DODAJ

Podpisano umowę na Aquapark w Tychach

Sport i rekreacja / Tychy
Podpisano umowę na Aquapark
graviteo
2012-08-24 10:42:21

Baseny ze sztucznymi falami, skały, wodospady, gejzery, wysepki, zjeżdżalnie i Edukatorium nawiązujące do tajemniczej i legendarnej Atlantydy to tylko niektóre atrakcje, jakie będzie można znaleźć w tyskim Aquaparku. Dziś (23.08) w Urzędzie Miasta podpisano umowę na wykonanie projektu Parku Wodnego w Tychach.


 


Projekt Aquaparku wykona biuro Helmut Schick Schick&Partner Polska z Rudy Śląskiej, które w maju br. zostało laureatem konkursu na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną parku wodnego w Tychach.  


- Czujemy się zaszczyceni decyzją inwestora o uznaniu przedstawionej przez nas koncepcji Aquaparku w Tychach za najlepszą spośród prac biorących udział w konkursie. Zamawiający wykazał się odwagą, podejmując decyzję o wyłonieniu najlepszej pracy w trybie konkursowym. Dla inwestora jest to procedura trudna i czasochłonna, ale dzięki niej, my - architekci, jesteśmy w stanie zaproponować coś naprawdę oryginalnego i wyjątkowego - mówi przedstawiciel projektanta - architekt Andrzej Truszczyński.


Od dziś projektant ma 530 dni na wykonanie projektu. Ponadto po 60 dniach od podpisania umowy zobowiązany jest także do uszczegółowienia zwycięskiej koncepcji. Już wiadomo, że głównym założeniem przy projektowaniu tego obiektu będzie idea jednodniowych wakacji. 


- Ważne jest właściwe rozmieszczenie miejsc relaksu, ciszy, spokoju oraz miejsc rekreacji i rozrywki, tak, aby każdy, niezależnie od wieku znalazł coś dla siebie.  Stąd w projekcie pojawiły się liczne zakamarki oraz kameralne zakątki - dodaje architekt.


Z pewnością jednak największą atrakcją będzie zespół zjeżdżalni o różnej długości oraz strefa basenów rekreacyjnych ze sztucznymi falami, skały, wodospady - ściana wody, sztuczna fala, gejzery, leżanki wodno - powietrzne, sauny, wysepki, mostki oraz zewnętrzny basen rekreacyjny czynny cały rok.  Sama powierzchnia luster wody to blisko 1,5 tysiąca metrów kwadratowych.


- To ma być Aquapark dla wszystkich, zarówno dzieci, jak i młodzieży, ale też dla ludzi starszych. Chcemy dać mieszkańcom możliwość spędzania wolnego czasu korzystając z atrakcji, jakich do tej pory w Tychach nie było.  Co więcej chcemy przy jego budowie zastosować innowacyjne rozwiązania, jakich nie spotkamy w tego typu obiektach w Polsce - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów


Miasto chce zasilać przyszły park wodny prądem i ciepłem powstałym z biogazu - to jeden z najważniejszych wyznaczników wartego ponad 75 milionów złotych przedsięwzięcia.


- Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest oczyszczalnia tyska. Chcemy to wykorzystać. Użyjemy biogaz wytarzany w oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. U nas energia będzie za darmo, to uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców - mówi  Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno - Ściekowej SA w Tychach, które będzie realizowało tę inwestycję.


Tyski Aquapark powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Pracę nad projektem do przygotowanej koncepcji, potrwają ok. 1,5 roku. W połowie 2014 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, tak by na początku 2016 roku Aquapark w Tychach był gotowy. 


źródło: UM Tychy