DODAJ

Praga Południe uwalnia swój potencjał

Mieszkania i domy / Warszawa
Praga Południe uwalnia swój
Kajtman
2016-11-29 15:17:19
Praga Południe od lat przekonuje do siebie mieszkańców Warszawy. Obecne i zaplanowane inwestycje są dowodem, że zarówno władze miasta, inwestorzy, jak i mieszkańcy stolicy doceniają potencjał tej dzielnicy. Zwłaszcza ci ostatni, którzy coraz chętniej przenoszą się na prawobrzeżną część Warszawy.

Rewitalizacja Kamionka
W 2015 roku został przyjęty Program Rewitalizacji Miasta st. Warszawy do roku 2020, w ramach którego zostaną przeprowadzone kompleksowe działania poprawiające jakość życia mieszkańców zdegradowanych obszarów. Prace będą koncentrować się w trzech dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy: Targówku, Pradze Północ i Pradze Południe. W przypadku tej ostatniej dzielnicy, głównym działaniom rewitalizacyjnym zostanie objęty podobszar Kamionek, którego zabytkowa, przedwojenna zabudowa oraz poprzemysłowe tereny wymagają największej ingerencji. Jedną z kluczowych inwestycji podjętych w ramach Programu jest budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia oraz zagospodarowanie na potrzeby Orkiestry budynków przy ul. Grochowskiej 272. Kolejnymi zaplanowanymi działaniami będą prace związane z modernizacją kamienic na Kamionku, remonty nawierzchni i oświetlenia, zagospodarowany zostanie również popularny Bazar Rogatka.

Inwestorzy celują w Pragę Południe
Oprócz działań podjętych przez władze stolicy, tereny Pragi Południe coraz częściej skupiają uwagę inwestorów. W tej części miasta nie brakuje dużych projektów. Jednym z nich jest kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy „Rondo Wiatraczna”, który powstał w miejsce wyburzonego Universamu Grochów. Planowana inwestycja zakłada wybudowanie galerii handlowej na dwóch kondygnacjach, powierzchni biurowych oraz mieszkalnych.

Inwestorów interesują również mniejsze projekty. Przykładem jest firma Magmillon, która w ramach autorskiego programu „Warszawskie Kamienice” zajmuje się renowacją kamienic oraz sprzedażą mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach stolicy. Tym razem Magmillon nabył kameralną kamienicę przy ulicy Lubomira 6, znajdującą się niedaleko wspomnianego Ronda Wiatraczna. 

Mamy w planach renowację i rozbudowę 80-letniej kamienicy w stylu modernistycznym oraz doprowadzenie jej do rozwiązań współczesnego budownictwa – twierdzi Kuba Karliński z firmy Magmillon. – Do istniejącego budynku zostanie dobudowane drugie skrzydło przylegające do kamienicy. Projekt zakłada 49 mieszkań od 23 do 105 m kw., dwie klatki schodowe obsługiwane przez windy oraz parking podziemny, miejsce dla rowerów i recepcję.

Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych katalizatorów kierujących uwagę inwestorów i mieszkańców w stronę Pragi Południe jest zaplanowana kolejna linia metra, której stacje będą biec w okolicach m.in. Dworca Wschodniego, Ronda Wiatraczna czy Ostrobramskiej. Mimo iż do powstania metra na Pradze Południe upłynie jeszcze dużo czasu, sporo osób już teraz zaczyna rozglądać się za atrakcyjnym mieszkaniem w tej części miasta. Zważywszy na to, że ceny nieruchomości po tej stronie Warszawy nadal są konkurencyjne w porównaniu z bardziej rozwiniętymi dzielnicami.