DODAJ

Gaj się zmienia. Będzie nowy park, szkoła i drogi

Wrocław
Gaj się zmienia. Będzie
Tomasz Matejuk
2016-09-22 13:00:10
Gaj  jeszcze kilka lat temu dość ponure blokowisko i sypialnia Wrocławia – zmienia swoje oblicze. W parze z nowymi inwestycjami deweloperskimi, idą miejskie przedsięwzięcia. Mieszkańcy tego osiedla wkrótce zyskają nowy park, szkołę i drogi.

Intensywnie rozwija się zwłaszcza południowa część Gaju, pomiędzy ulicą Świeradowską a linią kolejową.

PARKowy Gaj

Konsultacje społeczne dotyczące koncepcji planowanego parku na Gaju już trwają.

Chodzi o nowy sposób zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy ulicami: Jerzego Kukuczki, Strońską, Piławską, Radkowską, Kłodzką, Srebrnogórską, nasypem kolejowym i ulicą Pirenejską.

Nowy park chcemy zacząć budować w przyszłym roku, mamy na ten przewidziane w budżecie około miliona złotych. To wystarczy być może nie na pełne, 100-procentowe zagospodarowanie tego miejsca, ale na pewno na to, żeby można go było udostępnić mieszkańcom – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej.

W ramach konsultacji zaplanowano szereg spotkań konsultacyjnych i wydarzeń, można też wypełnić ankietę albo złożyć swoje uwagi przez internet.

Konsultacje potrwają do końca września. Potem powstanie raport, na bazie którego projektanci przygotują koncepcję nowego parku.

Szkoła na prawie tysiąc miejsc

Urzędnicy podkreślają, że szczególnie istotny dla tego projektu jest fakt, że w pobliżu budowana jest szkoła.

 Przy szkole będą tereny rekreacyjne i sportowe, z których będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale też mieszkańcy  dodaje Bartłomiej Świerczewski.

fot. investphoto.pl


O budowie nowego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Kłodzkiej pisaliśmy już wcześniej w jego skład wejdzie szkoła na 750 uczniów i przedszkole na 200 miejsc. Obiekt będzie gotowy w czerwcu 2017 roku, a budowa pochłonie 31 mln złotych. 


Drogi wokół szkoły i łącznik

Na tym nie koniec zmian w tej okolicy. Spółka Wrocławskie Inwestycje właśnie ogłosiła przetarg na budowę dróg publicznych w rejonie powstającej szkoły, a także zaprojektowanie i wybudowanie połączenia ulicy Wandy Rutkiewicz na odcinku od ulicy Pirenejskiej do Niemczańskiej.

UM Wrocławia


W ramach pierwszej części zamówienia, powstaną dwa odcinki ulicy dojazdowej przy szkole, odcinek ulicy Kłodzkiej oraz drogi w obszarze skrzyżowania ulicy Kukuczki ze Strońską dla zapewnienia dojazdu do budowanej szkoły.

Druga część zamówienia obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i decyzji, a także realizację robót budowlanych w zakresie budowy ulicy Wandy Rutkiewicz od ulicy Pirenejskiej do Niemczańskiej – będzie to brakujące, około 50-metrowe połączenie tej ulicy.

Nowe drogi wokół szkoły powinny być gotowe do 30 kwietnia 2017 roku, a połączenie ulicy Wandy Rutkiewicz - do 31 maja 2017 roku.

Materiały inwestora


Na Gaj stawiają deweloperzy

Gaj to osiedle, na którym chętnie inwestują też deweloperzy. Przykładem może być chociażby Wrocławska Willa, którą wybudował Archicom. 

Kilka miesięcy temu z budową ruszył także Vantage Development, który przy ulicy Żegiestowskiej postawi Nowy Gaj, czyli dwa sześciokondygnacyjne budynki.

Od początku naszej działalności realizujemy projekty w atrakcyjnych, dobrze postrzeganych i poszukiwanych lokalizacjach zarówno we Wrocławiu jak i w Warszawie. Nowy Gaj, doskonale skomunikowany z centrum miasta oraz bogaty w rozbudowaną infrastrukturę, która zaspokaja wszystkie codzienne potrzeby mieszkańców, z pewnością szybko stanie się nowym centrum życia dla tych, którzy zdecydują się tutaj zamieszkać – mówi Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development SA. 

Powstanie tam – w dwóch etapach – prawie 300 mieszkań. Oddanie do użytku pierwszego etapu deweloper zaplanował na III kwartał 2017 roku.