W dawnym szpitalu przy ulicy Poniatowskiego powstaną mieszkania o podwyższonym standardzie. – Inwestycja będzie umiejętnym połączeniem rewitalizacji zabytkowych budynków z nowoczesną architekturą – zapowiada deweloper.
Przypomnijmy, na początku sierpnia grupa Lokum Deweloper zawarła z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym umowę zakupu nieruchomości o łącznej powierzchni około 1,25 hektara przy ul. Poniatowskiego, Prusa i Jedności Narodowej.
To teren, na którym stoi wpisany do rejestru zabytków kompleks dawnego szpitala. Inwestor zapłacił za niego 16,5 mln złotych.
– Obecnie na terenie działki trwają prace porządkowe i rozbiórkowe oraz przygotowanie do prac archeologicznych oraz stratygraficznych. Zrealizowano także przekładkę sieci ciepłowniczej – wyjaśnia portalowi InvestMap.pl Martyna Tymińska z Lokum Deweloper.
Przedstawiciele dewelopera tłumaczą, że powstanie tam osiedle o podwyższonym standardzie.
– Projekt osiedla zakłada połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowymi budynkami, które znajdują się na terenie działki. Walory architektoniczne pozostałej zabudowy historycznej zostaną wydobyte poprzez ich rewitalizację. Spójne połączenie tradycji i nowoczesności doskonale wpisze się w istniejącą już tkankę miejską – podkreśla Martyna Tymińska.
Inwestor zapewnia, że zagospodarowanie terenu inwestycji uwzględnia zachowanie pięknego starodrzewu, a także zasadzenie nowej roślinności, która podkreśli charakter tego miejsca.
Nowe życie dawnych szpitali
Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.
Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.
– Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał w zeszłym roku Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.
To flagowy projekt urbanistyczny wrocławskiej grupy deweloperskiej, który ma być otwarty dla wszystkich wrocławian.
REKLAMA
Wiosną 2016 roku nowego właściciela znalazł też dawny szpital dziecięcy przy alei Kasprowicza. Od urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła go warszawska firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.
Arche przejęło budynek główny dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek „B”, którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych.
Ma tam powstać hotel, inwestor nie wyklucza też stworzenia centrum rehabilitacyjnego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć około 70 mln złotych.
Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel Care. Dwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.
W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.
Dwa kolejne szpitale pójdą pod młotek
Dwa kolejne szpitale pójdą pod młotek
Urząd marszałkowski szykuje się już do sprzedaży dwóch kolejnych szpitali. To obiekty przy ul. Traugutta i alei Wiśniowej, które od zeszłego roku stoją puste, bo placówki zostały przeniesione do nowego szpitala wojewódzkiego przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach.
Obie nieruchomości są przygotowywane do sprzedaży, ale przetargi nie zostały jeszcze ogłoszone.