Na działce przylegającej do Parku Tarnogajskiego we Wrocławiu ma powstać nowy budynek Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja może zasłonić wejście do parku.
Przy ulicy Bogedaina na wrocławskim Tarnogaju znajduje się schronisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn. Tuż obok jest Park Tarnogajski, który powstaje na terenie dawnego, niemieckiego cmentarza św. Bernardyna.
Przez lata ten teren był zaniedbany, pełen śmieci i gruzu. Teraz – dzięki mieszkańcom, którzy skutecznie walczyli o środki w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – to miejsce zmienia swoje oblicze.
Pierwszy etap zagospodarowania parku zrealizowano za pieniądze z WBO 2015. Wówczas, kosztem 250 tys. złotych, pięciohektarowy obszar oczyszczono ze śmieci, zadbano o drzewa i odtworzono ścieżki. Nie wystarczyło jednak środków na wyposażenie.
Te udało się zdobyć w zeszłym roku – w ramach WBO 2016, za 750 tys. złotych, powstanie oświetlenie, mała architektura, miejsce do gry w bule i płot, który odgrodzi park od linii kolejowej.
– Jesteśmy na etapie uzgadniania koncepcji całego projektu. Wreszcie uda nam się park w pełni wyposażyć i wykończyć. Do tej pory na Tarnogaju nie było żadnego parku – mówi w rozmowie z InvestMap.pl Marcin Pietrzyk, lider projektu.
Brat Albert planuje inwestycję
Brat Albert planuje inwestycję
Mieszkańców Tarnogaju zaniepokoiły jednak informacje o planowanej inwestycji, na działce przylegającej do parku (park to działka nr 1/5, inwestycja jest przewidziana na działce 1/6).
– Park jest dość niefortunnie usytuowany, działka ma nieregularny kształt. Część parku zostanie zasłonięta przez nowy obiekt. Nie wiemy, co dokładnie tam powstanie i stąd nasze obawy – tłumaczy nam Marcin Pietrzyk.
Pierwotnie pojawiały się pogłoski, że grunt zostanie wystawiony na sprzedaż. Tak się jednak nie stanie. Działka nr 1/6 należy do gminy Wrocław, a władającym jest Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. I to właśnie to stowarzyszenie planuje tam inwestycję.
– Inwestycja polega na budowie wielofunkcyjnego budynku aktywacji oraz integracji społecznej osób bezrobotnych i wyprowadzanych z wykluczenia wraz z niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej – wyjaśnia portalowi InvestMap.pl Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.
Budynek może mieć od 3,5 do 9 metrów wysokości i do 63 metrów szerokości. Nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, a warunki zabudowy wydano na powyższe parametry.
– Decyzja ustalająca warunki zabudowy nie może nakładać ograniczeń, które nie wynikają wprost z przepisów prawa. Spróbuję nawiązać kontakt z inwestorem i omówić kwestię koordynacji ich zamiaru z zagospodarowaniem parku – zapowiada Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w magistracie.
Dla tego terenu nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on dopiero na wstępnym etapie opracowania.
Dla tego terenu nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on dopiero na wstępnym etapie opracowania.
REKLAMA