[Wrocław] Zajezdnia Dąbie idzie do likwidacji. Będzie market czy muzeum?

[Wrocław] Zajezdnia Dąbie idzie do likwidacji. Będzie market czy muzeum?

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Od przyszłego roku rozpocznie się proces likwidacji zajezdni tramwajowej na osiedlu Dąbie. W zabytkowych budynkach obiektu usytuowanego u zbiegu ulic Wróblewskiego i Tramwajowej może powstać muzeum, pawilon usługowy lub market, których zdaniem mieszkańców w okolicy brakuje.
W MPK trwa restrukturyzacja. - Szukamy oszczędności także w majątku firmy, stąd pomysł przeniesienia taboru z zajezdni Dąbie na pozostałe zajezdnie, co pozowali nam ograniczyć roczne koszty związane z utrzymaniem obiektu o około 4-4,5 mln. zł. Tramwaje z tej zajezdni zostaną skierowane do innych obiektów, oczywiście uprzednio po ich modernizacji - wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK.
Zajezdnia Dąbie jest pod opieką konserwatora zabytków i ewentualne remonty czy przebudowy poprawiające jego funkcjonalność wiązałby się dla MPK z ogromnymi kosztami. Jednocześnie biorąc pod uwagę lokalizację i sąsiedztwo obiektu (Hala Stulecia, ZOO czy Wuwa) a także jego charakterystykę architektoniczną, może on stanowić nie lada gratkę dla potencjalnego inwestora i bardzo ciekawy obiekt dla mieszkańców miasta.


Kilka ciekawych pomysłów na zagospodarowanie terenu po zajezdni powstało podczas międzynarodowych warsztatów pod kierunkiem dr inż. arch. Andrzeja Poniewierki z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. To m.in. lokale gastronomiczne usytuowane w pojazdach czy miejsca, z których odwiedzający mogliby na żywo podglądać w jaki sposób konserwowany jest tabor. Pomysły dotarły już do Biura Rozwoju Wrocławia.

Również do tej instytucji oraz do departamentu architektury i rozwoju w urzędzie miejskim Wrocławia trafiło pismo od przewodniczącego Komisji Infrastruktury Komunalnej Rady Miejskiej Wrocławia o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zajezdni Dąbie.

Szymon Hotała wniosek uzasadnia tym, że wschodnia i południowa część Wielkiej Wyspy pozbawiona jest dostępu do konkurencyjnych form handlu wobec funkcjonującego od kilkudziesięciu lat handlu drobnego, co jest przedmiotem licznych skarg i protestów mieszkańców.

Miasto tworząc spółkę przekazało jej aportem nieruchomości, m.in. zajezdnię Dąbie i jako spółka - MPK jest właścicielem obiektu. Jednak ewentualna sprzedaż terenu musi być uzgodniona z Radą Nadzorczą spółki a także miastem, sprawującym nadzór właścicielski nad spółką.
– Poza tym, formuła likwidacji zajezdni na tym terenie nie musi oznacza sprzedaży przez spółkę tej nieruchomości. Może oznaczać zamianę na inny obiekt, czy też wniesienie aportem tego obiektu do jakiegoś przedsięwzięcia. W związku z tym nie szacowaliśmy wartości obiektu pod kątem sprzedaży. Wiemy ile nas kosztuje jego utrzymanie i że potencjalna modernizacja byłaby karkołomna finansowo – tłumaczy Agnieszka Korzeniowska.

W MPK nie mają jeszcze sztywnego planu operacji przeprowadzki zajezdni do pozostałych obiektów na ulicy Powstańców Śląskich, Ślężnej i Słowiańskiej (tabor trafi do pierwszych dwóch). – Najpierw musimy zrobić projekty przebudowy pozostałych zajezdni, żeby mogły przyjąć dodatkowy tabor, mieć środki na inwestycję, a dopiero potem się wyprowadzić. Chcemy to zrobić w 2013 roku – kończy przedstawicielka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Autor: Jarosław Garbacz
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...