Wrocław: Zabytkowy pałac Stolbergów do kupienia. Jest wart miliony

Wrocław: Zabytkowy pałac Stolbergów do kupienia. Jest wart miliony

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
Pałac Stolbergów
adresWrocław, Zajączkowska
REKLAMA
Państwo przygotowywało do sprzedaży XIX-wieczną nieruchomość na Świniarach od dwóch lat. Nie jest objęta planem miejscowym, a studium przeznacza ją pod mieszkalnictwo. Zainteresowani muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej prawie pięciu milionów złotych.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował 17 marca (do 1 kwietnia) wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Chodzi o zespół pałacowo-folwarczny w rejonie ulic Pęgowskiej i Zalipie na Świniarach (wszystkie obiekty wymagają remontu). Powierzchnia działek nr 3/35, 29/7, 29/9 oraz 29/17 wynosi 3,5028 ha. Pierwsza z nich (z pałacem) znajduje się na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Dolina Widawy". Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 4 mln 696 tys. zł brutto.
UM Wrocławia

Prawie dwieście lat historii

Historyczny budynek znajduje się, wraz z zespołem pałacowo-parkowym z folwarkiem, w gminnej ewidencji zabytków (inwestor będzie musiał uzgodnić projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków). Powstał w 1845 roku, w miejscu gdzie dawniej istniał zamek. Projekt przygotował radca budowlany Fleischinger, a fundatorem był hrabia Bernhard zu Stolberg. Obiekt w stylu florenckiego neogotyku wykupiło po pięćdziesięciu latach miasto i utworzyło w nim sanatorium. II wojnę światową przetrwał w dobrym stanie. W 1945 roku zamieszkali w nim pracownicy PGR. Budynek jeszcze później pełnił funkcję mieszkalną, a od lat niszczeje nieużywany.
Dotychczas pałac Stolbergów nie był wystawiany na sprzedaż m.in. ze względu na trwającą procedurę zmiany przeznaczenia nieruchomości w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zostało uchwalone w styczniu – informowała nas w kwietniu 2018 roku Dorota Grygiel z KOWR. – Wcześniej nieruchomość była ponadto dzierżawiona i objęta umowami najmu mieszkań.
Dodała, że planują w najbliższym czasie sprzedać dwukondygnacyjny zabytek (z piwnicą i użytkowym poddaszem) z dwiema wieżami, o powierzchni zabudowy około 757 mkw. W sierpniu zeszłego roku donosiliśmy, że rzeczoznawca majątkowy opracował już operat szacunkowy. Zgodnie ze studium budynek leży na terenie przeznaczonym przede wszystkim pod mieszkalnictwo, uzupełnione usługami. Nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestor będzie musiał uzyskać warunki zabudowy.
Investphoto.pl

Dawniej rezydencja arystokracji, dziś ruina

Jan Jerzmański, architekt zajmujący się także zabytkami i współprowadzący profil Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska, podkreśla, że pałac nie nadaje się na inwestycję każdego typu.
To jedna z kilku XIX-wiecznych rezydencji dawnej arystokracji ocalałych w okolicy Wrocławia i na jego terenie, a nie nowoczesna, XX-wieczna architektura, którą ze względu na swobodną konstrukcję można dowolnie przekształcać – tłumaczy Jerzmański.
Mówi, że wiele zależy od pomysłów inwestorów. Wylicza, iż zabytek mógłby pełnić funkcję hotelu, ośrodka konferencyjnego, siedziby firmy, placówki edukacyjnej, czy prywatnej rezydencji. Zwraca uwagę, że remont powinien się zacząć jak najszybciej ze względu m.in. na dziury w dachu.
Oglądałem go dwa lata temu z każdej strony, to świeża ruina – ocenia Jan Jerzmański. – Na tym etapie pozostaje się cieszyć, że cokolwiek się zadzieje. Dobrze, gdyby pałac przetrwał do następnych pokoleń. Trzeba zaczekać na projekt inwestora uzgodniony przez konserwatora zabytków, wówczas będzie się można odnieść do jego walorów.
Więcej zdjęć w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Quorum – Cavatina ruszy z budową pierwszej planowanej wieży nad Odrą. Będzie nowy taras widokowy [WIZUALIZACJE]
Deweloper zrealizuje przy ulicy Sikorskiego wielofunkcyjny kompleks sięgający ponad 30 kondygnacji....
We Wrocławiu pojawią się cztery nowe parki kieszonkowe i dwie enklawy zieleni?
Czy w przyszłym roku w stolicy Dolnego Śląska pojawią się cztery nowe parki kieszonkowe i dwie enkla...
Panattoni wybuduje nowy park magazynowy pod Łodzią
Panattoni, lider rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Europie po raz kolejny zdecydowa...
Warszawa: Pracownia Kuryłowicz Architekci zaprezentowała projekt nowego wieżowca
Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie Portu Praskiego. Budynek będzie liczył 100 metrów wysokoś...
Wrocław: Wiemy już jak będzie wyglądał najwyższy, 80 metrowy budynek w Porcie Popowice [WIZUALIZACJE]
Dziś oficjalnie zaprezentowano projekt najwyższego budynku jaki ma powstać na terenie osiedla Port P...
Warszawa: Stalowa 65 – Agmet szykuje nowy budynek mieszkalny przy metrze na Pradze [WIZUALIZACJE]
Inwestycja ma powstać w sąsiedztwie stacji metra Szwedzka. Prawie sto lat temu zbudowano tam dwa bud...
Warszawa: Wiadukty przy Trasie Łazienkowskiej pójdą do remontu
Miasto ogłosiło przetarg na remont wysłużonych wiaduktów w rejonie parku Agrykola. Prace będą przepr...
Wrocław: W miejscu zdegradowanych, kolejowych terenów na Tarnogaju powstanie nowy Park Henrykowski
Nowy park w stolicy Dolnego Śląska staje się faktem. Zdegradowane tereny kolejowe powoli zmieniają s...
Rynek powierzchni biurowych w Krakowie odporny na zawirowania związane z koronawirusem
W pierwszej połowie 2020 r. popyt na powierzchnie biurowe w Krakowie był o 15% niższy niż przed roki...
Wrocław: Ulica Ruska przekształci się w trakt pieszo-rowerowy?
Ulica Ruska łącząca Plac Solny z ul. Kazimierza Wielkiego może wkrótce przekształcić się w ciąg pies...