Wrocław: Piekarnia od Archicomu – Centrum Sztuki, biura i apartamenty w odnowionym zabytku

Wrocław: Piekarnia od Archicomu – Centrum Sztuki, biura i apartamenty w odnowionym zabytku
WIZUALIZACJE

Mariusz Bartodziej
Piekarnia
adresWrocław, Księcia Witolda 62-70
inwestorArchicom S.A.
projektantArchicom S.A.
REKLAMA
Wrocławski deweloper kupił dawną piekarnię garnizonową na Kępie Mieszczańskiej w 2013 roku. Prace renowacyjne planuje zakończyć w ciągu kolejnych miesięcy. Głównym najemcą jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego. W budynku znajdą się również m.in. studio filmowe Camera Nera, pracownia malarki Renaty Jarodzkiej, 15 mieszkań i kilkusetmetrowa powierzchnia biurowa.
Archicom S.A. otrzymał 21 listopada ubiegłego roku pozwolenie na budowę zaułka wraz z oświetleniem drogowym i kanalizacją teletechniczną przy ulicy Księcia Witolda 62-70. Zgodę na przebudowę budynku dostał w 2016 roku, a na rozbiórkę dawnej, parterowej portierni – rok później.
W przypadku niewprowadzania istotnych zmian (czasami oczekiwanych przez klientów) posiadane przez nas pozwolenia umożliwiają nam prowadzenie kompleksowych prac – wyjaśnia Dorota Jarodzka-Śródka, architekt i wiceprezes zarządu spółki Archicom.
Materiały inwestora

Opóźniona budowa wkrótce dobiegnie końca

Wrocławski deweloper wylicytował działkę o powierzchni 5,2 tys. mkw. na miejskim przetargu w 2013 roku. Zaoferował 3 mln zł. Istniała możliwość, że obiekt będzie gotowy jeszcze w zeszłym roku. Tymczasem Archicom odda do użytku jego część na przełomie I i II kwartału, a resztę – na początku III kwartału bieżącego roku. Niemniej jak tłumaczy Dorota Jarodzka-Śródka, żaden inwestor nie chce przeciągać realizacji.
Remont, szczególnie zabytkowych obiektów, jest pełen niespodzianek. To stary obiekt dawnej piekarni garnizonowej, którą adoptujemy na nowe, a na dodatek bardzo zróżnicowane funkcje – mówi Jarodzka-Śródka. – Pojawiają się też kwestie techniczne, do rozwiązania na bieżąco na budowie, ponieważ nie wszystko można zidentyfikować bez wejścia i rozpoczęcia prac.
Wiceprezes zarządu spółki dodaje, że w ostatnim czasie mają też problem z wykonawcami. – Jak w całej branży, a szczególnie z tymi wyspecjalizowanymi między innymi w renowacji elewacji, izolacji starych fundamentów czy robotach wykończeniowych.
Materiały inwestora

Przede wszystkim Centrum Sztuki

Każda z części Piekarni będzie miała trzy kondygnacje nadziemne. Na piętrach w starym skrzydle wschodnim oraz w dobudówce od strony południowo-zachodniej znajdzie się 15 apartamentów (wszystkie już zarezerwowane). Za to pierwsze i drugie piętro zachodniego skrzydła zajmą biura – do wynajęcia zostało jeszcze 400 mkw. powierzchni. W garażu podziemnym (nad nim powstanie plac z ogrodem) będzie dostępnych 29 miejsc parkingowych, a na zewnątrz, od południa, 28. Przede wszystkim inwestycja ma jednak pełnić funkcję Centrum Sztuki.
Pomysł narodził się ze współpracy dewelopera z zajmującą się produkcją filmową Camerą Nerą. Wrocławska firma potrzebowała, z uwagi na rozwój, nowej przestrzeni do tworzenia zdjęć, filmów, reklam i projektów artystycznych. Ponadto, jak dodaje Archicom, także Instytut im. Jerzego Grotowskiego przymierzał się do zakupu nieruchomości przy ul. Księcia Witolda 62-70. W efekcie to teatr zajmie główny korpus budynku (część z dwoma kominami), o powierzchni około 900 mkw. (pow. sali teatralnej wyniesie 600 mkw., a wysokość 10 m). Będzie miał do dyspozycji jeszcze foyer na parterze wschodniego skrzydła oraz, na poziomie -1, zaplecze socjalne, garderobę dla artystów i toalety dla widowni (zejście umożliwi jednokondygnacyjna, szklana przybudówka). W Piekarni powstaną też siedziba wspomnianej Camery Nery oraz pracownie artystyczne, w tym malarki Renaty Jarodzkiej.
Materiały inwestora
Chcemy stworzyć kulturalną wizytówkę Wrocławia, przestrzeń sprzyjającą procesowi twórczemu, która umożliwia uczestniczenie w artystycznym dialogu, szkoleniu i kooperacji pomiędzy sztukami – swoiste laboratorium eksperymentów i promocji nowych interdyscyplinarnych formuł – zapowiada Dorota Jarodzka-Śródka.
Piekarnia ma być miejscem twórczych spotkań, wystaw oraz imprez, dołączając w ten sposób do innych wrocławskich ośrodków kulturalnych. – Inspiracją dla nas były także centra artystyczne w Europie, takie jak Matadero Madrid, dawna rzeźnia przekształcona w centrum artystyczne, czy też Urban Spree w Berlinie i wiele innych – zdradza Jarodzka-Śródka.
fot. investphoto.pl

Zabytek ma odzyskać blask

Piekarnia garnizonowa, reprezentująca budownictwo przemysłowe z przełomu XIX i XX wieku, powstała w latach 1900-1901. – Oszczędność form użytych przy jej kompozycji to wynik podporządkowania względów estetycznych walorom funkcjonalnym, co jest charakterystyczne dla architektury przemysłowej i budownictwa militarnego – mówi wiceprezes zarządu spółki.
Deweloper zamierzał przywrócić życie nieużytkowanemu i niszczejącemu od lat obiektowi. W latach 70. trwała jego przebudowa, jednak nie została dokończona. Z tego powodu Archicom zaczął pracę od rozbiórki starych żelbetowych konstrukcji. Wyburzył także parterową przybudówkę z lat 50. od strony południowej. Chciał dzięki temu wyeksponować elewację głównego korpusu w pierwotnej formie – z oryginalnie zaprojektowanymi otworami okiennymi i charakterystycznymi dwoma kominami. Klatkę schodową łączącą foyer z garderobami postanowił utworzyć w szklanej dobudówce, tak by nie ingerować w zabytek.
Wykorzystane przez nas rozwiązania projektowo-funkcjonalne podkreślają główne cechy kompozycyjne starego budynku wraz z dwoma skrzydłami, wpisanego do rejestru zabytków. Mając na uwadze ogromny potencjał przestrzenny oryginalnej bryły, włożyliśmy w nią całkowicie nowe funkcje – stwierdza Dorota Jarodzka-Śródka.
fot. investphoto.pl
Archicom poddaje renowacji całą oryginalną ceglaną elewację, z detalami z czerwonego piaskowca. Współpracuje przy tym z konserwatorem zabytków.
Przebudowa wraz z rozbudową dotyczy również istniejącego, położonego po stronie zachodniej budynku, który jest nadbudowany o dwie kondygnacje, do poziomu starych skrzydeł budynku – wyjaśnia Jarodzka-Śródka. – Prosta i nowoczesna forma nowej części budynku kontrastuje z walorami estetycznymi militarnej surowej elewacji.
Za projekt odpowiada autorska pracownia Doroty i Kazimierza Śródków. Współpracuje przy tej okazji m.in. z biurami architektonicznymi z Nowego Jorku i Sardynii.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: WPBM inwestuje przy oporowskim kąpielisku. Płaci miliony za sam grunt
Wrocławski deweloper był jedynym chętnym na państwowy teren przy ulicy Jordanowskiej. Dzięki temu wy...
Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląsk...
Łódź: Będą nowe buspasy. Pasażerowie pojadą szybciej komunikacją miejską
Mają na celu usprawnienie przejazdu komunikacją miejską podczas szczytu komunikacyjnego. Obecni...
Kraków: Startuje remont Mostu Nowohuckiego w kierunku Płaszowa
Most Nowohucki przechodzi gruntowny remont od maja tego roku. W nocy z 9 na 10 sierpnia kierowcy mus...
Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już nieb...
Wrocław: Współczesna kamienica stanie w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Miejski grunt sprzedany
Dwa podmioty zainteresowały się nieruchomością przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Wrocławski deweloper...
Realizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być zagwarantowana w programie rządowym
Po wielu latach pojawiła się duża szansa na realizację strategicznej inwestycji na dolnośląskim odci...
Dolny Śląsk: Wybrano rekomendowany wariant przebiegu trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na specjalnej stronie dotyczącej przebudo...
Dziewięć sklepów Kaufland do modernizacji. Na liście market w Jeleniej Górze
Kaufland rozpoczyna modernizację dziewięciu marketów, w ramach której sklepy zyskają m.in. kasy samo...
Łódź: Fragment ulicy Gajcego zmieni się nie do poznania
1 sierpnia rozpoczął się remont ulicy Gajcego na Andrzejowie. Prace obejmą odcinek drogi od Rokicińs...