Modelowe osiedle Nowe Żerniki otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) podczas 52. Kongresu ISOCARP, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej urbanistów i planistów z ponad 80 krajów.
Osiedle powstaje na zachodzie Wrocławia, nieopodal Stadionu Miejskiego.
– Nowe Żerniki, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będą zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w magistracie.
Zgodnie z planami urzędników, będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych, jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny.
Główne osie osiedla zostały zaprojektowane jako zielone aleje, w które wkomponowane zostaną kameralne punkty handlowe i usługowe. Na terenie przecinającego osiedle z północy na południe skweru ulokowane zostaną obiekty rekreacyjne – boiska i place zabaw.
– Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje Barski.
Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.
Całe przedsięwzięcie zostało docenione podczas kongresu ISOCARP w południowoafrykańskim mieście Durban. Nowe Żerniki zdobyły nagrodę w kategorii Merit Prize.
– Projekt zdobył uznanie za unikalne podejście, by zebrać zróżnicowaną grupę architektów, którzy wspólnymi siłami rozwiązali najpilniejsze potrzeby obszarów miejskich – czytamy w uzasadnieniu jury.
Czym jest ISOCARP?
International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast. Liczy ponad 700 członków indywidualnych i instytucjonalnych z ponad 80 krajów.
– ISOCARP zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację a także prowadzenie badań naukowych – tłumaczy Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016.
Maćków podkreśla, że stowarzyszenie promuje zawód planowania przestrzennego we wszystkich jego aspektach, a także stara się zwiększać świadomość społeczną i przybliżać główne zagadnienia planowania na poziomie globalnym.
– ISOCARP ma znaczący dorobek naukowy i światową renomę poprzez organizację corocznych kongresów, wydawanie serii publikacji, oraz ustanowienie nagród dla najlepszych praktyk w dziedzinie planowania przestrzennego – dodaje wrocławski architekt.
Centrala stowarzyszenia znajduje się w Hadze. ISOCARP została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Radę Europy i ma formalny status konsultanta przy UNESCO. Głównym wydarzeniem stowarzyszenia jest coroczny światowy kongres.