Smog we Wrocławiu. Darmowej komunikacji miejskiej nie będzie

Smog we Wrocławiu. Darmowej komunikacji miejskiej nie będzie

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Normy stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, zagrażających ludzkiemu układowi oddechowemu i krwionośnemu, są we Wrocławiu przekroczone o kilkaset procent. Urzędnicy apelują do mieszkańców: ograniczcie do niezbędnego minimum przebywanie na powietrzu. Magistrat nie planuje jednak wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej.

Wedle aplikacji Plume Air Report, zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu jest na ekstremalnie wysokim poziomie, tylko o jednym niżej od maksymalnego, czyli "airpocalypse".



Dolnośląski Alarm Smogowy podpowiada, co robić gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone:

#smog ! Jest źle, a może być jeszcze gorzej. Przypominamy co robić / a czego  nie - w czasie morowego powietrza. Prosimy podajcie dalej - choć tyle w tej chwili można dla zdrowia.

Opublikowany przez Dolnośląski Alarm Smogowy na 8 styczeń 2017.


Aktywiści głośno domagają się, by władze miasta na poważnie zajęły się tym problemem.

Udostępniajcie!

Przy takim zanieczyszczeniu dzieci nie powinny wychodzić z domu. Dorośli też, więc może macie możliwość...Opublikowany przez Akcja Miasto na 8 styczeń 2017

Urząd miejski właśnie wydał apel w tej sprawie:

W związku z notowanym dziś rano pogorszeniem jakości powietrza we Wrocławiu (przekroczeniami norm dopuszczalnych ilości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu), wynikającym m.in. z niskich temperatur i braku wiatru, apelujemy do wrocławian, by ograniczyli do niezbędnego minimum przebywanie na powietrzu. 

Apelujemy do mieszkańców Wrocławia o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. Przypominamy, że jakość powietrza zależy przede wszystkim od tego, czym palimy w piecach i kotłach domowych. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (numer 986 lub SMS alarmowy 608 302 302), która ma uprawnienia do kontroli tego, czym palimy w piecach. 

Nie spalaj odpadów! Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów! 

Straż miejska prowadzi kontrole

Jak wyliczają urzędnicy, w 2016 roku Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej (Ekopatrol) przeprowadził 2310 kontroli, z czego 2035 kontroli dotyczyło instalacji grzewczych (pieców) oraz 275 kontroli dotyczyło spalania odpadów na powierzchni ziemi (ognisk). 

W wyniku tych kontroli ujawniono 151 wykroczeń, tj. udzielono 14 pouczeń, nałożono 126 mandatów karnych na kwotę 25500 zł, skierowano 11 wniosków o ukaranie – wyjaśnia Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.

Przypomnijmy, że wedle badań zleconych przez magistrat, 62 procent zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu powstaje wskutek spalania w piecach paliw stałych, 24 procent to zanieczyszczenia związane z transportem, a 12 procent generuje przemysł.



Darmowej komunikacji nie będzie

W niektórych miastach (Kraków, Warszawa, Kielce), władze zdecydowały się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, właśnie ze względu na smog. We Wrocławiu urzędnicy takiego rozwiązania nie planują.

– W zakresie komunikacji prowadzimy działania ciągłe, nie akcyjne – to między innymi wydzielanie ścieżek rowerowych, budowanie przejść dla pieszych, wymiana taboru MPK, ograniczenie ruchu ciężarówek w mieście, wydzielanie torowisk, budowa wypożyczalni samochodów elektrycznych, wypożyczalnia rowerów miejskich, budowa park&ride, bilet komunikacji obejmujący także pociągi w granicach miasta – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Anna Bytońska.

Urzędnicy podkreślają, że źródłem zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu są przede wszystkim piece i wyjaśniają, że aby zlikwidować zanieczyszczenie powietrza, należy przede wszystkim podejmować działania związane z paleniskami, czyli zająć się legislacją, wymianą pieców czy kontrolami straży miejskiej.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA