DODAJ

Kolejne wielkie inwestycje automotive? Będą nowe inwestycje japońskiej Toyoty

Wałbrzych
Foto: Photoman – pixbay.com (CC0 Public Domain)
Orzech
2016-10-13 18:31:22
Dziś oficjalnie ogłoszono podpisanie umowy polskiego rządu z niemieckim koncernem Daimler w sprawie budowy nowoczesnej fabryki silników samochodowych marki Mercedes, a być może za kilkanaście dni dojdzie do oficjalnego podpisania umów z kolejnym wielkim koncernem motoryzacyjnym  japońską Toyotą.

Jak nieoficjalnie informowaliśmy kilkanaście dni temu, ten największy producent samochodów na świecie planuje dwie kolejne, bardzo duże inwestycje w Polsce  obie na Dolnym Śląsku.

Toyota, według nieoficjalnych informacji, zamierza zainwestować w Wałbrzychu w budowę zupełnie nowej fabryki  fabryki automatycznych skrzyń biegów. Z kolei w podwrocławskim Jelczu-Laskowicach japoński koncern zamierza rozbudować swoją fabrykę silników.

Trzecią, potencjalną inwestycją w Polsce i na Dolnym Śląsku ma być budowa centrum badawczo-rozwojowego (centrum R&D). Ta inwestycja, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, nie jest jeszcze podobno ostatecznie przesądzona.

Łączna skala nowych inwestycji Toyoty na Dolnym Śląsku ma wynieść około 1 miliarda złotych. Deklarowana nieoficjalnie ilość nowych miejsc pracy ma przekroczyć 1000.

Toyota w Polsce prowadzi obecnie dwie inwestycje  Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, gdzie powstają silniki benzynowe 1.0, a także skrzynie biegów manualne i automatyczne, oraz Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach, zajmującą się wytwarzaniem silników wysokoprężnych.
Obie inwestycje zlokalizowane są na Dolnym Śląsku, gdzie japoński koncern ma także kilkunastu swoich kooperantów.