Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakończył remont wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Zmiany służą poprawie jakości życia zwierząt na tym terenie, z jednoczesnym poszanowaniem tkanki historycznej miejsca.
W ramach inwestycji wymieniono umocnienia betonowe wschodniej rozety Kanału i złagodzono lekko nachylenie górnej części skarp. Powstały nowe wypłycenia podparte gabionami – sprzyjają one rozwojowi roślinności wodnej i bytowaniu ptactwa oraz płazów.
Ponadto rozpłytowano teren wokół rozety, powstała nowa aleja z nawierzchni mineralnej oraz ścieżki z kostek i płyt odzyskanych z dawnej nawierzchni.
Nowa roślinność
Przy alejkach prowadzących do chodnika wzdłuż ul. Czerniakowskiej posadzone zostały szpalery 21 lip drobnolistnych, które są nawiązaniem do alej biegnących wzdłuż całego kanału.
Zamiast części betonowych płyt, po rozwinięciu się roślinności będziecie mogli podziwiać nasadzenia z przebiśniegów, krzewów, łąkę kwietną i murawę na przedłużeniu osi głównej założenia.
Rabatę z krzewów o powierzchni 235 mkw. tworzą gatunki rodzime – śliwa tarnina i dzika róża. Rośliny cebulowe – śnieżyczki przebiśniegi – posadziliśmy na obszarze 1 653 metrów kwadratowych.
Przy alejkach zostały postawione dwie ławki i trzy kosze.
Wszystkie prace zostały wykonane pod nadzorem przyrodniczym. Projekt został dostosowany do zaleceń Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Kanał jest pozostałością barokowego założenia krajobrazowo-ogrodowego i wpisany jest do rejestru zabytków. Jednym z warunków postawionych przez MWKZ było uformowanie skarp zbiornika z zachowaniem istniejącego kształtu skarpy, a także umocnienie dolnej części skarpy płytami betonowymi na poziomie takim samym, jak płyty na pozostałej części kanału.
Działania realizowane są w ramach unijnego projektu „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (Szuwar Warszawski), realizowanego od 2020 r. przez Miasto Stołeczne Warszawa, w którego imieniu działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy