Wrocław: Mieszkańcy Osobowic i Rędzina doczekają się miejsc rekreacji oraz upamiętnienia historycznych punktów

Wrocław: Mieszkańcy Osobowic i Rędzina doczekają się miejsc rekreacji oraz upamiętnienia historycznych punktów

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Mieszkańcy walczyli o trasę rekreacyjno-edukacyjno-sportową we Wrocławskim Budżecie Obywatelskiem. Miasto wyda ponad milion złotych m.in. na place zabaw, ścieżki i tablice informacyjne oraz remont boiska.
Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął częściowo 13 grudnia przetarg na realizację strefy rekreacji i turystyki Osobowice-Rędzin. Wyłonił wykonawców trzech zadań. Firma P&D Przemysław Drabik odnowi i zabezpieczy za 442,8 tys. zł brutto boisko w Lesie Osobowickim. Konkurencyjna oferta, złożona przez BAUEN Sp. z o.o., wyniosła 1,5 mln zł.
Tomasz Krystian Bogacz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Tribud zajmie się zadaniami nr 2 (m.in. montaż siłowni zewnętrznej, 84 tys. zł) i 3 (m.in. utworzenie ścieżek, 358 tys. zł). Do realizacji czwartej części zamówienia (prace na trzech placach zabaw) nie zgłosił się nikt. Wszyscy wykonawcy udzielili pięcioletniej gwarancji. Miasto zamierzało przeznaczyć na poszczególne zadania odpowiednio 363,7 tys. zł, 84 tys. zł, 358 tys. zł i 351 tys. zł.

Siłownia zewnętrzna i wzbogacenie tras rekreacyjnych

P&D Przemysław Drabik zacznie od prac rozbiórkowych na terenie boiska leśnego. Następnie zajmie się remontem jego płyty oraz rekultywacją bieżni. Ponadto zamontuje słupki do siatkówki, dwie bramki z siatką do piłki nożnej oraz trybunę – w każdym z dwóch rzędów znajdzie się pięć drewnianych ławek o długości 2 m każda. Teren będzie ogrodzony, z czterema furtkami i dwiema bramami. Inwestycja ma być gotowa do 10 maja.
Zadanie drugie obejmuje montaż pięciu historycznych tablic informacyjnych: w rejonie pętli tramwajowej przy ulicy Osobowickiej (trasy lokalnych ścieżek rowerowych), kaplicy ufundowanej przez Kornów (z historią rodziny, do tego stół z zadaszeniem), stacji sportowej (z trzema blokadami parkingowymi), strzelnicy (wraz z przykryciem basenu przeciwpożarowego) oraz grodziska (tablica z historią grodu, do tego sześć ławek i kosz na śmieci). Ponadto przy ścieżce rekreacyjnej w Lesie Osobowickim powstaną drewniana wiata, dwa stoły z czterema ławkami i trzy śmietniki. Mieszkańcy doczekają się też siłowni zewnętrznej (z czterema ławkami i śmietnikami) wyposażonej m.in. w drążek, belkę, drabinkę, płotki, słupki i poręcze. Wszystko ma być gotowe do 29 marca.

Utwardzenie ścieżek i prace na placach zabaw

Trzecia część przedsięwzięcia dotyczy budowy nawierzchni żwirowej i montażu tablicy, ławek i śmietników w rejonie placu Wyzwolenia, odtworzenie rzeźby "Grzybka" z utworzeniem drewnianej altany, ustawienie historycznej tablicy przy bunkrze, a także stworzenie punktu widokowego przy Koniej Górze. Firma Tribud utwardzi nawierzchnię ścieżki z ul. Witkowskiej do boiska, przedłuży chodnik wzdłuż ul. Osobowickiej kończący się przy moście oraz wybuduje ścieżkę żwirową od ul. Wędkarzy do łąki w Lesie Rędzińskim wraz z siłownią zewnętrzną. Wykonawca ma zakończyć prace do 26 kwietnia (taki sam termin urzędnicy wyznaczyli dla placów zabaw)
Ostatnie zadanie (do którego nikt się nie zgłosił) zakłada prace budowlane na terenie trzech placów zabaw. Na Osobowicach, przy ul. Osobowickiej 107, znajdą się zestaw zabawowy, dwie huśtawki, piaskownica, stoły do ping-ponga, ławki, śmietniki oraz blokady parkingowe. Teren będzie ogrodzony. Na placu zabaw na Rędzinie znajdą się nowe ogrodzenie i nawierzchnia oraz blokady. Natomiast przy zbiegu ul. Osobowickiej i Lipskiej przyszły wykonawca zajmie się rozbiórką części obiektów i renowacją pozostałych.
Projekt przygotowała Pracownia Architektoniczna Helena Kułak.

Starania w ramach WBO

Mieszkańcy wybrali realizację strefy turystyki, sportu i rekreacji Osobowice-Rędzin w WBO 2016 (projekt nr 505, budżet do 750 tys. zł). Rok później ponownie starali się o miejskie środki, ale bezskutecznie.
Osobowice i Rędzin to wyjątkowy i unikalny obszar, wciąż mało znany wrocławianom. Ten projekt ma na celu zrewitalizowanie i przywrócenie Osobowicom ich przedwojennej funkcji jako terenów rekreacyjnych miasta. Świetne położenie i doskonały dojazd, a także coraz większy ruch turystyczny to dodatkowe atuty przemawiające za realizacją projektu – wyjaśniają pomysłodawcy.
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Po konsultacjach czas na projektowanie parku Henrykowskiego. Jest konkurs
Miasto szuka architektów, którzy przedstawią swoją wizję kolejowego terenu na Tarnogaju – zgodną z w...
Poznań: Górczyńska – Nest Development stawia na Górczyn. Zbuduje kilkadziesiąt mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowa inwestycja powstanie w pobliżu zbiegu ulic Głogowskiej i Górczyńskiej. Poznański deweloper ofer...
Wrocław: Biurowiec Centrum Orląt sprzedany. Czeka go przemiana
Grupa Credit Agricole postanowiła zbyć nieruchomość przy Dworcu Świebodzkim w związku z przeniesieni...
[Zielona Góra] Osiedle Silesia w Zielonej Górze rośnie bez zakłóceń
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie osiedla Silesia w Zielonej Górze. Firma Agrob...
Łódź: Manu Park – Real Development uzupełni pierzeję w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]
W pobliżu Manufaktury szykuje się kolejna inwestycja. Łódzki deweloper zbuduje przy zbiegu ulic Nowo...
Wrocław: City One sprzedany. Archicom dostał kilkadziesiąt milionów euro
Biurowiec jest częścią kompleksu City Forum tuż przy placu Wróblewskiego. Powierzchnia sześciopiętro...
W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół mili...
Wrocław: Archicom przygotowuje budowę setek mieszkań na Księżu Wielkim
Nowe osiedle obejmujące około 300 lokali ma powstać przy ulicy Blizanowickiej, w sąsiedztwie ogródkó...
[zachodniopomorskie] Drugi apartamentowiec Wyspy Solnej w Kołobrzegu pnie się w górę
Trwają prace budowlane na terenie drugiego etapu (budynek "E") osiedla apartamentowego Wyspa Solna z...
Wrocław: Państwo sprzedaje na Poświętnem tereny pod domy i mieszkania
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oczekuje za obie nieruchomości przy ulicy Krzyżanowickiej ponad p...