DODAJ

Do trzech razy sztuka? Obniżyli cenę za zabytkową kamienicę przy Włodkowica

Kamienice i zabytki / Wrocław-Stare Miasto
Do trzech razy sztuka?
Tomasz Matejuk
2017-09-12 13:30:45
Magistrat po raz trzeci wystawił na sprzedaż budynek przy ulicy Włodkowica. Tym razem urzędnicy zdecydowali się na obniżenie ceny wywoławczej. 

Przy pierwszych dwóch przetargach, cena wywoławcza wynosiła 5 mln 350 tys. złotych. Jednak zarówno pierwsza (pod koniec maja), jak i druga (pod koniec sierpnia) próba sprzedaży, zakończyły się fiaskiem.

Teraz miasto obniżyło cenę wywoławczą do 4,9 mln złotych. Czy to przyniesie skutek? Dowiemy się w połowie listopada, bo wtedy rozstrzygnie się trzecie postępowanie.

Zabytek z dwoma oficynami

Powierzchnia działki to 499 metrów kwadratowych, a stojącego na niej budynku – 1171 metrów kwadratowych. Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na usługi centrotwórcze, a funkcja mieszkaniowa dopuszczona jest od drugiej kondygnacji wzwyż.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, należy zachować pierwotną dyspozycję przestrzenną nieruchomości, składającą się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, bez możliwości zabudowy dziedzińca. Dopuszcza się przykrycie dziedzińca przeszklonym dachem.

Konserwator zaleca też, aby zachować pierwotny kształt bryły budynku frontowego, a szczególnie kształt i nachylenie połaci dachów, a także zachować elementy dekoracji elewacji budynku frontowego oraz konstrukcję i dekorację klatki schodowej.Czterokondygnacyjna kamienica z dwoma oficynami powstała na przełomie XIX i XX wieku, po tym jak działkę kupił mistrz budowlany Heinrich Jackel. Dwie najniższe kondygnacje przeznaczone były na sklepy, a na wyższych piętrach znajdowały się po dwa sześciopokojowe mieszkania, o wysokim standardzie, zamieszkiwane przez kupców. W 2008 roku budynek wyremontowano.

Jeden zabytkowy budynek już sprzedany

Przypomnijmy, że w zeszłym roku urzędnikom udało się znaleźć kupca na inny, wpisany do rejestru zabytków budynek przy ulicy Pawła Włodkowica. Chodzi o nieruchomość pod numerem 15-17.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaoferowało cenę 3 mln 460 tys. złotych.Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w tym budynku mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele, mieszkania towarzyszące, gastronomia, obiekty upowszechniania kultury i obiekty sakralne czy handel detaliczny małopowierzchniowy.