DODAJ

Wrocław: Zabytkowa secesyjna willa w Leśnicy idzie pod młotek. Bez planu miejscowego

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Zabytkowa secesyjna willa
Mariusz Bartodziej
2018-12-13 13:06:48
Stuletni budynek w sąsiedztwie pętli tramwajowej Leśnica jest przeznaczony do generalnego remontu. Przyszły właściciel będzie musiał wpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Poznamy go najwcześniej za kilka miesięcy.

Magistrat ogłosił 7 grudnia przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Skoczylasa 10. Cena wywoławcza wynosi 540 tys. zł (jest zwolniona z podatku VAT). Licytacja odbędzie się 6 marca.

UM Wrocławia


Dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym, powstały około 1915 roku, znajduje się na obszarze historycznego układu urbanistycznego Leśnicy wpisanego do rejestru zabytków. Ponadto sam figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Jego powierzchnia całkowita wynosi ok. 450 mkw., a zabudowy – 180 mkw. Jego stopień zużycia technicznego to 60 procent ("stan zadowalający"). Nieruchomość nie jest objęta planem miejscowym, dlatego przyszły właściciel będzie musiał wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

UM Wrocławia


UM Wrocławia


Ochrona secesyjnej willi

Miejska konserwator zabytków, Agata Chmielowska, wydała zalecenia dotyczące przyszłych prac remontowych w secesyjnej willi. Podkreśla w nich, że budynek "nie uległ praktycznie współczesnym przebudowom i zmianom", dzięki czemu pozostał autentyczny.

Zatem podczas remontu należy uwzględniać potrzebę zachowania zasadniczej kompozycji przestrzennej obiektu, jego bryły i formy. Należy utrzymać jego kompozycję, w tym wielkość, wykrój i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych – tłumaczy miejska konserwator.

UM Wrocławia


Przyszły właściciel będzie musiał zachować bądź odtworzyć istniejącą stolarkę okienną, a drzwi poddać renowacji. Pozostanie również posadzka z płytek ceramicznych w secesyjne wzory poprzedzająca wejście.

Planowane zmiany i prace dotyczące zagospodarowania działki, w tym zieleni, wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego – czytamy w dokumencie.

Z racji dobrego stanu sanitarnego i dużej wartości przyrodniczej właściciel nie będzie mógł wyciąć dwóch jesionów wyniosłych.

UM Wrocławia


UM Wrocławia


Nie koniec sprzedaży terenów przy Skoczylasa

Miasto planuje sprzedać jeszcze jedną nieruchomość przy ul. Skoczylasa, położoną na Złotnikach. Nie ustaliło jeszcze ceny wywoławczej ani daty przetargu dla terenu o powierzchni 571 mkw.

Z uwagi na brak możliwości samodzielnego zagospodarowania, działka nr 11/6 została przeznaczona do sprzedaży w trybie przetargu ograniczonego do właścicieli nieruchomości sąsiednich – informuje magistrat.

UM Wrocławia


Kolejny zabytek w remoncie

Mieszkańcy Leśnicy doczekają się remontu jeszcze jednego zabytkowego budynku przy ul. Skoczylasa, w sąsiedztwie sprzedawanej willi. Miasto przebudowuje dawną szkołę ewangelicką na Dzienny Dom Pomocy I Klub Integracji Społecznej, o czym informowaliśmy w kwietniu.

fot. Jakub Zazula


Materiały inwestora