DODAJ

Zoom Natury w Janowie Lubelskim – koniec prac w październiku, otwarcie z końcem roku

Sport i rekreacja / Janów Lubelski
Zoom Natury w Janowie
Artivia
2013-02-08 17:15:51

W tym tygodniu wznowiono właściwe prace budowlane na terenie parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim, po tym jak pierwszy wykonawca – Krak Invest – opuścił plac inwestycji we wrześniu 2012 roku. Urząd miasta planuje uroczyste otwarcie interaktywnego centrum nauki z terenami rekreacyjnymi do końca tego roku.
  


Budowa kompleksu rozpoczęła się w marcu 2011 roku, a jej koniec wyznaczono na 30 czerwca 2013 roku. Jednak oddanie gotowej inwestycji nastąpi dopiero w październiku. Do tego należy doliczyć co najmniej miesiąc na odbiory, itp. Ponadto urząd ogłosi minimum jeden przetarg na wyposażenie wnętrz poszczególnych budynków w elementy ekspozycyjne.    
 
- W tym tygodniu rozpoczęliśmy właściwe prace budowlane związane z dokończeniem inwestycji po pierwszym wykonawcy. Zgodnie z umową podpisaną z urzędem powinniśmy oddać park do 15 października, jednak chcielibyśmy zakończyć prace już w ostatnim tygodniu września, a pozostałe dwa tygodnie poświęcić na ewentualne drobne roboty poprawkowe czy uzupełnieniowe – mówi Sylwia Siebielec z działu przygotowań produkcji w Przedsiębiorstwie Budowlano-Montażowym Flisbud Stanisław Flis.  


 


Flisbud wygrał przetarg ogłoszony po tym, jak pierwszy wykonawca z Krakowa zszedł z placu budowy z powodu braku porozumienia w sprawie wypłacenia przez władze Janowa 1,7 mln zł za prace dodatkowe na terenie Zoom Natury.  
 
Nowy wykonawca zadeklarował, że dokończy inwestycję za 7,5 mln zł. Umowa obejmuje wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych (infrastruktura komunikacyjna, infrastruktura techniczna, itp.) 5 obiektów na terenie parku rekreacji – przystani, centrum obsługi i punkt informacji turystycznej „Brama Natury” oraz budynków ekspozycyjnych – Zoom Natury, Runo Leśne, Laboratorium Awifauny i Troposfery, a także Laboratorium Recyklingu i Energii.Zoom Natury to inwestycja nad zalewem w Janowie Lubelskim, która na 22 ha powierzchni oprócz wcześniej wymienionych budynków pomieści również kąpielisko z plażą, przystań wodną, park linowy, pole piknikowe, hipodrom, plac zabaw, obiekty gastronomiczne, a także parking i pętle spacerowo-rowerową.  


 
W budynku „Zoom Natury" znajdzie się sala projekcyjna 3D dla 70 osób oraz ekspozycja, na którą będą składać się m.in. cztery szklane bloki – akwarium, terrarium, stawonogi i warstwy ziemi, oraz roślinność – z soczewkami o średnicy 35 cm służącymi do „zoomowania”.  W „Laboratorium Awifauny i Troposfery” będzie można podziwiać bogactwo awifauny janowskiej, poznać zasady aerodynamiki, przyjrzeć się niezwykłym zjawiskom atmosferycznym, a także zobaczyć ptasie radio, transmisję z gniazda czy anomalie pogodowe.  Z kolei „Laboratorium Recyklingu i Energii” będzie źródłem wiedzy o różnych typach, źródłach i sposobach wykorzystania energii oraz kształtowaniu pozytywnych postaw wobec ekologii i recyklingu. Wśród ekspozycji znajdą się elektrownia wodna czy ściana odpadów.Trzecie laboratorium tematyczne „Runo Leśne” to miejsce tworzone z myślą o najmłodszych zwiedzających, gdzie dzieci będą mogły zapoznać się z elementarnymi zasadami funkcjonowania środowiska i ekologii.  Inwestycja w Janowie ma kosztować blisko 21 mln zł, z czego 14 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.