Złotoryja: Fiński inwestor z branży automotive wybuduje nową fabrykę

Złotoryja: Fiński inwestor z branży automotive wybuduje nową fabrykę

Orzech
Orzech
REKLAMA
W Złotoryi wkrótce pojawi się kolejny zagraniczny inwestor. Tym razem będzie to firma Valmet Automotive EV z Finlandii, która zajmuje się m.in. produkcją aut elektrycznych. Spółka zakupiła kilkanaście dni temu działkę w złotoryjskiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Będzie to czwartą firma w tej podstrefie LSSE. Finowie kupili działkę o powierzchni trzech hektarów. To nieruchomość niezabudowana, położona jest za fabryką Schneidera, tuż przy skrzyżowaniu dróg na Wilków i Leszczynę. 
Na razie nowy inwestor nie zdradza swoich planów – czyli wielkości fabryki, nakładów inwestycyjnych ani ile osób zatrudni w swojej nowej fabryce w Polsce.
Z danych urzędu miejskiego wynika, w złotoryjskiej podstrefie LSSE zainwestowano w ciągu ostatnich czterech lat ponad 140 mln zł i utworzono ponad 400 miejsc pracy. Według ostrożnych szacunków, te nowe miejsca pracy dały ok. 10 mln złotych wynagrodzeń netto rocznie. 
REKLAMA

Warto również przypomnieć, że na terenie podstrefy zainwestowały Borgers, Schneider i Bisek, a wkrótce na działkach przemysłowych przyległych do podstrefy, należących dotąd do miasta, swoje zakłady wybudują firmy Thermofin i Euromill.

O inwestorze:

Valmet Automotive EV to firma z branży automotive, której główna fabryka znajduje się w fińskim mieście Uusikaupunki. W przeszłości zajmowała się m.in. produkcją szwedzkich samochodów marki Saab oraz kompletnych dachów do kabrioletów dla takich marek jak Porsche, Bentley, Mercedes czy Lamborghini. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1968 roku pod nazwą Saab-Valmet jako spółka typu joint-venture, należąca do grupy Saab-Scania i Valmet. W 1992 roku Saab wycofał się ze spółki, a w 1995 roku jej nazwę zmieniono na Valmet Automotive. Od 1999 roku należy do spółki Metso powstałej w wyniku połączenia przedsiębiorstw Valmet i Rauma. Pod koniec 2010 roku Valmet przejął upadłe zakłady Karmann, rozszerzając swoją działalność na Niemcy (fabryka w Osnabrück) i Polskę (fabryka w Żarach).
W ciągu całej historii funkcjonowania firmy, przedsiębiorstwo produkowało samochody na zamówienie dla przedsiębiorstw: Saab, PSA, General Motors oraz AwtoWAZ. Obecnie zajmuje się produkcją wybranych modeli Porsche.W ostatnich latach stawia na produkcję aut elektrycznych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA