalności kulturalnej w tym miejscu.
Urzędnicy przychylili się do tego pomysłu i w trybie pilnym dołączyli do porządku obrad czwartkowej sesji rady miejskiej uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego dla dawnego kina "Lwów".
– Dotarły do nas informacje o przetargu na sprzedaż budynku. Nie ma on uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, więc działalność inwestycyjna w tym miejscu oparta byłaby na trybie ustalenia warunków zabudowy – tłumaczył podczas sesji Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w magistracie.Jak wyjaśnił Barski, ze względu na sąsiednią zabudowę, trudno byłoby wydać decyzję odmowną, gdyby nowy właściciel budynku chciał tam zrealizować inwestycję odmienną od dotychczasowej funkcji tego obiektu.
Uchwalenie planu miejscowego to jedyny sposób, by budynek w dalszym ciągu miał zachowaną funkcję kulturalną. I to jest nasz główny cel – mówił Jacek Barski.

Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały w tej sprawie. O dalszych losach dawnego kina "Lwów" będziemy Was informować na naszych łamach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA