Za rok w Gdańsku ruszy nowoczesna fabryka modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt. Zatrudnienie znajdzie 500 osóbNorthvolt

Za rok w Gdańsku ruszy nowoczesna fabryka modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt. Zatrudnienie znajdzie 500 osób

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Gdańsku, na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT trwa budowa nowoczesnej fabryki modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt. Koszt inwestycji wyniesie 200 mln dolarów. Pracę w fabryce znajdzie 500 osób.

O budowie tej fabryki w Gdańsku zdecydowała między innymi szeroka oferta edukacyjna. Gdańsk to ponad 70 tysięcy studentów i absolwentów, którzy potencjalnie mogą zasilić kadrę przedsiębiorstwa. W sumie inwestycja przynieść ma 500 wysoko specjalistycznych miejsc pracy.

– W tej chwili jesteśmy w fazie konstrukcyjnej, w przyszłym roku uruchamiamy produkcję i zaczynamy ją skalować do planowanych 5 GWh zdolności produkcyjnej rocznie. To, co spędza mi sen z powiek, to na pewno ludzie, kadra – mówi prezes Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Polska.

– To jest taki truizm, ale sukces firmy zależy od talentów. W Gdańsku w tej chwili zatrudniamy ponad 200 osób, ale zapotrzebowanie jest dużo większe, więc cały czas szukamy talentów, ale także współpracujemy ze szkolnictwem wyższym z politechnikami, uczelniami średnimi w celu przygotowania odpowiednich kadr do tak zaawansowanych innowacyjnych procesów produkcyjnych – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Polska.

REKLAMA

Budowa fabryki Northvolt w Gdańsku jest wspierana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Zakład będzie częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości. W ramach tego projektu przewiduje się wysyłkę produkowanych ogniw z północnej Szwecji do Gdańska, gdzie będzie się odbywać dalszy montaż kompletnych systemów magazynowania energii. Stamtąd gotowe produkty trafią do klientów. Powstałe produkty będą wykorzystywane w systemach magazynowania energii i w zastosowaniach pokrewnych do celów przemysłowych, m.in. w przemysłowych maszynach górniczych i w specjalistycznych pojazdach.

– To inwestycja unikalna w skali regionu i strategiczna w skali kraju. Udaje nam się budować łańcuch wartości wokół Morza Bałtyckiego i skracać łańcuchy dostaw. Ten koncept takiego lokalnego posadowienia jest strzałem w dziesiątkę. Wojna w Ukrainie pokazała, że mamy dodatkowy silny argument żeby uniezależniać się od surowców energetycznych ze wschodu - a nie ma rozwoju odnawialnych źródeł energii bez magazynów energii – mówi Robert Chryc-Gawrychowski.

O inwestorze:

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Northvolt zatrudnia aktualnie około 2500 pracowników.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA