Nasycenie powierzchniami komercyjnymi w stolicy Dolnego Śląska jest stosunkowo wysokie w porównaniu do innych dużych rynków w Polsce. Powierzchnia biurowa w stosunku do liczby mieszkańców jest trzecia w kraju, wynosząc średnio 2,14 mkw. na mieszkańca. W budowie znajduje się około 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej (licząc z aglomeracją wrocławską).
We Wrocławiu powstaje obecnie aż 148 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego największe projekty znajdują się na terenie Starego Miasta i dzielnicy Krzyki. Na koniec maja uśredniony wskaźnik pustostanów w istniejących wrocławskich budynkach biurowych wyniósł 15,26 proc., przewyższając inne miasta, z wyjątkiem Łodzi.
Istniejąca powierzchnia biurowa w stosunku do liczby mieszkańców jest trzecia najwyższa w kraju, wynosząc średnio 2,14 mkw. na mieszkańca. Wrocław przoduje pod tym względem, ustępując jedynie Warszawie i Katowicom. Wysokie nasycenie powierzchnią biurową świadczy o rosnącym zainteresowaniu inwestorów tym rynkiem.
— Wrocław jest jednym z najbardziej rozwiniętych rynków nieruchomości w Polsce, obejmującym sektory biurowy czy magazynowy. Kompleks Quorum, realizowany przez Cavatinę, wyróżnia się jako największe przedsięwzięcie biurowe — mówi Krzysztof Foks, Head Of Research w REDD Group.
Rynek magazynowy
Wrocław intensywnie rozbudowuje również rynek magazynowy, a obecnie w mieście i aglomeracji w budowie znajduje się około 400 tys. mkw. powierzchni. Dalsze projekty są planowane na najbliższe kwartały i cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców.
Topowe inwestycje Wrocławia
Wrocław wyróżnia się również topowymi inwestycjami w poszczególnych sektorach, które od dawna są znakiem rozpoznawczym Dolnego Śląska. W sektorze handlowym, wrocławskie centrum handlowe, takie jak Magnolia Park czy Korona, przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Przestronne galerie handlowe oferują szeroki wybór sklepów, restauracji i rozrywek, co przyciąga inwestorów z branży detalicznej.
Hotele
Również sektor hotelarski rozwija się w Wrocławiu. Znajdują się tu zarówno luksusowe hotele o międzynarodowym standardzie, jak i przytulne pensjonaty i hostele. Turystyka i organizacja konferencji przyciągają inwestycje w infrastrukturę hotelową, co stymuluje wzrost gospodarczy miasta.
Infrastruktura
Ważnym czynnikiem przyciągającym inwestorów do Wrocławia jest rozbudowana infrastruktura. Miasto posiada dogodne połączenia komunikacyjne, w tym międzynarodowe lotnisko, sieć autostrad i kolei.
Ważny ośrodek akademicki
— Wrocław jest również jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, z licznymi uniwersytetami i instytutami badawczymi, co przyciąga firmy z sektora innowacyjnego i technologicznego — zaznacza Krzysztof Foks, Head Of Research w REDD Group.
Wrocławski rynek inwestycyjny oferuje atrakcyjne warunki dla firm i inwestorów. Miasto oferuje różne formy wsparcia, takie jak ulgi podatkowe, dotacje czy udogodnienia dla inwestorów zagranicznych.
Dodatkowo, rozwinięta infrastruktura biznesowa, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz dobre relacje między biznesem a władzami lokalnymi przyciągają kolejne nowe inwestycje. Wielu inwestorów już obecnych w stolicy Dolnego Śląska, decyduje się na reinwestycje.