Wrocław: Zabytkowy pałac Stolbergów do kupienia. Jest wart milionyźródło: Investphoto.pl

Wrocław: Zabytkowy pałac Stolbergów do kupienia. Jest wart miliony

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
Pałac Stolbergów
adresWrocław, Zajączkowska
REKLAMA
Państwo przygotowywało do sprzedaży XIX-wieczną nieruchomość na Świniarach od dwóch lat. Nie jest objęta planem miejscowym, a studium przeznacza ją pod mieszkalnictwo. Zainteresowani muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej prawie pięciu milionów złotych.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował 17 marca (do 1 kwietnia) wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Chodzi o zespół pałacowo-folwarczny w rejonie ulic Pęgowskiej i Zalipie na Świniarach (wszystkie obiekty wymagają remontu). Powierzchnia działek nr 3/35, 29/7, 29/9 oraz 29/17 wynosi 3,5028 ha. Pierwsza z nich (z pałacem) znajduje się na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Dolina Widawy". Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 4 mln 696 tys. zł brutto.
UM Wrocławia

Prawie dwieście lat historii

Historyczny budynek znajduje się, wraz z zespołem pałacowo-parkowym z folwarkiem, w gminnej ewidencji zabytków (inwestor będzie musiał uzgodnić projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków). Powstał w 1845 roku, w miejscu gdzie dawniej istniał zamek. Projekt przygotował radca budowlany Fleischinger, a fundatorem był hrabia Bernhard zu Stolberg. Obiekt w stylu florenckiego neogotyku wykupiło po pięćdziesięciu latach miasto i utworzyło w nim sanatorium. II wojnę światową przetrwał w dobrym stanie. W 1945 roku zamieszkali w nim pracownicy PGR. Budynek jeszcze później pełnił funkcję mieszkalną, a od lat niszczeje nieużywany.
Dotychczas pałac Stolbergów nie był wystawiany na sprzedaż m.in. ze względu na trwającą procedurę zmiany przeznaczenia nieruchomości w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zostało uchwalone w styczniu – informowała nas w kwietniu 2018 roku Dorota Grygiel z KOWR. – Wcześniej nieruchomość była ponadto dzierżawiona i objęta umowami najmu mieszkań.
Dodała, że planują w najbliższym czasie sprzedać dwukondygnacyjny zabytek (z piwnicą i użytkowym poddaszem) z dwiema wieżami, o powierzchni zabudowy około 757 mkw. W sierpniu zeszłego roku donosiliśmy, że rzeczoznawca majątkowy opracował już operat szacunkowy. Zgodnie ze studium budynek leży na terenie przeznaczonym przede wszystkim pod mieszkalnictwo, uzupełnione usługami. Nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestor będzie musiał uzyskać warunki zabudowy.
REKLAMA
Investphoto.pl

Dawniej rezydencja arystokracji, dziś ruina

Jan Jerzmański, architekt zajmujący się także zabytkami i współprowadzący profil Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska, podkreśla, że pałac nie nadaje się na inwestycję każdego typu.
To jedna z kilku XIX-wiecznych rezydencji dawnej arystokracji ocalałych w okolicy Wrocławia i na jego terenie, a nie nowoczesna, XX-wieczna architektura, którą ze względu na swobodną konstrukcję można dowolnie przekształcać – tłumaczy Jerzmański.
Mówi, że wiele zależy od pomysłów inwestorów. Wylicza, iż zabytek mógłby pełnić funkcję hotelu, ośrodka konferencyjnego, siedziby firmy, placówki edukacyjnej, czy prywatnej rezydencji. Zwraca uwagę, że remont powinien się zacząć jak najszybciej ze względu m.in. na dziury w dachu.
Oglądałem go dwa lata temu z każdej strony, to świeża ruina – ocenia Jan Jerzmański. – Na tym etapie pozostaje się cieszyć, że cokolwiek się zadzieje. Dobrze, gdyby pałac przetrwał do następnych pokoleń. Trzeba zaczekać na projekt inwestora uzgodniony przez konserwatora zabytków, wówczas będzie się można odnieść do jego walorów.
Więcej zdjęć w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA