Tam, gdzie kiedyś zimowały barki, teraz będą zawijać jachty

Tam, gdzie kiedyś zimowały barki, teraz będą zawijać jachty

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Pierwsze jachty powinny zawinąć do nowego wrocławskiego portu w ciągu najbliższych kilku lat. Marinę urządzi zwycięzca przetargu na użytkowanie zimowiska barek na Osobowicach. Będzie nią zarządzał przez 25 lat.

Na terenie nowej mariny pojawią się pomosty żeglarskie, hangar, parking, bosmanat, slip czyli pochylnia do wprowadzania łodzi do basenu, żeglarskie nabrzeże serwisowe, stacja paliw dla obiektów pływających.

To minimum zawarte w przetargu, a oprócz tego zwycięzca postępowania zapewne zbuduje budynki z zapleczem socjalnym, gastronomicznym, noclegowym, biurowym oraz pływający basen kąpielowy na barce. Ponadto nowy użytkownik będzie musiał stworzyć warunki do kontynuacji szkolenia młodzieży i przechowywania niezbędnego sprzętu.

Rzeczoznawca majątkowy określił wartość nieruchomości na kwotę czterech milionów dwustu tysięcy złotych. Taka też będzie cena wywoławcza w przetargu.

Działka stanowi własność Skarbu Państwa, ale dysponuje nią urząd miejski. To sztucznie utworzona (w latach 1915-1932) zatoka po północnej stronie Odry tuż za kolejowym mostem Poznańskim, nad którą od roku 2004 wisi most Milenijny Obwodnicy Śródmiejskiej. Obszar wielkości ponad 18 hektarów to przede wszystkim woda, teren zabudowany (0.7 ha) i teren rekreacyjno-wypoczynkowy (4,5 ha).

Akwen służył, wraz z podobną zatoką kilka kilometrów w dół rzeki, jako zimowisko barek, które chroniły się tu, gdy Odrę skuwał lód. W najlepszych latach żeglugi stało w obu basenach ponad trzysta barek.

REKLAMA
Autor: tm, wroclaw.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA