Wrocław: Herbapol wyburzy niszczejące budynki na Kępie Mieszczańskiejfot. investphoto.pl

Wrocław: Herbapol wyburzy niszczejące budynki na Kępie Mieszczańskiej

REKLAMA
Wrocławskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. planują rozbiórkę dwóch obiektów zlokalizowanych przy ulicy Księcia Witolda na terenie o powierzchni blisko 3 ha.
Herbapol złożył 13 listopada 2017 roku wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków magazynowych i produkcyjnych, zaznaczonych na grafice, które znajdują się przy ulicy Witolda 56, 74 i 76. 9 stycznia zakończył uzgodnienia z konserwatorem zabytków, a 18 otrzymał pozytywną odpowiedź.
Google Maps
Chodzi o obiekty umiejscowione na działkach nr 45/3 (własność skarbu państwa z wieczystym użytkowaniem) oraz 46/2 (własność gminy z wieczystym użytkowaniem). Inwestor nie zdradza, czym spowodowane są te plany i co miałoby powstać w miejsce wyburzonych obiektów.
Spółka kierując się ochroną swojego interesu ekonomicznego i prawnego, nie udziela żadnych informacji w zakresie realizowanych planów biznesowych – mówi Kamila Bachłaj z Wrocławskich Zakładów Zielarskich Herbapol S.A.
UM Wrocławia
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez firmę, Wrocławską Wytwórnię Produktów Zielarskich przy Witolda 56, dzisiejszy zakład produkcyjny nr 2, uruchomiono w 1952 roku. W 2000 roku powstała Pracownia Analityczna, w której m.in. opracowywano i wdrażano nowe metody badawcze. Dziesięć lat później Herbapol zmodernizował Wydział Preparatów Płynnych, a po trzech latach zrobił to ponownie.
Herbapol kupił w 2014 roku od osoby fizycznej pięciohektarowy grunt w podwrocławskim Rzeplinie. Możliwe że tam przeniesie swoje zakłady produkcyjne.
fot. investphoto.pl
REKLAMA
fot. investphoto.pl

Centrum Sztuki w planach tuż obok

Teren Herbapolu otacza z trzech stron działkę nr 54 o powierzchni 5,2 tys. mkw. Przy Witolda 62-70 mieściła się dawniej piekarnia garnizonowa. Archicom kupił ten obszar w 2013 roku za 3 mln zł.
Architektoniczna koncepcja programowo-przestrzenna obejmuje powstanie Centrum Sztuki wraz z usługami towarzyszącymi, części biurowo-konferencyjnej oraz części apartamentowej – zapowiadał wówczas Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.
Deweloper złożył w maju 2016 roku wniosek o pozwolenie na przebudowę obiektu o kubaturze ponad 14 tys. metrów sześciennych. Zgodę otrzymał miesiąc później. Dwukrotnie starał się o zgodę na rozbiórkę parterowego budynku dawnej portierni, a dostał ją w styczniu 2017 roku. Inwestor nie chce wypowiedzieć się na temat planowanego przedsięwzięcia.
fot. investphoto.pl

Niedaleko powstanie około 130 apartamentów

Kawałek dalej, przy Witolda 28, nowe przedsięwzięcie planuje Dom Development S.A. Zamierza wybudować 130 apartamentów z sześcioma lokalami usługowymi w parterze oraz zagospodarować przestrzeń publiczną nad rzeką. W grudniu złożył wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku usługowego i wiaty, znajdujących się na terenie dawnych koszar policyjnych. Za teren pod inwestycję zapłacił 26 mln zł. O jej szczegółach informowaliśmy już w styczniu.
Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA