Zrobiono kolejny krok ku realizacji gigantycznej inwestycji firmy Intel w PolsceIntel

Zrobiono kolejny krok ku realizacji gigantycznej inwestycji firmy Intel w Polsce

REKLAMA

Kolejni tzw. "eksperci" snują wizję wycofania się amerykańskiego giganta technologicznego, amerykańskiej firmy Intel z realizacji największej inwestycji zagranicznej w historii Polski, która ma powstać na Dolnym Śląsku, w okolicy Wrocławia. A tymczasem czynione są kolejne kroki w celu realizacji tej prestiżowej, olbrzymiej inwestycji.

Przypomnijmy, gigant technologiczny z Doliny Krzemowej, amerykański koncern Intel, planuje zainwestowanie blisko 20 mld zł (4,6 mld dol.) w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, który powstanie w miejscowości Kadłub w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że podobno nowy rząd blokuje tę największą w Polsce zagraniczną inwestycję i zwleka z notyfikacją polskiego wsparcia dla tego projektu. Nieoficjalnie informacje pojawiły się na początku w przestrzeni polskiego internetu, a następnie temat podchwyciły większe, ogólnopolskie media, gazety, portale, stacje telewizyjne i radiowe. Spekulowano, ze Intel może ostatecznie nawet wycofać się z realizacji tej inwestycji . Krążyły informacje, które nie były poparte konkretnymi dowodami , że inwestycja, która miała powstać w Polsce, trafi ostatecznie do...Meksyku (sic!). W informacjach przodowały osoby zupełnie nie związane tak z samą inwestycją, jak i branżą.

9 lutego Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało oficjalnie na swojej stronie internetowej, że wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel, w związku planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Nic się nie dzieje?

O fakcie wysłania prenotyfikacji poinformowały chyba wszystkie największe i nawet te najmniejsze polskie media. A dwa dni wcześniej, 7 lutego został postawiony jeszcze jeden krok w kierunku realizacji tej gigantycznej inwestycji w Polsce. O tym już mało kto wie.

Kolejny krok

7 lutego Burmistrz Środy Śląskiej na wniosek Starosty Średzkiego wydał opinię ws. Projektu robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno-inżynierskich dla projektu i budowy zakładu integracji i testowania półprzewodników firmy Intel.

Wydane postanowienie opiniujące dotyczy badań terenowych i laboratoryjnych, niezbędnych do określenia budowy geologicznej, warunków hydrogeologicznych i warunków geologiczno-inżynierskich, geotechnicznych warunków posadowienia inwestycji. Burmistrz Środy Śląskiej wydał pozytywną opinię nt. projektu prac geologicznych zaplanowanych po obu stronach granicy gmin Środa Śląska i Miękinia, z uwagą aby projektem robót geologicznych objąć południową część działki 556/1, obręb Święte – pomiędzy ciekiem wodnym Cieciorka, a granicami obu gmin.

Uwaga dotyczy uzupełnienia lokalizacji sondowania geologicznego o cześć południową działki 556/1 obręb Święte. Wydanie pozytywnej opinii przez Burmistrza Środy Śląskiej ws. projektu robót geologicznych jest jednym z pierwszych etapów prac przygotowawczych do realizacji inwestycji wartej 20 mld PLN, na pograniczu gminy Miękinia i gminy Środa Śląska. Jeżeli wszystkie warunki, zarówno ze strony rządowej, jak i ze strony samorządowej, zostaną spełnione w najbliższych latach, to pod koniec 2027 możliwe będzie uruchomienie nowego zakładu, jednego z kilku takich na świecie.

UGiM Środa Śląska

Intel podpisuje umowę z Politechniką Wrocławską

Amerykański gigant już teraz rozpoczyna współpracę z Politechniką Wrocławską. We wspólnych planach jest m.in. prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.

31 stycznia Politechnikę Wrocławską odwiedziła delegacja firmy Intel, której przewodniczył Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu. W trakcie spotkania z prof. Arkadiuszem Wójsem, rektorem Politechniki Wrocławskiej podpisany został list intencyjny o współpracy.

– Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel – mówi prof. Arkadiusz Wójs.

REKLAMA

Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.

Więcej informacji na ten temat w artykule z 2 lutego 2024 r.

Inwestycja firmy Intel będzie gigantyczna

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało w tym przypadku istniejące już tam zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów.

Zakład pod Wrocławiem będzie jednym z ostatnich etapów, jakie procesory przechodzą zanim trafią w ręce użytkowników. Do zakładu w gminie Miękinia będą przywożone tzw. wafle krzemowe z fabryki, która powstanie w Magdeburgu w Niemczech. Z całych wafli krzemowych w zakładzie pod Wrocławiem będą wycinane pojedyncze chipy, następnie będzie sprawdzana ich jakość i dopiero stąd procesory Intela będą trafiać do sprzedaży.

Intel już rekrutuje pracowników

Choć nie rozpoczęto jeszcze budowy (prace budowlane ruszą po otrzymaniu akceptacji inwestycji przez Unię Europejską), to Intel rozpoczął już rekrutację do Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule z 14 grudnia 2023 roku.

Orzech
+1
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Zachowajmy spokój

Nie emocjonujmy się często fake newsami lub informacjami tzw. "ekspertów", którzy twierdzili, że Intel rezygnuje z Polski i przeniesie tę fabrykę do Niemiec albo co ciekawsze do...Meksyku (!!!). Inwestycja w Polsce ma stanowić część europejskiego łańcucha zakładów Intela. Dla tych "wszystkowiedzących" fakt, ze Meksyk nie znajduje się w Europie...nie stanowił problemu. Brak logiki czy po prostu zwykłej znajomości geografii?

Komentarze (6)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
To bardzo ważna inwestycja - skala nie jest taka jak przy CPK ale korzyści równie wysokie.
Marta Itczyk
@
Przemysław Stadnicki
Proszę budować te fabrykę. Nie patrzeć na pasożytów z Wawy. W dodatku słoiki z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia. Frajerzy 200 mld mają żeby Wawie budować port. Nikomu nie potrzebny, bo stanowi zagrożenie dla innych lotnisk. Natomiast na półprzewodniki, informatykę , biznes, nie mają 5 mld. J...Warszawska hołota. Proszę to budować jako biznes, nie ważne co te j...słoiki z Wawy wymyślą. Media mają , to ciężko to zwalczać. Ale robić swoje.
Odnośnie CPK - pleciesz głupoty pozostajesz w anturażu antypisowskiej ośmiogwiazdkowej histerii.. słowem emocje zamiast rozumu nie odrobiłeś kilku lekcji dawanych w Internecie przez prawdziwych fachowców z logistyki i lotnictwa . Koniecznie chcesz  zelżyć wszystko i wszystkich którzy nie są z Wrocławia ot taki ,Nowy Ruski' , nowy euroregionalny patriota widać człeku że masz setup ver. GAZETA WYBORCZA 1.0.... rusz trochę głową i nie łykaj w 100% tej TuSSko-Niemieckiej agendy
Michał Jawor
20 mld zł inwestycja intela, a my miesięcznie wydajemy 6.5 mld zł na 800+... chory kraj. Zamiast wykupywać zachodnie firmy za 800+ i czerpać zyski to my to zaprzepaszczamy i obecne pokolenie 30 latków nigdy w życiu nie zobaczy emerytury
Przemysław Stadnicki
Trzeba też zauważyć, że mamy KPO do wykorzystania i już pieniądze spływają, a mamy tylko 2 lata na wykorzystanie tych sum. Proszę więc w kontekście tego co poniżej napisałem wziąć pod uwagę że pieniądze będą, a to na projekty badawcze, laboratoria. Mamy we Wro najwięcej ośrodków badawczych w kraju, a Intel chce pomóc zbudować wraz z Politechnika kolejny. Był też problem z półprzewodnikami w pandemii. Słowa które napisałem poniżej , nie są rzucaniem teorii od tak, to fakty.
Przemysław Stadnicki
Przydałby się też we Wro z dwa, trzy wieżowce , żeby wyrównać trochę ten architektoniczny układ widoczny z daleka, ale to prywatny biznes możemy prosić . Ja bym budował . Potrzeba jest też lepsza komunikacja i przekop tunelu od Swieboddkiego do Pl.spolecznego i dalej, żeby dojechać pociągiem ze wschodu do Psiego Pola. Ale to już będziemy wymagać od nowego prezydenta. Chyba Sutryka będziemy chcieli zmienić z tego powodu. Potrzeba świeżej osoby z wizją. Oczywiście tu PKP musi pomóc, co znowu powoduje że będziemy mieli do czynienia ze słoikami z Wawy. Nie uciekniemy od tego. Ale mimo wszystko trzeba iść do przodu. Nie patrzeć, robić swoje.
Przemysław Stadnicki
Proszę budować te fabrykę. Nie patrzeć na pasożytów z Wawy. W dodatku słoiki z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia. Frajerzy 200 mld mają żeby Wawie budować port. Nikomu nie potrzebny, bo stanowi zagrożenie dla innych lotnisk. Natomiast na półprzewodniki, informatykę , biznes, nie mają 5 mld. J...Warszawska hołota. Proszę to budować jako biznes, nie ważne co te j...słoiki z Wawy wymyślą. Media mają , to ciężko to zwalczać. Ale robić swoje.
REKLAMA