DODAJ

Wrocław: Zabytkowa secesyjna willa w Leśnicy przeszła w prywatne ręce. Był tylko jeden chętny

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Zabytkowa secesyjna willa
Mariusz Bartodziej
2019-03-18 08:03:34
Cena za stuletni budynek w sąsiedztwie pętli tramwajowej Leśnica przekroczyła pół miliona złotych. Jest przeznaczony do generalnego remontu. Jego nowy właściciel, prywatny inwestor, będzie musiał wpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Magistrat rozstrzygnął 6 marca przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Skoczylasa 10 o powierzchni 584 mkw. Cena wywoławcza wynosiła 540 tys. zł (zwolniona z podatku VAT). Osoba fizyczna, jedyny uczestnik, zaoferowała 545,4 tys. zł.

UM Wrocławia


Dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym, powstały około 1915 roku, znajduje się na obszarze historycznego układu urbanistycznego Leśnicy wpisanego do rejestru zabytków. Ponadto sam figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Jego powierzchnia całkowita wynosi ok. 450 mkw., a zabudowy – 180 mkw. Jego stopień zużycia technicznego to 60 procent ("stan zadowalający"). Nieruchomość nie jest objęta planem miejscowym, dlatego przyszły właściciel będzie musiał wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

UM Wrocławia


Ochrona secesyjnej willi

Miejska konserwator zabytków, Agata Chmielowska, wydała zalecenia dotyczące przyszłych prac remontowych w secesyjnej willi. Podkreśla w nich, że budynek "nie uległ praktycznie współczesnym przebudowom i zmianom", dzięki czemu pozostał autentyczny.

Zatem podczas remontu należy uwzględniać potrzebę zachowania zasadniczej kompozycji przestrzennej obiektu, jego bryły i formy. Należy utrzymać jego kompozycję, w tym wielkość, wykrój i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych – tłumaczy miejska konserwator.

UM Wrocławia


Nowy właściciel będzie musiał zachować bądź odtworzyć istniejącą stolarkę okienną, a drzwi poddać renowacji. Pozostanie również posadzka z płytek ceramicznych w secesyjne wzory poprzedzająca wejście.

Planowane zmiany i prace dotyczące zagospodarowania działki, w tym zieleni, wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego – czytamy w dokumencie.

Z racji dobrego stanu sanitarnego i dużej wartości przyrodniczej właściciel nie będzie mógł wyciąć dwóch jesionów wyniosłych.

UM Wrocławia


Nie koniec sprzedaży terenów przy Skoczylasa

Miasto planuje sprzedać jeszcze jedną nieruchomość przy ul. Skoczylasa, położoną na Złotnikach. Nie ustaliło jeszcze ceny wywoławczej ani daty przetargu dla terenu o powierzchni 571 mkw.

Z uwagi na brak możliwości samodzielnego zagospodarowania, działka nr 11/6 została przeznaczona do sprzedaży w trybie przetargu ograniczonego do właścicieli nieruchomości sąsiednich – informuje magistrat.

UM Wrocławia


Kolejny zabytek w remoncie

Końca dobiega remontu innego zabytkowego budynku w Leśnicy przy ul. Skoczylasa, w sąsiedztwie sprzedanej willi. Miasto przebudowuje dawną szkołę ewangelicką na Dzienny Dom Pomocy i Klub Integracji Społecznej, o czym informowaliśmy w kwietniu ubiegłego roku.

fot. Jakub Zazula


Będą też nowe mieszkania

Nowy budynek wielorodzinny stanie przy ul. Krępickiej. Znajdzie się w nim blisko 30 lokali mieszkalnych i usługowych. Za jego budowę odpowiada Fira Sp. z o.o. Szczegóły inwestycji Rezydencja Rosal przedstawialiśmy w styczniu.

Materiały inwestora