DODAJ

Piece, transport i kontrole. Co robi miasto, by walczyć ze smogiem?

Wrocław
Piece, transport i kontrole.
Tomasz Matejuk
2016-10-10 15:30:05
62 procent zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu powstaje wskutek spalania w piecach paliw stałych, 24 procent to zanieczyszczenia związane z transportem, a 12 procent generuje przemysł. Jak z problemem smogu radzi sobie magistrat?

Jak wylicza prof. Jerzy Zwoździak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, zasoby mieszkaniowe Wrocławia to 20,5 mln metrów kwadratowych, z czego około 2 mln metrów kwadratowych ogrzewane są paliwami stałymi. 

– A z tego 800 tys. metrów kwadratowych to zasoby komunalne, z których emisja jest wyższa niż z prywatnych gospodarstw domowych – podkreśla Jerzy Zwoździak.

Dodaje, że wyłączenie emisji paliw stałych w centrum Wrocławia nie rozwiąże problemu smogu, ale na pewno bardzo pomoże. Cztery główne obszary, gdzie stężenie zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania w piecach jest największe, to Stare Miasto, Śródmieście, południowa część Psiego Pola i północna Krzyków.

UM Wrocławia


Wygonić ciężarówki z centrum

W skutecznej walce ze smogiem, oprócz likwidacji paliw spalinowych, ma pomóc też wyeliminowanie ruchu ciężarowego w centrum miasta.

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, wylicza, że dzięki Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, każdej doby do centrum wjeżdża 12 tys. samochodów ciężarowych mniej.

 Na razie nie mamy narzędzi, żeby np. wyeliminować ciężarówki jadące z towarem do sklepów w centrum w miasta. Tu konieczna jest pomoc na szczeblu centralnym, czyli np. ustawa, która pozwoli nam z tym walczyć – tłumaczy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

UM Wrocławia


We Wrocławiu zarejestrowanych jest ponad 390 tys. aut osobowych, które też wpływają na zanieczyszczenie środowiska.

– Tu pomagają strefy płatnego parkowania, porządkowanie parkowania czy parkingi Park&Ride, których jest aktualnie 7, a wkrótce będzie więcej – zapowiada Wojciech Adamski.

Niskoemisyjna komunikacja, rowery i elektryczne auta

W walce z emisją komunikacyjną pomaga wydzielanie torowisk tramwajowych (ponad 91 proc. torowisk w naszym mieście jest już wydzielonych), a jak wylicza Adamski, rośnie liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej (to już ponad 200 mln pasażerów rocznie).

UM Wrocławia


Miasto sukcesywnie wymienia tabor na niskoemisyjny (w ostatnich latach MPK zainwestowało w 91 nowoczesnych tramwajów, 312 nowych autobusów niskopodłogowych i 7 aut hybrydowych wykorzystywanych przez nadzór ruchu).

 W 2017 roku MPK wydzierżawi 60 nowych autobusów z normą spalania EURO VI. Pozbędziemy się z kolei najstarszych, nieekologicznych autobusów Volvo – zapowiada Adamski.

Urzędnicy podkreślają, że w walce ze smogiem pomaga też rozwój transportu rowerowego.

 Mamy już 250 km tras rowerowych, 7000 miejsc parkingowych dla rowerów, z czego 700 zadaszonych, a cieszący się ogromną popularnością Wrocławski Rower Miejski to już 760 rowerów na 76 stacjach – wylicza Wojciech Adamski.

Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń to także główny cel wypożyczalni samochodów elektrycznych, która wkrótce ma powstać we Wrocławiu.

KAWKA tylko do 2018 roku?

Ważnym elementem jest program KAWKA, w ramach którego miasto dopłaca do wymiany pieców węglowych.

 W 2016 roku dostaliśmy ponad 1100 wniosków. Według zapowiedzi rządu, program KAWKA zakończy się w 2018 roku. Mamy jednak nadzieję, że zostanie przedłużony, ale jeśli nie, to już szukamy nowych rozwiązań i źródeł finansowania, chociażby poprzez fundusze norweskie – tłumaczy Wojciech Adamski.

UM Wrocławia


Straż miejska, policja i ITD kontrolują piece i auta

Patrole straży miejskiej prowadzą kontrole spalania w piecach  od 1 stycznia do 30 września 2016 roku funkcjonariusze skontrolowali 1523 pieców, nałożyli 116 mandatów, sporządzili 8 wniosków do sądu, a w 8 przypadkach zastosowali pouczenie.

Straż miejska kontroluje też samochody wyjeżdżające z budów i zanieczyszczenia jezdni. Na 265 kontroli, strażnicy miejscy "wlepili" 65 mandatów na łączną kwotę 12 900 złotych, skierowali 3 wnioski do sądu i pouczyli 2 osoby.

UM Wrocławia


We Wrocławiu policja i Inspekcja Transportu Drogowego korzysta z 17 dymomierzy. Na wyposażeniu ITD jest także przewoźna stacji badawcza pojazdów oraz analizator spalin.

W tym roku inspektorzy ITD przeprowadzili 141 kontroli w zakresie zadymienia pojazdów i 676 aut przy użyciu Mobilnej Linii Diagnostycznej.W 18 przypadkach stwierdzono naruszenia w zakresie ochrony środowiska. 

Policja skontrolowała od początku 2016 roku 989 samochodów. W czasie kontroli okazało się, że 82 samochody nie spełniają wymogów. Kierowcom zostały zatrzymane dowody rejestracyjne.

– Ministerstwo Rozwoju wprowadziło już sensowne regulacje związane z piecami, a także z kontrolą pojazdów. Mam nadzieję, że na szczeblu centralnym zaczną też przychylniej patrzyć na program KAWKA – mówi Rafał Dutkiewicz.

Miasto stara się też wpływać na legislację i lobbuje w sprawie odpowiednich zmian w przepisach, mających wpływ na jakość powietrza, dotyczących m.in. jakości sprzedawanych paliw stałych (głównie węgla), standardów emisyjnych dla kotłów domowych i wprowadzenia narzędzi skutecznej kontroli przestrzegania tych wymogów.