DODAJ

Niebawem rusza budowa kompleksu

Biura / Kraków
Niebawem rusza budowa kompleksu
Damian Daraż
2017-06-08 16:54:16
Szkieletor szczupleje w oczach, prace przy kruszeniu betonowych elementów budynku potrwają do końca czerwca. Po wakacjach ruszyć ma budowa, lecz wciąż nie ma głównego wykonawcy.

Do końca czerwca 2017 roku potrwać mają prace rozbiórkowe w budynku szkieletora. Do tego czasu powinien być wyłoniony generalny wykonawca kompleksu za ponad 400 mln zł. Przez okres wakacyjny firma, która wygra przetarg będzie miała czas, aby przygotować się do realizacji zadania, by z dniem 1 września wystartować z budową.

Jesteśmy na ostatniej prostej z wyłonieniem generalnego wykonawcy. To przetarg na bardzo dużą kwotę, więc nie chcemy mówić o szczegółach, ale proszę mi wierzyć, jesteśmy już na finiszu – tłumaczy na łamach Gazety Krakowskiej Szymon Duda z grupy GD&K, która jest współwłaścicielem budynku.

Na początku marca podczas, gdy oficjalnie prezentowano pierwszego najemcę kompleksu Unity Centre, mowa tu o hotelu Radisson Red, inwestor zapowiadał, iż wykonawca będzie wyłoniony w przeciągu dwóch miesięcy. Czas ten już upłynął. Szymon Duda z GD&K zapewnia jednak, że harmonogram dotrzymany będzie. Wykonawca wyłoniony zostanie do wakacji, okres wakacyjny będzie poświęcony na przygotowania do budowy, by zgodnie z terminarzem prace rozpocząć na początku września.

Prace wyburzeniowe prowadzimy od zeszłego roku. Zaczęliśmy od samej góry i schodzimy stopniowo w dół. Jesteśmy już na szóstym piętrze. Powinniśmy skończyć do końca czerwca, a najpóźniej w pierwszym tygodniu lipca – tłumaczy Piotr Koszyk, kierownik projektu budowy.

W toku prac rozbiórkowych usuwane są z obiektu wszystkie elementy żelbetowe, betonowe i blaszane, w tym klatki schodowe, szyby windowe, stropy oraz ściany działowe. Finalnie pozostanie tylko sam szkielet stalowy. W ubiegłym roku wyburzono również część podziemi szkieletora, lecz nie wszystko, reszta podziemnej części szkieletora zostanie wyburzona po odpowiednim zabezpieczeniu terenu, tymi pracami zajmie się wyłoniony generalny wykonawca.

Do końca 2019 roku szkieletor przemieni się w kompleks pięciu budynków tworząc zwartą zabudowę o nazwie Unity Centre. Głównym i zarazem najwyższym jej elementem będzie mierzący 102,5 metra Unity Tower. Do końca lipca przyszłego roku w stanie surowym mają być ukończone pierwsze dwa w tym budynek hotelu. Kolejne dwa w stanie surowym w listopadzie 2018 roku. Cztery pierwsze budynki oddane do użytku mają być do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Z kolei dominata kompleksu, czyli Unity Tower oddany do użytku będzie w czwartym kwartale 2019 roku.

W nowym wieżowcu Unity Tower znajdą się biura, a na szczytowych kondygnacjach restauracja oraz przeszklony taras widokowy. W jednym z budynków kompleksu Unity Centre znajdą się mieszkania na wynajem. Całkowita powierzchnia na wynajem w inwestycji liczyć ma 46 tys. mkw. Kompleks zapewni 400 miejsc parkingowych, a pracować ma ok. 4 tys. osób.