Wszystkie kielichy znów na placu Szewczyka

Wszystkie kielichy znów na placu Szewczyka

REKLAMA

Prace przy rekonstrukcji kielichów poprzedziły wielomiesięczne próby i testy, których celem było jak najwierniejsze odtworzenie oryginałów.

Wykorzystano bardzo rzadko spotykaną technologię polegającą na odlewaniu betonowej konstrukcji wewnątrz drewnianego szalunku, dzięki czemu powierzchnia filarów jest pokryta unikalnymi odciskami dziesiątek tysięcy drewnianych listewek. Każdy z kielichów powstał dzięki ręcznie wykonanej pracy najzdolniejszych specjalistów. Materiał tworzący kielichy dobierano podczas prób różnych mieszanek betonu i sposobów montowania szalunku.


-
Po raz pierwszy kielichy będą widoczne w całości, dzięki czemu brama miasta, jaką wkrótce stanie się  nowy dworzec, będzie spełniała swoją rolę. Rekonstrukcja jest bardzo udana, ponieważ - podobnie jak na dawnym dworcu - eksponuje fakturę betonu na okazałych filarach. Dzięki odtworzonym kielichom hala dworca pozostanie wizytówką Katowic przez kolejne dziesiątki lat - powiedział Rafał Elżanowski, Dyrektor ds. Inwestycji NEINVER Polska.


Budynek dworca został już sprawdzony i odebrany przez Państwową Straż Pożarną i Sanepid. W najbliższych dniach powinno zostać wydane pozwolenie na użytkowanie obiektu przez nadzór budowlany. Wewnątrz hali trwają prace porządkowe oraz adaptacja wnętrz lokali handlowych i usługowych przez wprowadzających się do nich najemców. Odbywają się również testy wszystkich zamontowanych urządzeń i instalacji, w tym ruchomych schodów.


Po otwarciu dworca kolejowego pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich usług związanych z transportem oraz licznych sklepów i lokali gastronomicznych zlokalizowanych w dworcowej hali o powierzchni 5 800 m2. Oprócz kas biletowych i poczekalni podróżni do dyspozycji będą mieli również kawiarnie i restauracje, aptekę, księgarnię, a także kioski z prasą oraz cukiernię.

REKLAMA


Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji na pl. Szewczyka, realizowanej wspólnie przez NEINVER Polska i PKP S.A. Na przełomie roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, na terenie którego trwają obecnie prace brukarskie przy budowie wysp autobusowych i chodników dla pasażerów. Galeria Katowicka o powierzchni 53 000 m2 z 250 sklepami i punktami usługowymizostanie otwarta w II połowie 2013. Pasażerowie korzystający z dworca oraz klienci galerii handlowej będą mieli również do dyspozycji podziemny parking na 1200 samochodów.

 

źródło: Galeria Katowicka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA