DODAJ

Centrum Południowe: kolejna działka sprzedana. Kupił ją duży deweloper

Wrocław
Centrum Południowe: kolejna działka
Tomasz Matejuk
2017-06-13 10:29:31
Echo Investment, czyli jeden z największych krajowych deweloperów, kupił niedawno nieruchomość przy ulicy Powstańców Śląskich – chodzi o teren, gdzie miało powstać pierwotnie Centrum Południowe.

Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP – Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Paweł Słupski z Echo Investment.

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że jest to teren w bardzo dobrej lokalizacji, który cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Prace związane z tą działką są w początkowej fazie. Obecnie przygotowujemy koncepcję dla tego terenu – dodaje Paweł Słupski.

fot. Tomasz Matejuk


Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

mat. inwestora


To już kolejna z działek, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, która została sprzedana. W zeszłym roku teren przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71 kupiła Skanska Property Poland. Jej przedstawiciele szczegółów planowanego przedsięwzięcia nie zdradzają, ale wiele wskazuje, że szwedzki koncern zrealizuje tam kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu.

Będzie drugi budynek mieszkalny...


fot. Jakub Zazula


W pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, wszystkie mieszkania zostały sprzedane.

... a miał być kompleks z biurami i hotelem

Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.

mat. inwestora/gpinvestments.com.pl


Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.

mat. inwestora/gpinvestments.com.pl


Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.

 Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.