DODAJ

Wrocław: Kołłątaja 24 – Ashville Polska sprzedaje zabytkowe kamienice pod apartamenty

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Kołłątaja 24 –
Mariusz Bartodziej
2018-03-05 14:59:58
Budynki przy ulicy Kołłątaja 23 oraz 24 mają przejść remont i przebudowę. Inwestor przygotował ofertę sprzedaży nieruchomości, ale nie udziela więcej informacji na temat swoich planów.

Inwestor początkowo nie chciał udzielać jeszcze żadnych informacji.

 W związku z pana artykułem zwracają się do nas inni dziennikarze ze swoimi pytaniami. Zdecydowaliśmy się udzielić odpowiedzi na kilka z nich – mówi Sławomir Kapuśniak, dyrektor ds. inwestycji Ashville Polska Sp. z o.o.

Wyjaśnia, że właściciel nie podjął jeszcze decyzji, czy sam zrealizuje tę inwestycję oraz że posiada niezbędne pozwolenia na budowę.

 Projekty przewidują adaptację poddaszy, ale ich ostatecznie uzgodniona forma w projekcie budowlanym jest znacznie bardziej stonowana niż to, co można zobaczyć na stronie inwestycji – dodaje Sławomir Kapuśniak.

Plany inwestora sięgają 2016 roku

Deweloper przygotował już ofertę sprzedażową, a także otrzymał niezbędne pozwolenia związane z jedną z kamienic wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Spółka Trist Investments Sp. z o.o., której prezes pełni tę samą funkcję w Ashville Polska, złożyła w sierpniu 2016 roku wniosek o zgodę na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku przy ul. Kołłątaja 24 o kubaturze blisko 8 tys. metrów sześciennych. Po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, otrzymała pozytywną decyzję w czerwcu następnego roku.

Ta sama firma wnioskowała też w marcu 2016 roku o pozwolenie na przebudowę i nadbudowę obiektu przy ul. Kołłątaja 25, prawdopodobnie chodziło o numer 23, którego kubatura wynosi 8,5 tys. metrów sześciennych. Inwestor wycofał jednak dokument po czterech miesiącach. Projekty przygotowała architekt Maja Więcławska.

fot. Mariusz Bartodziej


Apartamenty w XIX-wiecznej kamienicy

Powierzchnia użytkowa pochodzącej z XIX w. sześciokondygnacyjnej kamienicy przy ul. Kołłątaja 23 wynosi 1482 mkw. Deweloper zaplanował utworzenie w niej 27 apartamentów o powierzchniach od 30 do 60 mkw. oraz trzy lokale usługowe na parterze.

Budynek wymaga kapitalnego remontu, obecnie zabezpieczony jest w stopniu uniemożliwiającym degradację. Projekt przebudowy przewiduje adaptację nieużytkowego poddasza oraz nadbudowę budynku o jedną kondygnację – przedstawia w ofercie sprzedażowej inwestor.

W większości lokalów mają znaleźć się tarasy, balkony i loggie, a do tego w obiekcie mają być dostępne winda oraz pomieszczenia wspólne, takie jak portiernia czy winda.

Projekt zakłada również przywrócenie dawnej świetności bogatej elewacji budynku, co w połączeniu z niestandardową wysokością mieszkań oraz doskonałą lokalizacją stanowi ciekawą alternatywę dla nowego budownictwa – twierdzi Ashville Polska.

Materiały inwestora


Aparthotel po sąsiedzku?

Zgodnie z informacją podaną przez dewelopera, sześciokondygnacyjna kamienica przy ul. Kołłątaja 24 jest przeznaczona pod aparthotel, biura i usługi. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 1542 mkw.

Projekt przewiduje stworzenie parkingu podziemnego i prywatnego ogrodu w patio na zapleczu kamienicy. Na parterze budynku znajdą się dwa lokale usługowe i recepcja. Pozostałe kondygnacje to 24 apartamenty, głównie 2-pokojowe. Na tyłach posesji zaprojektowano niewielki dwukondygnacyjny budynek biurowy, który może służyć jako zaplecze aparthotelu lub funkcjonować niezależnie – wyjaśnia inwestor.

Planuje również zamontować windę, a także utworzyć garaż na siedem samochodów oraz pomieszczenia na rowery i gospodarcze w piwnicy.

Projekt zakłada również przywrócenie dawnej świetności elewacji budynku, co w połączeniu z modernistyczną koncepcją nadbudowy piętra, stworzy ponadczasową kompozycję architektoniczną – ocenia deweloper.

Materiał Inwestora


Doświadczenie w rewitalizacji

Spółka Ashville Polska jest częścią Grupy Ashville, która zajmuje się nieruchomościami od 1968 roku. Na polskim rynku działa od dwunastu lat. Specjalizuje się w rewitalizacji zabytkowych kamienic. Jedną z nich jest Stradonia Serviced Apartments w Krakowie, czyli apartamenty w budynku sprzed 500 lat.

materiały inwestora