DODAJ

Wrocław przyciąga nowe inwestycje w innowacje

Biura / Wrocław
Wrocław przyciąga nowe inwestycje
2016-07-13 12:36:12
O strategii wrocławskiego oddziału jednej z najszybciej rozwijających się firm technologicznych na rynku – rozmawiamy z Prezesem Globalnym Unit4, Stephanem Sieberem.

Gdzie widzi Pan Unit4 w następnych 5 latach?
– Uważam, że będziemy kontynuować naszą drogę, będąc firmą skoncentrowaną wokół naszych konsumentów, dodatkowo rozrastając się na całym świecie. Opieranie się na ludzkim potencjale oznacza dla nas takie środowisko, w którym każda jednostka może robić różnicę i jest faktycznie potrzebna innym. Chcemy być wszędzie tam, gdzie w centrum zainteresowania jest człowiek, mogący zaoferować firmie swoją kreatywność i energię, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W ciągu 5 lat, mamy zamiar rozszerzyć nasz globalny zasięg, już dzisiaj jesteśmy w 26 krajach, ta liczba z pewnością się zwiększy, będziemy mieli też więcej klientów oraz pracowników.

Jaka jest największa przewaga konkurencyjna Państwa firmy?
– Unit4 jest zbudowane na 2 filarach, z jednej strony jesteśmy globalną organizacją, skoncentrowaną na potencjale ludzkim, dostarczamy zaawansowane rozwiązania IT dla naszych klientów, na całym świecie. Główne branże do których docieramy to m.in.: usługi, edukacja, sektor publiczny, non-profit, nieruchomości.
Drugim filarem Unit4 są lokalne oddziały, które dostarczają bardzo wyspecjalizowane rozwiązania IT w różnych miejscach na świecie. W Polsce bardzo duży sukces odnoszą nasze produkty z rodziny TETA, które trafiają głównie do dużych i średnich firm oraz do polskich oddziałów międzynarodowych korporacji – wszędzie tam, gdzie kluczowe staje się zarządzanie zasobami ludzkimi na wysokim poziomie.
Mamy więcej oddziałów lokalnych, takich jak ten we Wrocławiu – daje nam to szereg możliwości, ponieważ dysponujemy globalnym zasięgiem i bardzo dużym potencjałem, ale jednocześnie możemy być bardzo blisko naszych klientów oraz odbiorców naszych rozwiązań.

W jaki sposób Unit4 przyciąga młode talenty?
– To jest z pewnością bardzo duże wyzwanie – każda firma chce mieć u siebie najlepszych pracowników, natomiast to jest właśnie powód dla którego zdecydowaliśmy się mocniej zaznaczyć naszą obecność we Wrocławiu. To naprawdę wspaniałe miejsce, z ogromnym potencjałem ludzkim – do tego należy dodać bardzo dobry system edukacji, który wypuszcza na rynek pracy tysiące absolwentów każdego roku. Oczywiście, są jeszcze inne firmy oprócz nas, które również chcą zatrudniać najlepszych – uważam jednocześnie, że nasza firma jest w idealnym rozmiarze i momencie rozwoju i oferuje bardzo konkurencyjne warunki. Ludzie, którzy do nas dołączą, będą mieli wpływ na otoczenie i naprawdę będą niezbędni do sprawnego działania firmy. Nie jesteśmy jedną z wielkich, międzynarodowych korporacji, gdzie jesteś jednym z wielu, a jednostka nie ma siły przebicia.
U nas, od pierwszego dnia, będziesz mieć szansę realizować projekty, które mają wpływ na lokalne środowisko. Jest to coś, o czym marzy chyba większość dobrze wykształconych i ambitnych ludzi – szansa na zmienianie świata na lepszy.
Ponadto, jest to przecież firma o światowym zasięgu – możemy więc zaoferować rozwój w różnych lokalizacjach, różnych oddziałach i działach firmy. Ludzie, którzy do nas dołączają – myślą o naszej firmie przyszłościowo, ponieważ mamy naprawdę bardzo wiele do zaoferowania pracownikowi. Warunki pracy są świetne – atrakcyjna płaca jest oczywiście jednym z nich, inną, niezmiernie ważną kwestią jest komfortowe środowisko pracy. Właśnie otworzyliśmy nasze nowe biuro we Wrocławiu – nowoczesne miejsca pracy, z wieloma atrakcjami, takimi jak bilard, chillout roomy i znacznie więcej. Nasi pracownicy spędzają w biurze więcej czasu niż tylko od 9 do 17, dlatego chcemy im dać komfortowe miejsce, gdzie mogą rozwijać swój potencjał i pracować razem ze swoimi zespołami.
Tak na marginesie, jestem bardzo zadowolony widząc, jak wiele różnych narodowości można zobaczyć w naszym biurze we Wrocławiu – wiele osób dołącza do nas z innych krajów w Europie i na świecie. Dzięki temu, nasza firma może zaoferować kandydatowi naprawdę ciekawe, zróżnicowane i kreatywne środowisko pracy.

