Wrocław: Drugie podejście do rozbudowy szkoły na Osobowicach. Ostatnio zabrakło milionówźródło: Wikimedia Commons

Wrocław: Drugie podejście do rozbudowy szkoły na Osobowicach. Ostatnio zabrakło milionów

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
W pierwszym postępowaniu najtańsza oferta przekroczyła budżet o prawie 6 milionów złotych, dlatego urzędnicy je unieważnili. Na ponowne zgłoszenia czekają do kwietnia. Budowa m.in. nowego budynku potrwa do 2021 roku.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 14 marca drugi przetarg na zaprojektowanie i rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 21 przy ZSP 5 przy ul. Osobowickiej 127 wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Termin składania ofert mija 4 kwietnia. O wyborze wykonawcy zadecyduje w 60% cena, a po 10% doświadczenie zawodowe projektanta, kierownika budowy, zatrudnienie osób młodocianych, niepełnosprawnych lub bezrobotnych oraz okres gwarancji i rękojmi.
Projekt powstanie w ciągu pięciu miesięcy od daty zawarcia umowy. Na realizację prac zwycięzca będzie miał dwa lata od tego samego dnia. Następnie przez trzy lata zajmie się pielęgnacją zieleni.
Miasto zabezpieczyło na ten cel w tym roku 1 mln zł brutto, a w kolejnym – 7 mln zł. Resztę sfinansuje ze środków na 2021 rok.
Inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców osiedla, w związku z intensywnie prowadzoną zabudową mieszkaniową wielorodzinną na Osobowicach – wyjaśniają urzędnicy.
UM Wrocławia

Pierwsze fiasko

O ogłoszeniu pierwszego przetargu informowaliśmy w lutym. Przystąpiło do niego czterech uczestników: Przedsiębiorstwo Rem-Bud K. Kowal-Gąska (21 mln 340 tys. zł brutto), Przedsiębiorstwo Novbud Sp. z o.o. (24 mln 897 tys. zł), Berger Bau Polska Sp. z o.o. (24 mln 982 tys. zł) oraz PB Inter System PPP S.A. (27 mln 964 tys. zł). Miasto planuje wydać 15 mln 515 tys. zł. Unieważniło postępowanie 11 marca, ponieważ nie mogło zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty.

Sześciooddziałowe przedszkole, nowy blok sportowy i kuchnia

REKLAMA
Trzykondygnacyjna szkoła powstała w 1960 roku. Składa się z trzech części: głównej, łącznika i sali gimnastycznej. Brakuje kuchni i jadalni – dzieci muszą przejść do Przedszkola nr 7 przy Osobowiskiej 132. Powierzchnia zabudowy szkoły wynosi 1,19 tys. mkw., użytkowa 2,4 tys. mkw., a kubatura – 8 tys. metrów sześciennych. Zamówienie obejmuje rozbiórkę hali sportowej z łącznikiem, boiska wielofunkcyjnego oraz miejsc parkingowych.
Pow. zabudowy nowego, trzykondygnacyjnego budynku wraz z łącznikiem (na poziomie parteru i 1 piętra) wyniesie około 1,93 tys. mkw., użytkowa 3,22 tys. mkw., a kubatura 18,32 tys. metrów sześciennych. Będzie wysoki na 9,3 m. Zostanie podzielony na cztery strefy.
Na część przedszkolną złoży się sześć oddziałów (trzy dla dzieci młodszych i trzy dla starszych) z zapleczami sanitarno-magazynowymi, sala rekreacyjna, pokój dyrektora, logopedy i socjalny, szatnia oraz patio. Na całej szerokości okien do sal znajdzie się na zewnątrz ciąg drewnianych siedzisk. W przestrzeni szkolnej miasto wydzieli siedem sal dydaktycznych i trzy pracownie (biologiczno-chemiczną, fizyczną oraz informatyczną). Inwestycja przewiduje także utworzenie kuchni z częścią produkcyjną, zapleczem, pokojem intendenta oraz jadalnią. Ponadto w obiekcie znajdzie się blok sportowy z salą gimnastyczną 30x18,1 m, magazynem sportowym, pokojem nauczycieli oraz szatniami.
Wykonawca zajmie się również m.in. termomodernizacją istniejącego budynku, budową drogi wewnętrznej wraz z przebudową zjazdu i dojść od strony ul. Osobowickiej oraz utworzeniem parkingu na dziesięć miejsc. Utworze nowe ścieżki i place, ogrodzenie oraz oświetlenie z monitoringiem zewnętrznym. Na terenie placówki pojawi się jeszcze mała architektura (ławki, śmietniki, karmniki, stojaki na rowery), place zabaw (dla dzieci przedszkolnych, szkolnych młodszych i starszych), a także oświetlone boisko wielofunkcyjne o nawierzchni EPDM z piłkochwytami. Będzie dostępne zarówno dla uczniów, jak i pozostałych mieszkańców. Koncepcja przygotowana przez pracownię Arch_it zakłada jeszcze stworzenie pergoli na części elewacji.

Mieszkańców przybywa

Na Osobowicach powstają coraz to nowe osiedla. W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o sprzedaży miejskiej działki pod zabudowę wielorodzinną. Terenem przy ul. Ostrzeszowskiej, wartym ponad 700 tys. zł netto, była zainteresowana tylko spółka Narnia Sp. z o.o.
Ponadto w czerwcu donosiliśmy, że prywatny inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę. Za to w lutym pisaliśmy, że na Osobowicach po raz trzeci zamierza zainwestować Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.
Mieszkańcy Osobowic i Rędzina doczekają się również m.in. nowych miejsc rekreacji, o czym informowaliśmy w grudniu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA