Wrocław: Pawilon na Gajowicach sprzedany za kilka milionów. Inwestor to Hebe z Warszawyfot. Filip Heliasz

Wrocław: Pawilon na Gajowicach sprzedany za kilka milionów. Inwestor to Hebe z Warszawy

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Na nieruchomość przy ulicy Grochowej było dziewięciu chętnych. Firma Hebe zaoferowała ponad 3,5 miliona złotych. Zbuduje budynek mieszkalny z usługami i garażem podziemnym, a na podwórzu stworzy ogólnodostępny teren rekreacyjny.
Miasto ogłosiło w styczniu przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Grochowej 17, 19-21 na wrocławskich Gajowicach. Wyznaczyło termin składania ofert na 8 kwietnia, ale ze względu na epidemię koronawirusa zmieniło go na 25 czerwca. Cena wywoławcza wynosiła 1 mln 140 tys. zł (zwolnione z podatku VAT). Zgłosiło się dziewięciu zainteresowanych. Najlepsza, zdaniem komisji przetargowej, okazała się propozycja złożona przez Hebe Sp. z o.o. Sp. k. z Warszawy (spółka związana z Pharmalek-Jet Sp. z o.o. od sieci aptek Lekoteka). Zaoferowało 3 mln 550 tys. zł.

"Dobre uzupełnienie pierzei"

Oferta spełnia wszystkie warunki zawarte w ogłoszeniu przetargowym – zapewniają członkowie komisji.
Inwestor zaplanował budynek mieszkalny z usługami w parterze oraz garażem podziemnym, z główną fasadą w kierunku południowym. Pozostawi obecny zjazd z ul. Grochowej oraz przejazd bramowy przez dziedziniec.
Projekt dobrze uzupełnia pierzeję zabudowy mieszkaniowej – twierdzi komisja. – Ulica Grochowa jest uczęszczanym ciągiem pieszym, a budynek będzie jej nowym uzupełnieniem. Zasadą kształtowania parterów w takim miejscu jest jak największe otwarcie funkcji usługowej w kierunku ulicy, szczególnie w sytuacji działającego dotychczas pawilonu usługowego i oczekiwań społecznych. Wnętrze kwartału zaprojektowane z poszanowaniem i wykorzystaniem istniejącej zieleni.
fot. Filip Heliasz
fot. Filip Heliasz

Cztery lata na budowę

Powierzchnia działki nr 31 wynosi 1 048 mkw. Stoi na niej parterowy pawilon handlowy o pow. zabudowy 547 mkw. (stopień zużycia technicznego wynosi 60% – stan zadowalający, a funkcjonalnego – 100%). Teren nie jest objęty planem miejscowym (będą potrzebne warunki zabudowy). Miasto przewiduje na nim, po wyburzeniach, budowę czteropiętrowego budynku mieszkalnego z lokalami handlowo-usługowymi na parterze. Nowy właściciel musi też zagospodarować część podwórza na ogólnodostępny teren rekreacyjny o pow. co najmniej 1 000 mkw. (w uzgodnieniu z Zarządem Zasobu Komunalnego).
Zwycięzca przetargu ma cztery lata od dnia nabycia nieruchomości, by zrealizować obiekt w stanie surowym zamkniętym. Jeśli tego nie zrobi, bądź efekt będzie niezgodny z przedstawioną koncepcją, miasto może w ciągu pięciu lat (od tego samego momentu) odkupić teren.
REKLAMA

Mieszkańcy przeciwni, urzędnicy uspokajają

Sprzedaży pawilonu przy ul. Grochowej sprzeciwiali się najemcy lokali. Poparli ich okoliczni mieszkańcy, którzy we wrześniu ubiegłego roku skierowali petycję do prezydenta miasta. Wyrażali obawy m.in. o zwiększenie problemu braku miejsc parkingowych, naruszenie konstrukcji kamienic podczas budowy nowego budynku oraz o ograniczenie dostępu do światła – a co za tym idzie, spadku wartości ich nieruchomości. Zwracali też uwagę na potencjał istniejącego obiektu, który wymaga remontu.
Regina Danek, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości, przekonuje w odpowiedzi, że przygotowana koncepcja uwzględnia sąsiedni teren. Nowy budynek ma domknąć kwartał zabudowy "w sposób optymalny". Powierzchnia zabudowy ma pozostać podobna, a pozostałe parametry inwestycji zostaną uzgodnione na późniejszym etapie.
Odnosząc się do obaw dotyczących naruszenia konstrukcji istniejących budynków na etapie realizacji prac budowlanych, wyjaśniam że w zwartej zabudowie śródmiejskiej Wrocławia prowadzone są liczne inwestycje, których realizacja przebiega w sposób bezpieczny i niezagrażający sąsiednim budynkom – tłumaczy Regina Danek. – Naruszenia [...] są jednostkowymi przypadkami, a usunięcie skutków obciąża inwestora.
Zdjęcia są dostępne w galerii.

Przykładowy projekt

Wrocławska pracownia Greg Architekci Sp. z o.o. Sp. k., która przygotowała projekt dla innego z uczestników przetargu, zaprezentowała swój pomysł na zagospodarowanie terenu przy ul. Grochowej. Ich zamysł przedstawialiśmy w tym miesiącu.
Koncepcja zakłada odtworzenie pawilonu w pierwotnej formie i detalu. Powyżej zaprojektowano kondygnacje mieszkalne – opisują architekci. – Ostatnie trzy kondygnacje stanowią dominantę kwartału zabudowy, tworząc jednocześnie "bramę" południową osiedla kompletnego Plac Pereca.
Karolina Konopnicka, Adam Krzysztofiak oraz Grzegorz Górka
Karolina Konopnicka, Adam Krzysztofiak oraz Grzegorz Górka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA