Podwodny hotel najpierw w Gdyni, a potem w Dubaju, na Malediwach i Martynice

Podwodny hotel najpierw w Gdyni, a potem w Dubaju, na Malediwach i Martynice

Gdynia
REKLAMA

W ciągu najbliższych dwóch lat w Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni za 19 mln złotych zostanie wybudowany prototyp podwodnego hotelu. Projekt autorstwa polskich naukowców z Politechniki Gdańskiej złożony będzie z dysku nadwodnego i podwodnego, w którym znajdzie się 21 pokoi hotelowych. Inwestycją zainteresowane są firmy z Dubaju, Malediwów oraz Martyniki.


Prototyp Water Discus Hotel powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu pozyskanemu przez gdyńską spółkę Deep Ocean Technology od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Dotacja obejmuje budowę hotelu i prowadzenie badań naukowych.

 

- Stworzony prototyp pozwoli nam sprawdzić w praktyce, na ile zastosowane przez nas rozwiązania są dobre i bezpieczne oraz jakie ewentualne poprawki będziemy musieli nanieść do projektu, aby spełniał on wszelkie oczekiwania z nim związane. Dotyczy to również dostosowania do warunków, w których mógłby powstać normalny obiekt – wyjaśnia dr hab. inż. Lech Rowiński, kierownik Katedry Teorii i Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej, współtwórca podwodnego hotelu i współzałożyciel Deep Ocean Technology.

 

Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają dwa lata. Wykonawcą będzie jedna ze stoczni wyłoniona w publicznym przetargu, który zostanie ogłoszony do połowy 2013 roku.

 

Discus Water Hotel to konstrukcja składająca się z dwóch stalowych dysków. Obiekt podwodny o promieniu 30 m, docelowo zanurzany będzie na głębokość 10 m. Znajdzie się w nim 21 pokoi hotelowych rozłożonych tak, aby umożliwiały ich mieszkańcom swobodną obserwację oceanicznego krajobrazu. Pomieszczenia będą miały odpowiednia izolację dźwiękoszczelną, a w oknach zasłony o różnym stopniu przezroczystości. W sąsiedztwie pokoi powstanie podwodne centrum naukowe oraz bar. W mniejszym dysku, mieszczącym się 5-7 m nad wodą, dostępna będzie restauracja, centrum SPA oraz część rekreacyjna. Na dachu obiektu zostaną ulokowane baseny kąpielowe oraz ogród z egzotyczną roślinnością.

 

REKLAMA

- Oba dyski będą połączone pięcioma mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda. Kompleks zostanie wyposażony w rozwiązania zapewniające pełne bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych np. tsunami – mówi dr hab. inż. Lech Rowiński.

 

W przypadku zagrożenia, podwodny dysk będzie automatycznie wynurzał się na powierzchnię wody. Z kolei część nadwodna jest skonstruowana tak, aby mogła służyć jako tratwa bezpieczeństwa.

 

Konstrukcja Water Discus Hotel umożliwia budowę całych kompleksów hotelowych dostosowanych do specyfiki danej lokalizacji, dzięki pojedynczym modułom o minimalnej powierzchni 2 tys. m kw.

 

Projekt ma zostać zrealizowany do 31 marca 2015 roku. Podwodny obiekt ma szansę stanąć na Malediwach i w Dubaju.

 

- Prowadzimy również rozmowy z inwestorem, który chce postawić Water Discus Hotel na Martynice – dodaje Rowiński.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA