DODAJ

Budowa szpitala na półmetku

Budynki użyteczności publicznej / Kraków
Budowa szpitala na półmetku
Damian Daraż
2017-01-10 00:11:15
Budowa nowej uniwersyteckiej siedziby szpitala UJ jest już na półmetku. Gotowe są już konstrukcje części budynków, pod koniec 2017 roku rozpoczną się zakupy sprzętu.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego powstaje na liczącym ponad 15 hektarów terenie w Krakowie Prokocimiu. Dwa lata po jego oddaniu w ręce wykonawcy, budynki do których trafią pacjenci i lekarze, stoją już niemal w całej okazałości. Zakończone zostały prace nad konstrukcją m.in. wielopoziomowego parkingu na 730 samochodów, kotłowni, zbiornika wód opadowych, segmentu w którym znajdzie się oddział zakaźny, jeden z trzech części diagnostyczno-zabiegowych z laboratoriami i poradniami.  W bieżącym roku gotowe mają być pozostałe elementy szpitala, ruszą również prace instalacyjne. W pierwszej kolejności budynki zostaną zadaszone, powstaną ścianki działowe, instalacje wewnątrz obiektu, wstawione zostaną okna. 

- Do tej pory całość prac realizowana jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Roboty budowlane mają zakończyć się w kwietniu 2019 roku i ten termin nie jest zagrożony - zapewnia na łamach Dziennika Polskiego, Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw inwestycji.

Po przeprowadzce do nowej placówki w Prokocimiu do dyspozycji pacjentów oddanych zostanie 925 łóżek. Nowa siedziba uniwersyteckiej lecznicy będzie się składać z sześciu połączonych ze sobą modułów i 10 segmentów. Na oddziałach powstaną kilkuosobowe, klimatyzowane sale, wygodne gabinety lekarskie. Zabiegi będzie się wykonywać w 24 salach operacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, w skład którego wejdzie m.in. robot chirurgiczny o kilku ramionach, którymi sterować będzie zasiadający przy konsoli lekarz.

- Takie rozwiązanie znacząco eliminuje błędy, jakie mogą występować przy precyzyjnych i długotrwałych operacjach, daje także duże możliwości wykorzystywania obrazów diagnostycznych z innych urządzeń oraz szerokie możliwości telekonsultacji i rejestracji przebiegu zabiegu - tłumaczy Jędrychowski.

 Na dzień dzisiejszy tylko jeden ośrodek w Polsce dysponuje urządzeniem o podobnym przeznaczeniu, jest to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

Do unikatowych można zaliczyć również aparaty, które uniwersytet planuje wyposażyć pracownie do radioterapii. Onkolodzy dostaną do dyspozycji nóż cybernetyczny generujący promieniowanie w postaci fotonów, które umożliwiają naświetlanie w dowolnej płaszczyźnie, a co za tym idzie, terapię kilku ognisk zmian nowotworowych w czasie jednego zabiegu. Przez uniwersytet zakupiony zostanie również aparat do tomoterapii, ułatwiający optymalne planowanie i leczenie przy użyciu fotonów, dzięki importowi obrazów z tomografii komputerowej i układowi lokalizacyjnemu chore tkanki. Pod koniec roku mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi na zakup wyposażenia medycznego.

Budowa nowego uniwersyteckiego szpitala pochłonie łącznie kwotę 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, dodatkową kwotę 240 mln zł udało się pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty potrzebnej na inwestycje uczelnia wyłoży z własnych środków. Pomóc ma w tym w większym zakresie komercyjne zagospodarowanie opuszczonych przez szpital budynków zlokalizowanych przy ulicy Kopernika w Krakowie. W toku są właśnie prace związane z wyceną nieruchomości oraz ich inwentaryzacją.