Elektrociepłownia burzy 220 metrowy kominfot. Damian Daraż

Elektrociepłownia burzy 220 metrowy komin

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
226 metrowy komin na krakowskim Łęgu, oddany do użytku jako pierwszy 42 lata temu, zostanie rozebrany. Na początek prace będą prowadzone wewnątrz komina. Dopiero w grudniu konstrukcja zacznie powoli znikać. Dziś za to władze EDF zburzyły symboliczny komin z cukru.

Rozbiórka jednego z kominów w krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70 ubiegłego wieku, jest możliwa dzięki wybudowaniu przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, w skład której wchodzi między innymi nowy 120-metrowy komin.
Za kwotę ponad 650 mln złotych zrealizowano projekty, które pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. W trakcie realizacji wciąż jest jeszcze instalacja odazotowania, która finalnie zmniejszy emisje tlenków azotu 3-krotnie.
Wyburzanie

W trakcie wyburzania nie będzie żadnych spektakularnych wybuchów, konstrukcja będzie rozbierana powoli i systematycznie, Pracami rozbiórkowymi zajmie się czeska firma mająca duże doświadczenie w burzeniu takich budowli.
Na koronie komina zamontowane zostały specjalne uchwyty, w październiku do uchwytów podpięte zostaną liny, na których będą wisiały dwie platformy, jedna na zewnątrz druga wewnątrz, po wewnętrznej stronie umieszczona zostanie minikoparka, która od środka będzie warstwami cięła i kruszyła ściany. Sypiąc skruszonym urobkiem na samo dno, łącznie około siedem tys. ton. Gruz będzie ze środka wygarniany i wywożony ciężarówkami do utylizacji. Sam trzon komina będzie rozbierany od połowy grudnia. Ostatnie 25 metrów komina będzie już rozbierane z poziomu ziemi. Całość powinna zniknąć w maju 2017 roku.

Grupa EDF

REKLAMA
Krakowski oddział EDF Polska S.A. Jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej, która jest w stanie zaspokoić ponad połowę potrzeb miasta, mieszkańców, oraz firm i instytucji.
Francuska Grupa EDF, jest największym zagranicznym inwestorem, w branży energetycznej w Polsce, posiadając blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdynię, Gdańsk, Wrocław, Toruń i Zieloną Górę.
Grupa EDF ma również systemową elektrownie węglową w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności EDF zużywa siedem mln ton węgla rocznie. I jest tym samym jedną z trzech największych nabywców tego surowca Polsce. 

Zwiedzanie

W sobotę 17 września 2016 roku, wszyscy chętni będą mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach "Drzwi Otwartych".

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA