Zabytkowe mosty Pomorskie po remoncie uda się jednak otworzyć wcześniej? fot. Jakub Zazula

Zabytkowe mosty Pomorskie po remoncie uda się jednak otworzyć wcześniej?

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Jest jednak duża szansa, że zabytkowe mosty Pomorskie w centrum stolicy Dolnego Śląska uda się jednak otworzyć wcześniej, niż to jeszcze kilkanaście dni temu planowano. Przypomnijmy, generalny wykonawca całej inwestycji, wrocławska firma ProTra Building na wykonanie wszystkich prac miała mieć 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. A tę podpisano w drugiej połowie grudnia 2019 roku.

Ten termin już minął. Pierwotnie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miejskiego Wrocławia widniała data zakończenia: 31 grudnia 2022 r. Teraz widnieje nowy termin: 31 marca 2023 roku.

Biuletyn Informacji Publicznej UM Wrocławia

Okazuje się jednak, że mosty Pomorskie mogą zostać oddane do użytkowania znacznie wcześniej, bo już w połowie lutego. We wtorek, 10 stycznia, godzinach porannych na wyremontowane, zabytkowe przeprawy wjechały cztery ciężarówki z 20-tonowym obciążeniem każda. Rozpoczęto pierwsze próby obciążeniowe. To początek procedury odbioru wszystkich trzech mostów. Mają potrwać od trzech do około czterech tygodni. Jeżeli wszystkie próby i testy zakończą się pomyślnym wynikiem, to istnieje duża szansa, że w połowie przyszłego miesiąca wszystkie mosty zostaną dopuszczone do ruchu i oficjalnie otwarte. To najnowsze deklaracje przedstawicieli wrocławskiego magistratu.

Trzymamy kciuki!

Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje

Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich to blisko 70 milionów złotych. Generalnym wykonawcą remontu jest firma Pro-Tra Building Sp. z o.o. z Wrocławia.

REKLAMA

Wreszcie z obu stron mostu zniknęły szpecące zabytkowy obiekt rury ciepłownicze! Historyczny blask i przede wszystkim oryginalny kolor odzyskały strażnice witające wchodzących na most południowy od ul. Grodzkiej. Na strażnicy wschodniej odbudowano napis Werder Brücke, który zdobił basztę jeszcze przed II wojną światową. Z dachów zniknęły brzydka papa i blacha. Ciekawostką jest fakt, że zdobienia zakończeń rynien dachowych wyprodukowała wrocławska firma, która zajmowała się stworzeniem repliki smoczego jaja dla kultowego serialu „Gra o Tron”.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA