Rozbiórka 120-metrowego komina elektrociepłowni zakończona

Rozbiórka 120-metrowego komina elektrociepłowni zakończona

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Po pięciu miesiącach zakończyły się prace przy rozbiórce żelbetowej konstrukcji komina wrocławskiej elektrociepłowni. Demontaż był efektem wdrożenia przez spółkę KOGENERACJA S.A. nowych, przyjaznych dla środowiska technologii.
Komin elektrociepłowni znikał metr po metrze od 23 maja br. Jego rozbiórka to jedno z największych wyzwań w historii spółki – wymagająca logistycznie operacja nie mogła zakłócić normalnego funkcjonowania zakładu, produkującego ciepło i energię elektryczną dla Wrocławia. Najważniejszą kwestię przy rozbiórce był wybór technologii gwarantującej jak największe bezpieczeństwo procesu. Z tych względów do pracy zaangażowano doświadczonych ekspertów z czeskiej firmy Mrózek.
Demontaż przeprowadzono wieloetapowo. W pierwszym kroku skuto wewnętrzną warstwę komina. W drugim, kluczowym etapie wewnątrz konstrukcji zainstalowano ruchomy podest wraz ze zdalnie sterowaną maszyną wyposażoną w szczęki kruszące. To one rozbierały komin kawałek po kawałku.
Postępy prac w dużej mierze zależały od warunków atmosferycznych i nie mogły być kontynuowane podczas silnych wiatrów czy intensywnych opadów deszczu. Mimo że pogoda czasem płatała figle, dzięki doświadczeniu naszego partnera prace przebiegły bezpiecznie i zgodnie z planem – mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJI S.A. 
REKLAMA
Jednym z wyzwań logistycznych w trakcie prac był także wywóz dużych ilości gruzu. Ponad 3000 ton pozostałości po kominie trafiło do specjalistycznej firmy, gdzie zostały  poddane recyklingowi. 
Decyzja o rozbiórce 120-metrowego komina była wynikiem inwestycji zakończonych przez KOGENERACJĘ S.A. w 2016 roku. Polegały one na uruchomieniu nowoczesnej instalacji odsiarczania i odazotowania, która kieruje strumień spalin do nowego komina. Pozwoliło to pięciokrotnie zmniejszyć emisję tlenku siarki i trzykrotnie tlenków azotu, dzięki czemu wrocławianie mogą cieszyć się czystszym powietrzem. Przeprowadzenie inwestycji pozwoliło tym samym elektrociepłowni dostosować się do wymagań unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA