DODAJ

Wrocław: Rozbudowę Opery ma sfinansować prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)

Budynki użyteczności publicznej / Wrocław
Wrocław: Rozbudowę Opery ma
Orzech
2018-12-09 16:59:05
Rozpoczynają się negocjacje dotyczące rozbudowy wrocławskiej Opery w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) — informuje Opera Wrocławska. Do rozmów zgłosiły się trzy podmioty: konsorcjum na czele z NDI DK (wspólnie z NDI SA i Engie Services), Budimex F oraz konsorcjum na czele z Gefner Hotel Invest V (wspólnie z Puro Hotels). W pierwszym etapie zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyrażało aż dziewięć firm. Część połączyła siły w konsorcjach z konkurentami i ostatecznie pozostały trzy podmioty. Rozbudowa ma kosztować minimum 30 mln zł. 

Przypomnimy, nie czekając na wybór inwestora w ramach PPP Opera Wrocławska  unieważniła 16 sierpnia przetarg na pierwszy etap rozbudowy obiekty wraz zakupem wyposażenia. Powodem był brak zgłoszenia się uczestników. 

Materiały inwestora


Postępowanie obejmowało w szczególności opracowanie niezbędnych ekspertyz i projektów, budowę części podziemnej i tymczasowych szklanych pawilonów, czy wycinkę drzew kolidujących z inwestycją.
To była druga próba inwestora wyłonienia wykonawcy zadania w tym zakresie. Pierwszy przetarg Opera Wrocławska unieważniła 20 lipca, ponieważ nie ma możliwości zwiększenia planowanej kwoty do poziomu najkorzystniejszej oferty. Zamierza wydać 23 mln 811 tys. zł brutto, a firma Berger Bau Polska Sp. z o.o., jedyny uczestnik, oczekiwała 40 mln 858 tys. zł.

Prace budowlane miałyby się zakończyć do 30 czerwca 2020 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostałoby wydane maksymalnie miesiąc później.

Materiały inwestora

W ramach I etapu powstaną dwa szklane pawilony tymczasowe (są niezbędne do czasu rozpoczęcia realizacji drugiego etapu, z powodu użytkowania podziemia i ochrony przed zalewaniem) oraz część podziemna na poziomie -1. Będzie połączona z istniejącym budynkiem. Znajdą się w niej magazyny dekoracji i kostiumów oraz biblioteka multimedialna (dostępne dla zwiedzających), a także pomieszczenia techniczne, socjalne, szatniowe, czy sala prób. Powierzchnia całkowita tego fragmentu inwestycji wyniesie ponad 2,3 tys. mkw., a kubatura 16,5 tys. metrów sześciennych.

Materiały inwestora

Sena Letnia i nowy budynek w miejsce parkingu

II etap inwestycji obejmuje budowę Sceny Letniej, przykrytej szklanym dachem. Będą się na nią składać dziedziniec wewnętrzny (o pow. prawie 1,5 tys. mkw.), galerie techniczne oraz ogólnodostępne toalety. W momencie organizacji widowisk inwestor przewiduje przestrzeń dla 1500 widzów. Wówczas będą dla nich dostępne miejsca postojowe w parkingu pod placem Wolności w liczbie 7/100 widzów.

Opera Wrocławska planuje także budowę sześciokondygnacyjnego (w tym jedna kondygnacja podziemna) budynku o wysokości 22 m. Będzie się składał z dwóch części – jednej przy ul. H. Modrzejewskiej oraz drugiej przy Pasażu Staromiejskim. Połączą je ostatnie piętro, szklany dach oraz część znajdująca się pod ziemią. Znajdą się w nim sale prób z zapleczem, indywidualne garderoby artystów, sale ekspozycyjne z zapleczem usługowym oraz pomieszczenia socjalne, gospodarcze, techniczne, administracyjne i szycia oraz przechowywania kostiumów. Jego powierzchnia całkowita wyniesie blisko 8 tys. mkw., pow. zabudowy niespełna 3,7 tys. mkw., a kubatura niemal 40 tys. metrów sześciennych.

Opera zamierza prowadzić II etap rozbudowy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Szczegóły dotyczące wyglądu budynku i jego funkcji będą znane dopiero po wyłonieniu prywatnej firmy.

Współpraca: Mariusz Bartodziej