DODAJ

Penta Investments jeszcze mocniej inwestuje we wrocławską sieć aptek Dr.Max

Wrocław
pl.freeimages.com
Orzech
2016-09-08 23:44:48
Czeska grupa inwestycyjna Penta Investments, właściciel sieci aptecznej Dr.Max, zdecydowała o dalszej i większej ekspansji sieci i wejściu na nowe rynki zagraniczne (poza Czechy, Słowację i Polskę) pod koniec 2016 roku. 

Sieć Dr. Max liczy obecnie blisko 930 aptek (w Czechach – 370 punktów, na Słowacji – 220 punktów, w Polsce – 338 punktów). 

Polska jest postrzegana przez grupę inwestycyjną Penta Investments jako główny kierunek dalszej ekspansji sieci Dr. Max, ale w planach jest również wejście na nowe rynki europejskie.

Penta Investments rozpoczęła budowę sieci Dr. Max w 2004 r. Aktualnie zatrudnia 6232 pracowników, a w 2015 r. przychody grupy wyniosły 1,05 mld euro.


Holding Dr.Max

Holding Dr.Max z centralą we Wrocławiu zarządza największymi sieciami aptek w Czechach i na Słowacji oraz największą niezależną od hurtowni siecią aptek w Polsce. W sumie w skład grupy wchodzi ponad 850 aptek zlokalizowanych w 3 krajach.

Korzenie firmy sięgają 2004 roku, w którym fundusz Penta Investments zakupił 50% udziałów w czeskiej spółce „Ceska Lekarna”. W kolejnym roku projekt inwestycyjny został uruchomiony na rynkach słowackim i polskim tworząc fundamenty przyszłego holdingu Dr.Max. Pierwszy etap rozwoju zamyka się w 2006 rok, powstaniem marki Apteki Dr.Max, która już wkrótce stanie się synonimem przystępności i niskich cen leków.

Okres przypadający na lata 2007-2010 to czas tworzenia struktur holdingowych, optymalizacji i centralizacji procesów oraz wdrażania nowoczesnej strategii handlowej. Dr.Max staje się istotnym partnerem dla producentów i dystrybutorów leków. Firma coraz silniej penetruje krajowe rynki rozwijając się zarówno organicznie, jak również poprzez akwizycje kolejnych firm.

Kolejnym etap rozwoju przypada na lata 2010-2014 podczas których Apteki Dr.Max osiągają silną pozycję w Czechach, nadal rozwijając się na Słowacji. Dla polskiej części holdingu jest to czas restrukturyzacji i stabilizacji biznesu. W tym okresie następują również 3 ważne akwizycja: zakup sieci aptek Lloyds i dystrybutora leków Gehe w Czechach, przejęcie sieci aptek Phoenix w Polsce oraz jedna z największych transakcji na rynku polskim – zakup aptek Grupy Mediq.

Dzisiaj sieć Aptek Dr.Max jest stabilnym biznesem z potencjałem dalszego wzrostu na najbardziej perspektywicznych rynkach w tej części Europy.


Penta Investments

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 roku, specjalizującą się w długoterminowym inwestowaniu w wartość. Dziś, Grupa aktywnie rozwija przedsiębiorstwa i projekty, przede wszystkim w sektorach: opieki zdrowotnej, usług finansowych, handlu detalicznego, produkcji i nieruchomości.

Z firmy działającej lokalnie, Penta stała się międzynarodowym podmiotem, prowadzącym działalność inwestycyjną na ponad 10 rynkach Europy i zapewniającym ponad 37.000 miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych. Penta posiada aktywa o wartości 7 mld euro. Grupa koncentruje się na przedsiębiorstwach, w których może wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, biorąc aktywny udział w zarządzaniu inwestycjami i firmami z portfolio.