Wrocławski Tarnogaj przeżywa inwestycyjny boom fot. Orzech

Wrocławski Tarnogaj przeżywa inwestycyjny boom

FILM
REKLAMA
Tarnogaj to jedno z tych osiedli w stolicy Dolnego Śląska, które w ostatnich latach przeżywa wielki rozkwit. Powstaje tu wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a spowodowane to jest dużą ilością wolnych terenów do zabudowy, a jednocześnie bliskością od centrum miasta. Na terenie Tarnogaju działa bardzo prężna Rada Osiedla, a mieszkańcy wykazują się wieloma własnymi inicjatywami.
Osiedle położone jest w południowo-wschodniej części Wrocławia, w dawnej dzielnicy Krzyki, pomiędzy ul. Bardzką na zachodzie a torami kolejowymi na południu (za ul. Śliwkową), wschodzie (poza ul. Bogedaina i Międzyleską) i północy (tam osiedle sięga ul. Prudnickiej i Sernickiej). Nieformalnie podzielone jest ul. Armii Krajowej na dwie części Osiedle Henrykowskie i Osiedle mieszkaniowe Tarnogaj. Zamieszkiwane jest aktualnie przez ponad 8 tys. osób.
Nazwa Tarnogaj funkcjonuje od 1948 r. Wcześniej, zaraz po wojnie funkcjonowała nazwa Cierniogaj, a wcześniej m.in Gay, Gaya, Dirngay, Dürgay, Dirgai i od 1669 roku aż do 1945 r. jako Dürrgoy.
Tarnogaj został włączony w granice Wrocławia w 1904 r. Osiedle położone jest 116 m n.p.m. i podczas wielkiej powodzi jaka nawiedziła Wrocław w 1997 r. nie zostało zalane.
Transport publiczny na Tarnogaju zapewnia komunikacja tramwajowa (z pętlą końcową przy gazowni) – obecnie dojeżdża tam linia 8 z Karłowic (pętla Zawalna) i linia 16 z wrocławskiego ZOO, oraz 8 linii autobusowych: 100 (Gaj—Mokry Dwór), 125 (Brochów-Aleja Piastów), 134 (Tarnogaj—Nowy Dwór), 136 (Tarnogaj—Kozanów), 145 (Tarnogaj—Sępolno), 325 (Brochów-Avicenny-Poczta Polska), 800 (Bardzka—Kotwice I – cmentarna) i linia nocna 245 (Bieńkowice—Pracze Odrzańskie).
Na Tarnogaju w miejscu zdegradowanego, pokolejowego terenu powstaje nowy wrocławski park - Park Henrykowski. Aktualnie trwa realizacja I etapu tego przedsięwzięcia. Projekt wygrał głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - edycji 2019. Projekt ponadosiedlowy nr 5 "Park Henrykowski. #KolejNaZieleń – etap 1", zgłoszony przez grupę „Przyjazny Tarnogaj”, zdobył największą liczbę głosów w swojej kategorii. Poparło go ponad 6300 osób. 
Dziś to nieużytkowane, zdegradowane tereny kolejowe, które na mocy zawartej we wrześniu 2019 r. umowy dzierżawy zostały przekazane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Gminie Wrocław. Podpisana umowa dotyczy 5,25 hektara gruntu z docelowych ok. 12 hektarów. 
Park Henrykowski dopiero powstaje, a dostępny jest już dla mieszkańców Park Tarnogajski. To także przedsięwzięcie, które zrealizowane zostało w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (edycje 2015 i 2016). W miejscu zlikwidowanego przedwojennego, niemieckiego  cmentarza św. Bernardyna przy ul. Bogedaina, gdzie przez lata były śmieci i gruz, powstał pierwszy na Tarnogaju park, z oświetlonymi alejkami i ławkami. Oficjalne otwarcie parku nastąpiło 19 maja 2018 r. Powierzchnia parku to około 5,5 ha.
Obok parku, pomiędzy ulicami Tarnogajską, Klimasa, Międzyleską i Gazową od 2011 r., budowane było największe nowe osiedle mieszkaniowe na Tarnogaju - Lokum di Trevi. Inwestycja Lokum Deweloper S.A. realizowana była etapowo. Ostatni, X etap przedsięwzięcia został ukończony na początku 2020 r. Łącznie w ramach osiedla powstało ponad 900 mieszkań. 
fot. investphoto.pl
fot. investphoto.pl
Przy ul. Gazowej 1-2, na przeciwko ogródków działkowych, Przedsiębiorstwo Budowlane ELIN Sp. z o.o. z Wrocławia kończy budowę kameralnego kompleksu mieszkalnego, na który złożą się dwa 4-kondygnacyjne budynki z podziemnym parkingiem oraz wewnętrznym patio. W ramach projektu powstanie 51 mieszkań.
Przy skrzyżowaniu ul. Nyskiej z al. Armii Krajowej Toscom Development Sp. z o.o. wybudował 10-kondygnacyjny wielorodzinny budynek z charakterystyczną elewacją z cegły klinkierowej w którym znalazło się 250 mieszkań. Do dyspozycji mieszkańców inwestycji Armii Krajowej 46A jest 221 miejsc postojowych znajdujących się w garażu podziemnym. W parterze budynku znajduje się 15 lokali handlowo-usługowych. 
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
W II kw. bieżącego roku zakończyła się budowa budynku przy ul. Pięknej 21. Była to kolejna inwestycja na Tarnogaju realizowana przez warszawskiego dewelopera Dom Development S.A. W ramach inwestycji w miejscu po dawnym salonie samochodowym Volkswagena powstał 11-kondygnacyjny budynek w którym znalazło się 196 lokali mieszkalnych. 
Tuż obok ten sam deweloper wybudował wcześniej osiedle Oaza składające się z czterech, 6-kondygnacyjnych budynków w kształcie litery "L" otaczających wewnętrzny dziedziniec. W ramach tej inwestycji powstało łącznie 460 mieszkań i apartamentów.
W tym samym kwartale, przy ul. Pięknej 25 powstaje również Punkt Piękna. To nowa, duża inwestycja mieszkaniowa Grupy PROFIT Development. Punkt Piękna to osiedle, które realizowane jest w kilku etapach. Docelowo będzie liczyć ponad 600 mieszkań. Aktualnie realizowany jest IV i V etap tej inwestycji - łącznie 282 mieszkania.
REKLAMA
Mateusz Gzik
Mateusz Gzik
W pobliżu ogródków działkowych, w północno-wschodniej części Tarnogaju w marcu 2017 r. wrocławski deweloper i2 Development S.A. zakończył budowę osiedla Piękna 58 składającego się z trzech 6-kondygnacyjnych (plus kondygnacja podziemna) budynków wielorodzinnych w których znalazło się 111 mieszkań.
Obok swoją inwestycję zrealizował warszawski deweloper Bouygues Immobilier Polska. Osiedle Belleville to dwa 5-kondygnacyjne (plus kondygnacja podziemna) budynki wielorodzinne z garażem wielostanowiskowym w części podziemnej. Łącznie 131 lokali mieszkalnych.
Przy ul. Pięknej 66 do 30 czerwca 2022 r. potrwa budowa Sempre - jedenastej już inwestycji mieszkaniowej wrocławskiego dewelopera DewelopART Sp. z o.o. Sp. k. Budynek posiadał będzie 5 kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz 2 kondygnacje podziemne. Znajdą się w nim 83 mieszkania.
W północnej części Tarnogaju, przy ul. Jesionowej 35-37 w 2017 r. DewelopART zrealizował wcześniej inwestycję mieszkaniową Vicino - 6-kondygnacyjny budynek w którym znalazło się 70 mieszkań.
Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o. realizuje przy ul. Nyskiej swoją najnowszą inwestycję Innova Concept. To sześciopiętrowy budynek wielorodzinny na planie litery "U" ze 144 mieszkaniami. Na parterze znajdą się, oprócz apartamentów, cztery lokale usługowe. Budowa ma zostać ukończona pod koniec I kw. 2021 r.
Wcześniej ten sam deweloper wybudował w tej samej części Tarnogaju, na terenie położonym bliżej bocznic kolejowych, cztery najwyższe budynki wielorodzinne w tej części Wrocławia - Apartamenty Innova. Pierwszy z budynków został wybudowany w 2016 r. Ma 18 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Składa się z 206 lokali mieszkalnych i 4 handlowo-usługowych oraz dysponuje 244 miejscami parkingowymi. Budowa drugiego budynku zakończyła się w grudniu 2017 r. To 18 kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne, łącznie 120 mieszkań i 145 miejsc parkingowych. W III etapie powstały dwa kolejne 18-kondygnacyjne budynki (plus jedna kondygnacja podziemna). Ich budowa zakończyła się w maju 2019 r. W obu wieżach znajduje się w sumie 211 mieszkań i 256 miejsca parkingowe. Ze względu na swoją wysokość wszystkie cztery budynki Apartamentów Innova górują nad całą okolicą i są dobrze widoczne niemal z każdej części Tarnogaju.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
W latach 2008-2014 Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o. zrealizowała swój pierwszy i do dziś największy projekt mieszkaniowy we Wrocławiu - Osiedle Innova. Inwestycja realizowana była w pięciu etapach. Łącznie w sześciu 6-kondygnacyjnych budynkach powstało 850 mieszkań i kilka lokali handlowo-usługowych.
Ten sam deweloper w listopadzie 2015 r. ukończył kilkadziesiąt metrów dalej inną inwestycję - Osiedle Moderno, składające się ze 158 mieszkań wraz z garażem podziemnym na 189 aut. Jest to 5-kondygnacyjny budynek w kształcie litery "E" zlokalizowany przy ul. Pięknej 62aa-62ac.
Wcześniej, bo w 2010 r. na działce obok powstało Osiedle Piękna. Inwestorem był wrocławski deweloper Locus Sp. z o.o. W tym 10-klatkowym (ul. Piękna 64a-64k), 6-kondygnacyjnym budynku znajdują się 204 mieszkania.
Na przeciwko przedwojennego, okazałego budynku Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola przy ul. Nyskiej powstaje nowa inwestycja mieszkaniowa firmy Lech-Pol Invest Company Sp. z o.o. Sp. k.  Nyska Residence składała się będzie z sześciu kameralnych, 4-piętrowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych z dodatkowymi powierzchniami komercyjnymi zlokalizowanymi w kondygnacji parterowej. Budynki posiadały będą prywatny parking dla mieszkańców. Aktualnie trwa budowa I etapu (pierwszy budynek) w którym znajdzie się 51 mieszkań. Termin oddania do użytku przewidziany jest na I kw. 2021 r. W drugim budynku znajdzie się 56 mieszkań, w trzecim 56 (oba zostaną ukończone w III kw. 2022 r.) Nyska Residence w idealny sposób wpisze się w kwartałową, zwartą zabudowę starej części Tarnogaju - osiedla Henrykowskiego. Powstaje w miejscu starych, zniszczonych hal fabrycznych oraz garaży. Inwestycja ta w znaczący sposób zrewitalizuje tę część osiedla.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
W najbliższej okolicy, już na Hubach i Gaju położone są liczne markety spożywcze, takie jak na przykład: Lidl, Kaufland, Auchan SupermarketCarrefour czy Biedronka, a także kilka stacji paliw. W miejscu jednej z nich, stacji BP, być może w przyszłości powstanie bardzo wysoki budynek, który byłby charakterystyczną dominantą wysokościową w tej części Wrocławia i nowym symbolem Tarnogaju, jednej z najszybciej rozwijających się i najpopularniejszych dzielnic stolicy Dolnego Śląska.

Komentarze (6)

Napisz komentarz
Mariusz(gość)
Pięknie, pięknie mieszkania budują, a gdzie żłobki, przedszkola i szkoły ?
Marco(gość)
@
MieszkaniecTarnogaja
(gość)
Tarnogaj to obecnie koszmarne blokowisko. Kiedyd piekne miejsce z przestrzenią teraz straszy blokiem przy bloku. Praktycznie zero przestrzeni i koszmar fla mieszkających bo juz dawno brakuje tutaj miejsc postojowych. Jeden park nie zalatwi braku przestrzeni. Szkoda, by jeszcze 8 lat temu żyło się tutaj lepiej. Obecnie to kurnik z klatkami. Tak zostal zniszczony piekny zakatek przez deweloperów, którzy budują bloki wyglądające jak gierkowe klatki. Nijakie, nieprzemyślane i zwykle tykające bomby z prowizorkami.
Bzdury piszesz i tyle. Mieszkam tu id dziecka (50 l). Wcześniej ta część miasta wyglądała jak pobojowisko z dzikimi smietniskami i starymi halami produkcyjnymi. Przeniosłem się z ul. Lnianej do wieżowca przy Jesionowej i naprawdę żyje mi się tutaj bardzo dobrze
MieszkaniecTarnogaja(gość)
Tarnogaj to obecnie koszmarne blokowisko. Kiedyd piekne miejsce z przestrzenią teraz straszy blokiem przy bloku. Praktycznie zero przestrzeni i koszmar fla mieszkających bo juz dawno brakuje tutaj miejsc postojowych. Jeden park nie zalatwi braku przestrzeni. Szkoda, by jeszcze 8 lat temu żyło się tutaj lepiej. Obecnie to kurnik z klatkami. Tak zostal zniszczony piekny zakatek przez deweloperów, którzy budują bloki wyglądające jak gierkowe klatki. Nijakie, nieprzemyślane i zwykle tykające bomby z prowizorkami.
dzięcioł(gość)
ale nie kiosku Pani Słaboszowej :( !!! Gazowa 16. była cofanka, był kiosk ! Dlaczego tramwaj 15 nie jeździ na Tarnogaj, to nie wiem. i nie ma gazowni, dymu i smrodu :).
dzięcioł(gość)
ale nie kiosku Pani Słaboszowej :( !!! Gazowa 16. była cofanka, był kiosk ! Dlaczego tramwaj 15 nie jeździ na Tarnogaj, to nie wiem. i nie ma gazowni, dymu i smrodu :).
mery(gość)
Powstają same mieszkania. Czy miasto ma zamiar inwestować w np szkołę lub bibliotekę?
REKLAMA