Ulica Księcia Witolda na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej, choć położona nieopodal Rynku, jeszcze kilka lat temu wydawała się być zupełnie zapomniana, a stojące przy niej budynki popadały w ruinę. Teraz to się zmienia – deweloperzy kupują tam kolejne nieruchomości i rozpoczynają nowe inwestycje. Wkrótce to miejsce może stać się jednym z najatrakcyjniejszych w stolicy Dolnego Śląska.
Najświeższy przykład to teren przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i mostu Pomorskiego, który od wielu lat niszczał i zarastał zielenią. Przez długi czas nieruchomość należała do firmy Apsys, która zapowiadała budowę w tym miejscu nowoczesnego centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego. Inwestor przeprowadził nawet konkurs na projekt kompleksu, ale przedsięwzięcie nigdy zostało wcielone w życie.
Pod koniec 2014 roku działkę kupił polski oddział BPI S.A. z belgijskiej grupy deweloperskiej CFE. Nowy właściciel wybuduje tam kompleks mieszkaniowo-usługowy.
Inwestor właśnie podpisał umowę z generalnym wykonawcą Bulwarów Książęcych, bo tak nazwano inwestycję. Budowę przeprowadzi siostrzana spółka BPI – CFE Polska.
Tuż przy moście Pomorskim powstanie kompleks z 352 apartamentami oraz mieszkaniami o podwyższonym standardzie, a także ogólnodostępną promenadą handlową i nowym miejskim placem.
– Bulwary Książęce to inwestycja, która w zamierzeniu przyczyni się do rewitalizacji tej zapomnianej przez lata wyspy. Kompleks składał się będzie z kilku reprezentacyjnych budynków wielorodzinnych otoczonych pasażem od północnego ramienia Odry oraz promenadą zaprojektowana w pasie obecnej ulicy Księcia Witolda. Dostępna wyłącznie dla pieszych ulica handlowa wzbogaci ofertę kulturalno-usługową wyspy, podkreślając jej śródmiejski charakter. Projekt komercyjny lokali znajdujących się na ulicy handlowej przewiduje liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepy, co wykreuje znakomite, pełne atrakcji miejsce, idealne dla spotkań towarzyskich – mówi Maciej Golis, dyrektor projektu w BPI Polska, odpowiedzialny za realizację inwestycji we Wrocławiu.
Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w dwóch etapach. W pierwszym powstanie 175 mieszkań i apartamentów. Poniżej zabudowy mieszkalnej, na poziomie parteru, znajdą się lokale handlowe zaprojektowane w formie ogólnodostępnej promenady handlowej z kawiarniami, restauracjami i sklepikami, którą zwieńczy nowy plac miejski – położony od strony mostu Pomorskiego. W drugim etapie inwestycji powstanie kolejnych 177 mieszkań.
Apartamentowiec na cyplu
Po drugiej stronie mostu Pomorskiego, na wąskim cyplu, ruszyła już budowa apartamentowca Marina III. To inwestycja firmy Topacz Investment, która postawiła już dwa sąsiednie obiekty (Marina I i Marina II).
Pod koniec 2012 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt apartamentowca – wówczas przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo: pracowni Dawida Marszolika i Tamizo Architects Group. Inwestor zdecydował, że w życie zostanie wcielona koncepcja pracowni Tamizo, a potem projekt został nieco zmodyfikowany przez wrocławskie biuro Major Architekci.
Francuzi też budują
Z kolei przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i Zyndrama z Maszkowic francuska firma Nacarat stawia apartamentowiec Księcia Witolda 43. Wcześniej ten sam deweloper wybudował nieopodal budynek mieszkalny Kurkowa 14 i biurowiec Dubois 41.
W nowej inwestycji, której projekt przygotowała pracownia Zbigniewa Maćkowa, na sześciu piętrach powstanie 70 mieszkań, a także podziemny parking i lokale usługowe na parterze. Budowa ruszyła w sierpniu zeszłego roku, a planowany termin jej zakończenia to grudzień 2016 roku.
Policyjne koszary na sprzedaż
REKLAMA
Naprzeciwko nowo powstającego budynku znajdują się dawne policyjne koszary, które aktualnie należą do gminy Wrocław. W trakcie wakacji działa tam cieszący się ogromną popularnością bar Odra-Pany, ale docelowo miasto chce ten teren sprzedać. Mogą tam powstać mieszkania z pełną infrastrukturą usługową.
Magistrat sprzedał już z kolei inne nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda. We wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego pod adresem 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do grupy deweloperskiej OKRE Development.
Kilka miesięcy później – wiosną 2016 roku – urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.
– Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła w kwietniu Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Usługi w zabytkowym spichlerzu
Tuż obok do swojej kolejnej inwestycji szykuje się i2 Development, które wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych kupiło zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem pod numerami 46, 48-50.
– Cieszymy się bardzo, że zaakceptowano przedstawioną przez nas koncepcję. Zależało nam na pozyskaniu tego gruntu – cena, którą złożyliśmy przewyższyła cenę wywoławczą. Ponowne zagospodarowanie spichlerza jest zbieżne ze strategią, jaką kierujemy się przy realizacji inwestycji z zabytkami na terenie – podkreślał wówczas Marcin Misztal, wiceprezes i2 Development.
Gdy kilka miesięcy temu deweloper wchodził na giełdę, w prospekcie emisyjnym spółki zapisano, że powstanie tam budynek mieszkalny wielorodzinny (o powierzchni użytkowej mieszkań wynoszącej około 8,4 tysiąca metrów kwadratowych) z usługami na parterze (powierzchnia około 5,7 metrów kwadratowych) i garażem.
– Znajdujący się na terenie nieruchomości zabytkowy spichlerz zostanie przeznaczony na usługi – zapowiadali przedstawiciele i2 Development.
Zgodnie z informacjami z prospektu, zakończenie inwestycji, szacowanej na około 51 mln złotych, powinno nastąpić w drugim kwartale 2018 roku.
Sztuka w dawnej piekarni
Naprzeciwko spichlerza, po drugiej stronie ulicy Mostowej, powoli ruszają prace na terenie dawnej piekarni garnizonowej. W 2013 roku ten zabytkowy obiekt za 3 mln złotych kupił wrocławski Archicom.
– Architektoniczna koncepcja programowo-przestrzenna obejmuje powstanie Centrum Sztuki wraz z usługami towarzyszącymi, części biurowo-konferencyjnej oraz części apartamentowej – zapowiadał wówczas Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.
A kawałek dalej, dokładnie przy ulicy Księcia Witolda 80, powstała pięciopiętrowa plomba z 38 mieszkaniami. To inwestycja firmy Space4U Development.