DODAJ

Elektrociepłownia burzy 220 metrowy komin

Przemysł / Kraków
Elektrociepłownia burzy 220 metrowy
Damian Daraż
2016-09-16 21:29:14
226 metrowy komin na krakowskim Łęgu, oddany do użytku jako pierwszy 42 lata temu, zostanie rozebrany. Na początek prace będą prowadzone wewnątrz komina. Dopiero w grudniu konstrukcja zacznie powoli znikać. Dziś za to władze EDF zburzyły symboliczny komin z cukru.

Rozbiórka jednego z kominów w krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70 ubiegłego wieku, jest możliwa dzięki wybudowaniu przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, w skład której wchodzi między innymi nowy 120-metrowy komin.

Za kwotę ponad 650 mln złotych zrealizowano projekty, które pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. W trakcie realizacji wciąż jest jeszcze instalacja odazotowania, która finalnie zmniejszy emisje tlenków azotu 3-krotnie.

Wyburzanie

W trakcie wyburzania nie będzie żadnych spektakularnych wybuchów, konstrukcja będzie rozbierana powoli i systematycznie, Pracami rozbiórkowymi zajmie się czeska firma mająca duże doświadczenie w burzeniu takich budowli.

Na koronie komina zamontowane zostały specjalne uchwyty, w październiku do uchwytów podpięte zostaną liny, na których będą wisiały dwie platformy, jedna na zewnątrz druga wewnątrz, po wewnętrznej stronie umieszczona zostanie minikoparka, która od środka będzie warstwami cięła i kruszyła ściany. Sypiąc skruszonym urobkiem na samo dno, łącznie około siedem tys. ton. Gruz będzie ze środka wygarniany i wywożony ciężarówkami do utylizacji. Sam trzon komina będzie rozbierany od połowy grudnia. Ostatnie 25 metrów komina będzie już rozbierane z poziomu ziemi. Całość powinna zniknąć w maju 2017 roku.

Grupa EDF

Krakowski oddział EDF Polska S.A. Jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej, która jest w stanie zaspokoić ponad połowę potrzeb miasta, mieszkańców, oraz firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF, jest największym zagranicznym inwestorem, w branży energetycznej w Polsce, posiadając blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdynię, Gdańsk, Wrocław, Toruń i Zieloną Górę.

Grupa EDF ma również systemową elektrownie węglową w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności EDF zużywa siedem mln ton węgla rocznie. I jest tym samym jedną z trzech największych nabywców tego surowca Polsce. 

Zwiedzanie

W sobotę 17 września 2016 roku, wszyscy chętni będą mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach "Drzwi Otwartych".