Na mapie kolejowych połączeń międzynarodowych pojawi się nowa linia Ex32 Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia. Rozpocznie kursowanie za rok. České dráhy opublikowały kilka szczegółów dotyczących nowej linii kolejowej, która ma rozpocząć kursowanie w kategorii EuroCity od grudnia 2024 roku.
Pociąg będzie oferować 250 miejsc siedzących i składać się będzie z czterech wagonów, z czego jeden będzie klasy pierwszej. Nowy pociąg ze stolicy Czech nad polski Bałtyk pojedzie na trasie Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia. Po stronie czeskiej pociąg zatrzyma się także w Kolínie, Pardubicach, Ústí nad Orlicí, Letohradzie, Jablonném nad Orlicí i Lichkově. W Polsce zatrzyma się we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku i Gdyni.
– Cztery pary pociągów będą wyjeżdżać z Pragi o godzinach 6:56, 10:56, 14:56, 18:56, a w Polsce będą prowadzone przez PKP Intercity. Przyjazdy do Pragi mają być zgodne z umową ministerstwa transportu i czeskiego przewoźnika, i będą się odbywać o godzinach 9:03, 13:03, 17:03 i 21:03. Dokładny rozkład jazdy nie został jeszcze opublikowany, ale istnieją pewne wskazówki – informuje czeski portal Zdopravy.
Podróż między Pragą a Wrocławiem powinna zająć około czterech godzin, a między Pragą a Gdynią około dziewięciu godzin. Obecnie polskie pociągi InterCity między Wrocławiem a Gdynią kursują w około pięć i pół godziny, ale zatrzymują się na trasie aż 16 razy.
Po stronie polskiej połączenia ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi obsługujące nową trasę będą klimatyzowane, a pasażerowie będą mieli dostęp do Wi-Fi i przekąsek. Początkowo będą one dostarczane na miejsce, ale za jakiś czas zostanie wprowadzony wagon restauracyjny. W ten sposób skład miałby się wydłużyć o jeden wagon.
– Nowe pociągi zapewnią znacznie szybsze i lepsze jakościowo połączenie między czeską stolicą a Dolnym Śląskiem. Nowy pociąg z Czech nad Bałtyk pojedzie około trzy godziny krócej niż trwa obecna podróż przez Bohumín i Warszawę – poinformowały České dráhy.
Informacje o uruchomieniu za rok połączenia Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia potwierdził Martin Kupka - czeski minister transportu.
– Praga, Wrocław i Trójmiasto na wybrzeżu Bałtyku zostaną połączone nową linią kolejową od grudnia 2024 roku. Z rocznym wyprzedzeniem podpisaliśmy dziesięcioletni kontrakt na linię Ex 32 Praga – Pardubice – Lichkov granica państwa – poinformował na platformie X (d. Twitter) Martin Kupka.

Pomysł na uruchomienie połączenia Praga - Wrocław nie jest nowy
Przypomnijmy, w 2009 roku kursowała para pociągów ekspresowych z Pragi do Wrocławia przez Hradec Králové, a łączny czas podróży wynosił około sześć i pół godziny. W 2010 roku kursowała para pociągów Orlice Pardubice – Wrocław. Jednak podczas podróży z Pragi była konieczna przesiadka, a najszybsze połączenie zajmowało ponad pięć godzin.
"


![W Warszawie powstaje 150-metrowy AFI Tower [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/251/123/77563_100x70.jpg)

![Nowa hala już działa. Postępy przy rozbudowie kompleksu AMBEREXPO w Gdańsku [FILM+ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/44/44/686636_100x70.jpg)







![[pomorskie] Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wkracza w kolejny etap](https://investmap.pl/_i/image/20/20/2068_100x70.jpg)

![[Dolny Śląsk] Pociągiem do Jelcza i Sobótki. Trwają prace nad koleją aglomeracyjną](https://investmap.pl/_i/image/191/63/24255_100x70.jpg)

![[pomorskie] Port Gdynia z nowym terminalem promowym. Ogłoszono przetarg na wykonawcę](https://investmap.pl/_i/image/190/62/6590_100x70.jpg)

![[Wrocław] Tysiące złotych na projekt trasy kolejowej Wrocław-Warszawa, której nie będzie](https://investmap.pl/_i/image/7/7/1287_100x70.jpg)
![[Wrocław] W maju 2018 roku polecimy z Wrocławia do Aten](https://investmap.pl/_i/image/64/64/37952_100x70.jpg)

![[Warszawa] BOHEMA wprowadzi nowe życie na Nowej Pradze w Warszawie](https://investmap.pl/_i/image/175/47/49071_100x70.jpeg)