Nasz rynek jest już bardzo mocno nasycony firmami technologicznymi, co wyróżnia Unit4 jako pracodawcę na tle innych firm?
– Wierzę, iż jest to połączenie naszej największej przewagi konkurencyjnej oraz sposobu w jaki rekrutujemy nowych ludzi. Jeśli połączymy te dwa czynniki, to powinniśmy otrzymać naszą unikalną propozycję dla kandydatów. Unit4 ma wizję i misję – pozycjonujemy się w bardzo specyficznym segmencie IT, gdzie kluczowym czynnikiem jest ludzki potencjał i ludzka kreatywność.
Nasze rozwiązania biznesowe mają ułatwiać życie ludziom, a nie stawać się kolejnym ciężarem i komplikacją. Ta idea przyświeca nam od samego początku – dostarczamy rozwiązania dla naszych klientów, które pozwalają im odnosić jeszcze większe sukcesy w ich własnych przedsięwzięciach.
Ponadto, nasza firma realizuje naprawdę ciekawe projekty! Każdy chce mieć pracę, w której ma do czynienia z fajnymi rzeczami – nie ma znaczenia, czy jesteś inżynierem, handlowcem, marketingowcem. Co więcej, jesteśmy wystarczająco dużą firmą, by dawać naszym ludziom szerokie perspektywy, pełen przekrój opcji i różnych ścieżek kariery, jednocześnie nadal będąc bardzo blisko naszych klientów, a każdy nasz pracownik ma rzeczywisty wpływ na projekty i środowisko lokalne.

Praca w branży IT staje się coraz bardziej popularna, wielu młodych ludzi marzy o takiej ścieżce kariery. Jaką radę dałby Pan takim osobom?
– Piękno branży rynku IT polega na tym, że nie tylko rozwija się w bardzo szybki sposób, ale również podlega ciągłym zmianom. Jeśli porównać dzisiejszą branżę IT z tą, w której sam zaczynałem karierę kilka dekad temu – wygląda ona zupełnie inaczej, inni są również kluczowi zawodnicy. Dzisiaj, w branży IT mogą znaleźć zatrudnienie ludzie o bardzo zróżnicowanych kompetencjach. Nawet jeśli interesujesz się po prostu designem i modą – możesz znaleźć zatrudnienie w IT, np. w front-endzie.
Oczywiście, nadal będziemy potrzebować świetnych inżynierów, solidnych i wytrwałych handlowców, konsultantów którzy zawsze są do dyspozycji naszych klientów. Najważniejsze jest, aby lubić to co się robi. Upewnij się, że naprawdę kochasz technologię, a jej używanie sprawia ci przyjemność – staraj się na nią patrzeć, jak na coś, co ma pomagać innym ludziom i ułatwiać ich życie. Jeśli połączysz te wszystkie czynniki – jestem pewien że znajdziesz zatrudnienie w branży IT i nie będziesz żałować tej decyzji.

Jakie są możliwe ścieżki kariery w Państwa firmie?
– Myślę, że w dzisiejszych czasach, nie możemy mówić o tradycyjnej, pionowej ścieżce kariery, do której wszyscy byli przyzwyczajeni od lat – mamy coraz więcej osób, których ścieżka zawodowa historia kariery jest daleka od tej tradycyjnej. Ludzie stają się coraz bardziej mobilni, odległości mają coraz mniejsze znaczenie: można łatwo wyjechać do innego kraju, zmienić dział w firmie i tak dalej. W Polsce mamy 3 główne domeny: rodzina produktów TETA, globalne centrum R&D oraz globalne centrum wsparcia konsumenta. Unit4 Polska jest częścią Unit4 Global, które ma z kolei 5 głównych dyscyplin, w których można znaleźć zatrudnienie: sprzedaż, profesjonalne usługi, R&D, wsparcie konsumenta oraz backoffice. Możesz zacząć pracę w oddziale lokalnym w Polsce, a potem np. przenieść się do innego oddziału, w innym kraju. Nadal można mieć u nas tradycyjną ścieżkę kariery – zaczynając od pracownika, później można zostać menadżerem, dyrektorem i tak dalej. 
Osobiście nie uważam, by jedyną słuszną ścieżką kariery było pięcie się w górę po kolejnych szczeblach. Bardzo dużo możemy się nauczyć od osób, które mają różnorodne doświadczenia, z różnych firm, krajów, działów. Dla przykładu: doświadczony handlowiec z pewnością mógłby bardzo dużo wnieść do działu R&D, pomagając im być jeszcze bliżej odbiorców końcowych, dostosowując produkty do ich kolejnych wymogów. Takie doświadczenie ma dla nas kluczowe znaczenie – naszą jedyną wartością są ludzie, ich kreatywność, doświadczenie, inteligencja. To jest właśnie to, co definiuje Unit4.

Co mógłby Pan powiedzieć na temat branży IT w Polsce? Czy jest coś, co czyni nas wyjątkowymi w kontekście nowych technologii?
– Postęp, który mieliśmy okazję zaobserwować w ciągu ostatnich 10-15 lat w Polsce jest naprawdę znaczący. Możemy z pewnością wyróżnić, pewne bardziej ogólne trendy dla całego regionu Europy Środkowej, w tym Polski – adaptacja technologii, np. tych związanych z rozwiązaniami opartymi na chmurze, jest nieco wolniejsza niż w krajach anglo-saskich jak Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Z drugiej strony, ta prędkość adaptowania technologii jest porównywalna z Niemcami, czy krajem z którego pochodzę – Szwajcarią.
Dodatkowo, jeśli spojrzeć na to, ile firm technologicznych jest już obecnych w Polsce – wtedy można zobaczyć, jak ogromny potencjał drzemie w tym kraju. Odpowiada temu również system edukacji – uczelnie co roku dostarczają bardzo dobrze przygotowanych kandydatów na rosnący rynek pracy. I z tego Polska powinna być dumna.

Jakie są największe wyzwania stojące przed branżą IT?
– Każde wyzwanie można traktować jako szansę – wolę na to patrzeć właśnie w ten sposób. Jeśli jej nie wykorzystasz, zrobi to ktoś inny. Wtedy, rzeczywiście taka szansa może stać się wyzwaniem, zagrożeniem. W tym momencie, właściwie każda branża jest w jakiś sposób zaangażowana w nowe technologie. Spójrzmy na przemysł motoryzacyjny, usługi finansowe, telekomunikacyjne – wszystkie te firmy są firmami technologicznymi. Czy jest to wyzwanie? Wierzę, że jest to doskonała okazja – dla wszystkich, nie tylko dla naszej firmy. Z drugiej strony, rynek pracy się zmienia, zachodnie społeczeństwa się starzeją, świat staje się globalną wioską i odległości przestają stanowić jakikolwiek problem. Dlatego, firmy muszą również znaleźć sposób na połączenie i wykorzystanie potencjału ludzi z różnych pokoleń, kultur, środowisk. Firma, która wykorzysta te szanse na ciągle zmieniającym się rynku – odniesie sukces. Wierzę że jesteśmy taką firmą.

Kursy programowania stają się coraz bardziej popularne, niektórzy ludzie mówią że w ciągu następnych kilku lat mogą stać się przedmiotem szkolnym – jakie działania mogą podjąć firmy IT, aby wesprzeć naukę programowania w szkołach?
– To zależy, jak bardzo wybiegamy teraz w przyszłość. Uważam, iż umiejętność radzenia sobie z technologią jest dzisiaj kluczowa. Zrozumienie w jaki sposób działa technologia – to również jest bardzo ważne. Cały system edukacji przechodzi spore zmiany – właśnie z powodu nowych technologii. Gdy chodziłem do szkoły, naszym głównym wyzwaniem było uczenie się wszystkiego na pamięć – po to, by przywołać i wykorzystać tę wiedzę, w razie potrzeby. Natomiast, gdy patrzę na moje dzieci – w szkole ciągle używają tabletów i komputerów, a gdy odrabiają zadania domowe to nie chodzi już o uczenie się na pamięć, a bardziej o wyszukiwanie informacji oraz rozwiązań pewnych problemów. Szkoła ewoluuje z systemu, który wkładał nam w głowy ogromną dawkę wiedzy, w system, który pozwala znaleźć rozwiązania, wyszukując odpowiedzi na nasze aktualne problemy. To naprawdę duża i istotna zmiana, która będzie mieć swoje konsekwencje. Nowe pokolenia dorastają w całkowicie cyfrowym środowisku, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ich zdolności do wykorzystywania tych technologii.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Mateusz Krzemiński

Unit4 to wiodący dostawca aplikacji klasy korporacyjnej dla ludzi z organizacji działających w sektorze usług. Osiągająca ponad 500 mln EUR przychodów rocznie i zatrudniająca ponad 4000 pracowników na całym świecie firma Unit4 dostarcza najlepsze w swojej klasie rozwiązania ERP zorientowane na branżę usług. Korzystają z nich tysiące organizacji z takich sektorów jak: usługi specjalistyczne, edukacja, usługi publiczne, non-profit, nieruchomości, sprzedaż hurtowa czy usługi finansowe. Unit4 działa z myślą o ludziach.

www.gazetawroclawska.pl