DODAJ

Wrocław: Miasto rozbuduje szkołę na Osobowicach. Ogłasza przetarg

Oświata / Wrocław
Wrocław: Miasto rozbuduje szkołę
Mariusz Bartodziej
2019-02-11 10:51:41
Obok budynku przy ulicy Osobowickiej powstanie drugi, większy. Znajdzie się w nim miejsce przede wszystkim dla przedszkolaków, ale też dla uczniów oraz na węzeł żywieniowy. Ponadto powstanie nowy blok sportowy. Mieszkańcy doczekają się zakończenia prac w 2021 roku.

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 8 lutego przetarg na zaprojektowanie i rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 21 przy ZSP 5 przy ul. Osobowickiej 127 wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Termin składania ofert mija 5 marca. O wyborze wykonawcy zadecyduje w 60 procentach cena, a po 10 doświadczenie zawodowe projektanta, kierownika budowy, zatrudnienie osób młodocianych, niepełnosprawnych lub bezrobotnych oraz okres gwarancji i rękojmi.

Projekt powstanie w ciągu pięciu miesięcy od daty zawarcia umowy. Na realizację prac zwycięzca będzie miał dwa lata od tego samego dnia. Następnie przez trzy lata zajmie się pielęgnacją zieleni.

Miasto zabezpieczyło na ten cel w tym roku 1 mln zł brutto, a w kolejnym7 mln zł. Resztę sfinansuje ze środków na 2021 rok.

Inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców osiedla, w związku z intensywnie prowadzoną zabudową mieszkaniową wielorodzinną na Osobowicach – wyjaśniają urzędnicy.

UM Wrocławia


Sześciooddziałowe przedszkole, nowy blok sportowy i kuchnia

Trzykondygnacyjna szkoła powstała w 1960 roku. Składa się z trzech części: głównej, łącznika i sali gimnastycznej. Brakuje kuchni i jadalni – dzieci muszą przejść do Przedszkola nr 7 przy Osobowiskiej 132. Powierzchnia zabudowy szkoły wynosi 1,19 tys. mkw., użytkowa 2,4 tys. mkw., a kubatura – 8 tys. metrów sześciennych. Zamówienie obejmuje rozbiórkę hali sportowej z łącznikiem, boiska wielofunkcyjnego oraz miejsc parkingowych.

Pow. zabudowy nowego, trzykondygnacyjnego budynku wraz z łącznikiem (na poziomie parteru i 1 piętra) wyniesie około 1,93 tys. mkw., użytkowa 3,22 tys. mkw., a kubatura 18,32 tys. metrów sześciennych. Będzie wysoki na 9,3 m. Zostanie podzielony na cztery strefy.

Na część przedszkolną złoży się sześć oddziałów (trzy dla dzieci młodszych i trzy dla starszych) z zapleczami sanitarno-magazynowymi, sala rekreacyjna, pokój dyrektora, logopedy i socjalny, szatnia oraz patio. Na całej szerokości okien do sal znajdzie się na zewnątrz ciąg drewnianych siedzisk. W przestrzeni szkolnej miasto wydzieli siedem sal dydaktycznych i trzy pracownie (biologiczno-chemiczną, fizyczną oraz informatyczną). Inwestycja przewiduje także utworzenie kuchni z częścią produkcyjną, zapleczem, pokojem intendenta oraz jadalnią. Ponadto w obiekcie znajdzie się blok sportowy z salą gimnastyczną 30x18,1 m, magazynem sportowym, pokojem nauczycieli oraz szatniami. 

Wykonawca zajmie się również m.in. termomodernizacją istniejącego budynku, budową drogi wewnętrznej wraz z przebudową zjazdu i dojść od strony ul. Osobowickiej oraz utworzeniem parkingu na dziesięć miejsc. Utworze nowe ścieżki i place, ogrodzenie oraz oświetlenie z monitoringiem zewnętrznym. Na terenie placówki pojawi się jeszcze mała architektura (ławki, śmietniki, karmniki, stojaki na rowery), place zabaw (dla dzieci przedszkolnych, szkolnych młodszych i starszych), a także oświetlone boisko wielofunkcyjne o nawierzchni EPDM z piłkochwytami. Będzie dostępne zarówno dla uczniów, jak i pozostałych mieszkańców. Koncepcja przygotowana przez pracownię Arch_it zakłada jeszcze stworzenie pergoli na części elewacji.

Mieszkańców przybywa

Na Osobowicach powstają coraz to nowe osiedla. W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o sprzedaży miejskiej działki pod zabudowę wielorodzinną. Terenem przy ul. Ostrzeszowskiej, wartym ponad 700 tys. zł netto, była zainteresowana tylko spółka Narnia Sp. z o.o.

Ponadto w czerwcu donosiliśmy, że prywatny inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę. Za to w lutym pisaliśmy, że na Osobowicach po raz trzeci zamierza zainwestować Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.

Mieszkańcy Osobowic i Rędzina doczekają się również m.in. nowych miejsc rekreacji, o czym informowaliśmy w grudniu.