DODAJ

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w I kw. 2015 r. sięgnęła prawie 1,44 mld euro

Europa
Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych
Kajtman
2015-04-10 18:42:38

JLL pozostaje liderem rynku strategicznego doradztwa w regionie pracując obecnie nad transakcjami o wartości ok. 5,4 mld euro, z czego 2,2 mld euro przypada na transakcje w Czechach, a 2 mld euro – w Polsce.


 


Według wstępnych szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w I kw. 2015 r. wyniosła prawie 1,44 mld euro. Najwięcej – 731 mln euro przypadło na Czechy, a następnie na Polskę (458 mln euro) i Rumunię (ok. 140 mln euro).


 


Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, komentuje: Zapowiada się kolejny bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że na koniec I kw. wartość zrealizowanych transakcji w regionie sięgnęła prawie 1,44 mld euro. Co ciekawe, po I kw. to Czechy są wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej Wschodniej, wyprzedzając Polskę. Nasze ostrożne prognozy na cały rok wskazują, że łączna wartość umów kupna/sprzedaży będzie porównywalna lub nawet wyższa niż w mocnym roku 2014”.


 


Pracowity rok dla JLL


Dobra kondycja rynku i utrzymujące się zainteresowanie inwestorów nieruchomościami w regionie znajduje odzwierciedlenie w toczących się rozmowach. JLL jako lider w obszarze strategicznego doradztwa inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej jest obecnie zaangażowany w transakcje o łącznej wartości ok. 5,4 mld euro, na różnym etapie zaawansowania i z różnym spodziewanym terminem finalizacji. Transakcje o największej wartości JLL realizuje obecnie na rynku inwestycyjnym w Czechach (2,2 mld euro) i Polsce (2 mld euro).


 


Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, komentuje: „Zapowiada się kolejny intensywny rok dla zespołu rynków kapitałowych JLL w Polsce. Obecnie pracujemy nad transakcjami, których przedmiotem są nieruchomości komercyjne o wartości ok. 2 mld euro. Potwierdza to fakt, że Polska pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla kapitału zagranicznego ze względu na kombinację takich czynników jak skala, transparentność, dojrzałość rynku nieruchomości, stabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, czy pozytywny wizerunek na arenie międzynarodowej jako przewidywalnego partnera biznesowego”.