Bywają przedsiębiorstwa, które nie dysponują odpowiednim zapleczem maszynowym, często rezygnują ze startu w negocjacjach, tym samym omijając bardzo dobre zlecenia. Rozwiązaniem może być wynajem maszyn.
Największy plus wynajmu, oprócz zmniejszenia kosztów, to wygoda. Możemy elastycznie dostosowywać park maszynowy do bieżącego kontraktu i łatwo kontrolować koszty użytkowania takiego sprzętu.
Ruch w wypożyczalniach
Pomimo skromniejszego frontu robót budowlanych i mniejszego popytu na zakup maszyn po Euro 2012, ich wynajem wciąż cieszy się sporą popularnością. Coraz więcej sprzętu na budowach pochodzi z wypożyczalni, które wprowadzają wiele nowych, ciekawych ofert. Najwięcej wykonawców zgłasza się po sprzęt wiosną i na jesieni, kiedy gonią ich terminy. Jednak na koparkoładowarkę, jedną z popularniejszych maszyn, popyt jest przez cały rok. Zazwyczaj sprzęt jest użyczany na okres kilku miesięcy, ale jeśli potrzebujemy go na dłużej, w wielu miejscach możemy indywidualnie negocjować warunki. Niektóre wypożyczalnie oferują też wynajem z przewidywanym wykupem maszyny. To doskonały sposób, by sprawdzić, czy dany sprzęt spełni nasze wymagania. W okresie wynajmu maszyny obejmuje kontrakt serwisowy, dzięki czemu są one regularnie obsługiwane przez wypożyczalnię. Mają również ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia na placu budowy lub wypadku podczas transportu.
Sprawdzone zagraniczne źródła
Skąd wypożyczalnie biorą najpopularniejszy sprzęt? Przede wszystkim z zagranicy. Firmy, których działalnością jest wypożyczanie maszyn budowlanych, zaopatrują się m.in. na machinerypark.com – międzynarodowej giełdzie sprzętu nowego i używanego. Korzystają z niej również klienci indywidualni, bo maszyny z zagranicy są dobrze utrzymane, mają niskie przebiegi i często są lepiej wyposażone niż te z polskiego rynku.