DODAJ

Sala Sejmu Śląskiego jak nowa!

Katowice
Sala Sejmu Śląskiego jak
graviteo
2014-11-05 12:06:45

Podsumowano I etap prac nad renowacją historycznej sali Sejmu Śląskiego.


 


Z efektem prac mogli zapoznać się radni wojewódzcy i dziennikarze. Już niebawem, 6 listopada podczas kolejnej sesji obrad Sejmiku zasiądą w odrestaurowanej Sali Sejmu Śląskiego.


 


,,Cieszę się, że Sala Sejmu Śląskiego doczekała się rewitalizacji i odtworzenia jej wyglądu z okresu z lat trzydziestych minionego wieku. Na pewno jest to nawiązanie do tradycji przedwojennego samorządnego województwa śląskiego i do tradycji Sejmu Śląskiego. Przyszły rok będzie etapem zakończenia całości tej inwestycji, czyli także odtworzenia galerii i kuluarów" - powiedział marszałek Mirosław Sekuła.


 


Celem podjętych prac było odtworzenie przedwojennego wyglądu miejsca przy zapewnieniu mu współczesnej funkcjonalności. Odtworzenia brakujących elementów wystroju Sali Sejmu Śląskiego dokonano m.in. na podstawie zachowanych fotografii.


 


,,Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak wyglądała sala w trakcie obrad, widać, jak bardzo na przestrzeni tych lat zmieniła się komunikacja, prezydium, które dotąd oglądaliśmy jedynie na zdjęciach. W rzeczywistości robi to dużo większe wrażenie i przez kolorystykę, i ten odtworzony układ" - dodał przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak.


 


W ramach podjętych prac konserwatorskich wykonano renowację mebli, w tym mównicy i ław (amfiteatralnej widowni). Imponujący wygląd zyskało prezydium: odtworzono krzesła i fotele części prezydialnej, w tym także stół marszałkowski na podwyższeniu oraz stanowisko stenotypistów. Ponadto wyczyszczono i wypolerowano znajdujące się na ścianach stiukomarmury, wykonano też parkiet dębowy. Udało się odnowić ozdobny świetlik w kształcie elipsy, który jest zwieńczeniem historycznej sali.


 


Prócz przywrócenia historycznego wyglądu sala została wyposażona we współczesne instalacje, m.in. klimatyzację oraz systemy głosowania, audiowizualny i teleinformatyczny.


 


W kolejnym etapie rozpocznie się m.in. remont galerii i kuluarów. Intencją władz regionu jest, aby przy okazji odtwarzania przedwojennego charakteru sali na ścianę za prezydium Sejmiku powrócił także historyczny kilim.


 


Cała inwestycja ma się zakończyć w maju 2015 roku.


 


Wartość inwestycji to ok. 8,5 mln zł. W tej kwocie ok. 6,1 mln zł pochodzi z budżetu Samorządu Województwa, ok. 2,1 mln zł to środki Wojewody. Ministerstwo Kultury udzieliło 300 tys. zł dotacji.


 


Sala Sejmu Śląskiego jest sercem zabytkowego, liczącego 85 lat gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Budynek wzniesiono w związku z utworzeniem w 1922 r. woj. śląskiego, z przyznaną mu wówczas autonomią, w tym z odrębnym Sejmem i Skarbem Śląskim. Wybudowany w latach 1924-1929 obiekt miał łączyć funkcje siedziby regionalnego parlamentu i władzy wykonawczej. W chwili powstania był największym budynkiem w Polsce.


 


Na półkolistej sali Sejmu Śląskiego wzorowano salę Sejmu w Warszawie. Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami.


 


źródło: UMWŚ