Kolejna duża transakcja na rynku działek inwestycyjnych w Warszawie. Znana, duża polska firma Arche chce kupić Fort Szczęśliwice, położony między ulicami: Śmigłowca, Drawską, Zadumaną i Alejami Jerozolimskimi, w dzielnicy Ochota.
Jak informuje warszawa.wyborcza.pl, sprzedającym jest znany turecki inwestor Sabri Bekdas, właściciel m.in. Centrum Biznesu, Handlu i Rozrywki Sukcesja w Łodzi. W 1999 roku wraz z innym tureckim biznesmenem Vahapem Toyem wybudował w centrum Warszawy 116-metrowy biurowiec Reform Plaza, dziś znany jako Atlas Tower. Rozpoczął też inwestycję w centrum handlowe Reform Center, które dziś funkcjonuje pod nazwą Blue City.
Zbudowany pod koniec XIX wieku Fort Szczęśliwice jest jednym z fortów pierścienia Twierdzy Warszawa. Znajduje się w kwartale ulic Śmigłowca, Drawskiej, Zadumanej i Alej Jerozolimskich. Przypomnijmy, Sabri Bekdas planował na terenie fortu wybudować kompleks złożony z hoteli trzy- i pięciogwiazdkowych. Tak intensywnej zabudowy tego terenu nie dopuszczał plan zagospodarowania uchwalony w 2013 r. Bekdas stracił więc zainteresowanie inwestowaniem w tym miejscu i szukał kupca na zbędną dla niego nieruchomość.
Grupa Arche zawarła przedwstępną umowę zakupu Fortu Szczęśliwice. Za 10-hektarowy teren wewnątrz dawnej fosy, z dostępem do ul. Śmigłowca, ma zapłacić 15 mln dolarów.
Według obowiązującego planu zagospodarowania dla tej nieruchomości, nowe budynki, które mogą powstać na terenie dawnego fortu mogą mieć funkcje hotelowe, gastronomiczne lub biurowe.
Fort Szczęśliwice nie jest wpisany do rejestru zabytków, a jedynie do ewidencji zabytków. Możliwa jest więc jego przebudowa za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Umowa przedwstępna, którą zawarło Arche, dotyczy wyłącznie terenów wewnątrz fosy, z wąskim paskiem dającym dostęp do ulicy Śmigłowca. Nie obejmuje terenów na zewnątrz fosy, na których znajdują się funkcjonujące ogródki działkowe – informuje portal warszawa.wyborcza.pl.
Fort Szczęśliwice:
Fort powstał w rejonie dawnej wsi Szczęśliwice. Było to typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z dwoma czołami. Fort otaczała sucha fosa (w późniejszym okresie zapełniła się wodą), broniona przez ceglane kaponiery. Posiadał również dwa schrony koszarowe. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w ramach modernizacji twierdzy, obiekt przeznaczono na funkcje magazynowe. Po 1909 roku, w czasie likwidacji twierdzy, zniszczono część zabudowań fortu.
Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku fort został opanowany przez Niemców.
Po wojnie na terenie fortu wybudowano garaże, po których pozostały fundamenty. Zachowały się wały, dwa budynki koszar czołowych i ruiny kaponier barkowych. Teren fortu od lat 60. otaczają ogródki działkowe (ROD Fort Szczęśliwice).
W 2004 roku obiekt od Agencji Mienia Wojskowego kupił turecki biznesmen Sabri Bekdas. Wejście na jego teren jest możliwe od strony ul. Śmigłowca.
O Grupie Arche:
GRUPA ARCHE powstała poprzez rozwój firmy deweloperskiej Arche, która od 1991 roku świadczy profesjonalne usługi deweloperskie. Przez ten czas powstało wiele ciekawych projektów i inwestycji. Wśród najlepszych realizacji znajdują się między innymi: Osiedle Albatrosów na Ursynowie, Osiedle Woronicza na Mokotowie, Osiedle Łamana we Włochach, Villa Vogla na Wilanowie, Osiedle Postępu 10 na Mokotowie w Warszawie oraz Osiedle Wybickiego w Ząbkach, wieloetapowe Osiedle Bema w Piasecznie, Osiedle Tobaco Park w Łodzi i wiele innych na terenie Warszawy i okolic. Łącznie wybudowano ponad 10000 domów i mieszkań.
Do Grupy Arche należy również 17 hoteli. Hotele historyczne: Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria, Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena Arche Gdańsk oraz hotele miejskie, Arche Hotel Puławska Residence, Arche Hotel Krakowska, Arche Hotel Geologiczna, Arche Hotel Poloneza w Warszawie, Arche Hotel w Częstochowie, Arche Hotel we Wrocławiu, Pile, Lublinie i Siedlcach, Arche Residence w Łodzi. W 2021 roku została uruchomiona produkcja jednostek hotelowych na bazie kontenerów morskich, rozstawionych w różnych ciekawych miejscach w ramach hoteli rozproszonych pod marką Arche Siedlisko. Takie hotele już przyjmują Gości. W Ujmach w województwie świętokrzyskim, Piłce w województwie śląskim i Rogaczach w województwie podlaskim. Hotele istniejące i powstające też się zmieniają. Pojawiają się własne marki, takie jak Krainy Polskie i Kraina Zdrowia oraz Arche Podróże. Oprócz tradycyjnej działalności hotelarskiej pełnią wiele innych funkcji. Są to lokalne centra dla społeczności, Centra Kultury – Arche Księgarnia, Arche Muzeum sKraj Kultur, przestrzenie do pracy biurowej, pokoje na długie pobyty, delikatesy z produktami regionalnymi.
Poza działalnością deweloperską i hotelową Grupa Arche zarządza siecią barów Kuchnia za Ścianą w Warszawie oraz Parkiem Handlowym w Siedlcach. W ramach Grupy Arche funkcjonują dwie organizacje pożytku publicznego Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej.