Fiński deweloper YIT rozpoczyna realizację i sprzedaż drugiego etapu inwestycji Żurawie. Obiekt, za którego projekt odpowiada znany fiński architekt Rainer Mahlamäki, powstaje na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności.
W budynku znajdzie się blisko 160 lokali użytkowych. Generalnym wykonawcą jest Mota-Engil, a zakończenie prac nastąpi w trzecim kwartale 2024 roku.
– Kontynuujemy realizację naszej flagowej inwestycji w Gdańsku, która została świetnie przyjęta zarówno przez naszych klientów, jak i lokalną społeczność. Druga faza projektu jest propozycją skierowaną głównie do klientów poszukujących świetnych nieruchomości inwestycyjnych. Wierzymy, że docenią oni jakość, lokalizację oraz niepowtarzalny charakter Żurawi – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT Polska.
W ramach drugiego etapu Żurawi oddanych zostanie 156 lokali użytkowych, ulokowanych na 7 kondygnacjach naziemnych, których metraże wyniosą od 19 mkw. do 48 metrów kwadratowych. Użytkownicy otrzymają również do dyspozycji przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT "More Life in Yards", która odpowiada na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Gdzie nowoczesność spotyka się z historią
Inwestycja Żurawie realizowana jest na 1,5-hektarowej działce, zlokalizowanej między ul. Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, na terenie Młodego Miasta – jednej z najprężniej rozwijających się dzielnic Gdańska. W okolicy znajduje się wiele udogodnień, takich jak placówki oświatowe, handlowe, medyczne oraz obiekty kulturalne i rozrywkowe. Ponadto dzięki licznym przystankom autobusowym i tramwajowym, a także stacjom PKP i SKM, okolica jest dobrze skomunikowana zarówno z pozostałymi częściami Gdańska, jak i innymi miejscowościami, wchodzącymi w skład aglomeracji trójmiejskiej.
Żurawie wkomponują się w postoczniowy krajobraz stolicy Pomorza, odpowiadając na potrzeby społeczności. Za koncepcję odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego projektu Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Podczas prac kreatywnych inspirował się lokalną architekturą i historią, czego owocem są elementy ściśle powiązane z otoczeniem działki, nadające Żurawiom prawdziwie industrialny charakter.
Żurawie nagradzane w międzynarodowych konkursach
W tym roku, podczas uroczystej gali w Londynie, inwestycja Żurawie zdobyła aż trzy statuetki European Property Awards, czyli europejskie "architektoniczne Oskary" – jednej z najbardziej prestiżowych wyróżnień honorujących architekturę oraz nieruchomości, którego początki sięgają 1993 roku. Projekt nagrodzono m.in. w kategorii Residential Property, która koncentruje się na jakości, architekturze, zrównoważonym rozwoju oraz komforcie życia użytkowników inwestycji.