DODAJ

Pięćdziesiąt nowych autobusów w przyszłym roku. MPK postawi na ekologię

Wrocław
Pięćdziesiąt nowych autobusów w
Mariusz Bartodziej
2017-12-12 17:25:24
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło dziś przetarg na zakup pięćdziesięciu autobusów. Dzięki wymianie pojazdów, zmniejszy emisję szkodliwych gazów o blisko połowę. Przyczyni się też do tego wprowadzenie autobusów elektrycznych prawdopodobnie w 2019 roku.

MPK Wrocław wymieni do 2018 roku 121 autobusów. Jedenaście z nich już jeździ po mieście, a na dostawę sześćdziesięciu marki Mercedes Citaro przewoźnik jeszcze czeka. Teraz ogłasza przetarg na zakup kolejnych pięćdziesięciu pojazdów. Nie będzie to, jak w przypadku mercedesów, jedynie dzierżawa.

Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia Europejska pokryje 78 procent kosztów tego zakupu – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

Obecnie 47 procent wrocławskiej floty ma klimatyzację, a w przyszłym roku ten odsetek zwiększy się do 74. Nowe autobusy będą monitorowane, wyposażone w system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych, jaskrawe wyświetlacze i informację pasażerską.

MPK Wrocław


Czas na ekologiczne pojazdy

Głównym celem projektu i warunkiem dofinansowania jest ograniczenie emisji do środowiska szkodliwych gazów. Wymiana autobusów ma ją obniżyć o blisko połowę. To jedno z dwóch działań przewoźnika, które ma zwiększyć troskę o środowisko.

MPK wraz z Miastem Wrocław podpisało trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w efekcie którego do miasta mają trafić autobusy elektryczne. Na początek siedem sztuk, z opcją zakupu nawet pięćdziesięciu – informuje spółka.

Warunkiem jest spełnienie obietnic rządu dotyczących opracowania wraz z producentami przystępnego cenowo pojazdu, spełniającego wymogi techniczne przewoźników. Jeśli to się uda, MPK deklaruje uruchomienie pierwszej linii autobusu elektrycznego we Wrocławiu już w 2019 roku.

Nie tylko nowe autobusy

MPK aktualnie realizuje również program wymiany 56 tramwajów. Spółka jest w trakcie dostaw pojazdów moderus beta i zastępowania nimi najstarszych, ponad trzydziestoletnich konstali.

Dzięki tej inwestycji, do 2019 roku w znaczący sposób poprawi się komfort podróży na liniach tramwajowych. Pojazdy będą klimatyzowane i, co najważniejsze, dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. Pasażerowie mający problemy z poruszaniem się, zyskają dzięki ich zakupowi o tysiąc dostępnych kursów dziennie więcej – zapowiada przewoźnik.

MPK Wrocław prowadzi również dialog techniczny, czyli konsultacje z potencjalnymi producentami, aby przygotować się do ogłoszenia przetargu na kolejne zakupy taboru tramwajowego. O jego ogłoszeniu informowaliśmy w listopadzie.Tym razem wymagania będą wyższe, bo nowy tabor ma posłużyć obsłudze nowo budowanych linii.

Chcemy podpisać kontrakt za zakup 39 tramwajów, z opcją rozszerzenia zamówienia do 87. Pojazdy mają mieć wszystkie wejścia dostępne z poziomu niskiej podłogi, mają być klimatyzowane i wyposażone w szereg udogodnień – tłumaczy Jolanta Szczepańska.

Źródło: materiały prasowe

Investphoto.pl